VIDEO: Pohledem čerta. Rodiče žalují, děti brečí a my umíráme hlady

  7:05aktualizováno  7:05
Ve středu vyrazili do ulic i do bytů Mikulášové, čerti a andělé. Reportér iDNES.tv Matěj Smlsal si pořídil kostým a vydal se zjistit, jak celá situace vypadá z pohledu čerta. Ačkoliv se snažil být hodný, dětem často stačilo se na čerta jen podívat a už brečely. Někdy ani nenašly podporu u rodičů, kteří na ně naopak prozrazovali jejich hříchy.

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Do ulic jsem vyrazil s Tomášem, Jáchymem, Ditou a Janou. Ti v tomto složení Mikuláše, anděla a dvou čertů chodí podruhé.

„Čeká nás návštěva devíti rodin. A zároveň budeme rozdávat sladkosti venku na ulici,“ říká Jana. Ačkoliv máme přesně stanovený harmonogram, v kolik máme u koho být, ihned nabíráme zpoždění. Je o nás totiž na ulici velký zájem, především tedy o čerty.

Rodiče využívají toho, že jejich dítě se může kát za své chování. „No řekni co provádíš paní učitelce?“ nabádá tatínek dceru na náměstí. „Já nevím,“ odpovídá nejdřív. „Trošku ji škádlím. Pořád jí říkám ne,“ rozpovídá se pak. Po odrecitování básničky slibuje, že už paní učitelku zlobit nebude.

Fotogalerie

Některé děti snášejí přítomnost čertů opravdu těžce. Až je mi jich líto. A to je přitom i já sám uklidňuji, ať se nebojí.

„Ale jen ať se bojí,“ říká maminka neoblomně, zatímco její dcera brečí. „Celoročně zlobí,“ dodává. Vedle nich stojí ještě babička, která naopak holčičku brání a utěšuje, že ji čert neodnese.

Na jiných dětech je vidět, že by i chtěly recitovat básničky, ale stres je tak velký, že zapomenou veškerá slova. Ostatně někdy si ani dospělí nedokážou na žádnou básničku vzpomenout. Jako například dáma, jejíž dcera mě prosí, ať si ji vezmu s sebou do pekla. „A jaké má hříchy?“ ptám se. „Má pavučiny,“ odpovídá dcera.

Žena se snaží vzpomenout si na nějakou básničku o čertovi. Nakonec skončila u jednoho verše: „Čert v kožíšku něco.“ Po rodinné poradě přišla s dalším nápadem: „Pavel, do pekla zajel.“ Jsou to ale chvíle, kdy zapomínám, že mám být zlý čert, a naopak se náramně bavím a cením zuby.

OBRAZEM: Mikuláš letos cestoval na koni i speciálním trolejbusem

Je vidět, že z Mikulášů, čertů a andělů se stává víc a víc atrakce. Dvě dámy vyběhly z vinotéky, jen aby měly fotku s pekelníkem. Stejně tak maminka postavila své dvě děti vedle mě, aby si nás společně zvěčnila. „Pojďte se děti vyblejsknout, fotku s čertem nemá jen tak někdo,“ nabádá je. „Aspoň byste se ale mohly tvářit vyděšeně,“ přesvědčuje je. Samy strach nemají.

Atmosféra na ulici se s tou v bytech nedá vůbec srovnat. Doma je klid, vše je nachystáno na náš příchod. Rodiče nám předem poskytli veškeré informace o jejich potomcích - a to i negativa a pozitiva. Vše máme zapsané v Knize hříchů.

Na děti pak působí efektněji, když od čerta slyší své neduhy. Zřejmě se o nich mluví už v pekle a je tedy potřeba své chování napravit - ať už víc poslouchat maminku, nebo trávit méně času u počítače.

Báli jste se jako malí čerta?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 13. prosince 2018. Anketa je uzavřena.

Ano 1489
Ne 192

Bolí nás celé tělo

Upřímně řečeno, procházet ulicemi, chodit po schodech nahoru a dolů, zkrátka trávit několik hodin na nohou člověka vyčerpá. Byli jsme rádi, když jsme si po návštěvě všech rodin mohli sednout.

„Mě bolí záda, nohy, ruce, ramena i za krkem. Ale hlavně mám strašnej hlad,“ říká Mikuláš Tomáš a ostatní mu přitakáváme. Je pravdou, že celou dobu jsme nic nejedli, nic nepili. Zaprvé to není kde nosit a za druhé by to působilo divně.

Není to ani tak, že bychom u lidí dostávali něco k pití, nebo třeba rovnou panáka. „Vůbec nic, nikdy,“ shoduje se parta. Tedy až na finanční odměnu ve výši 200 korun, kterou jim rodiče dávají tajně před či po návštěvě.

 Mikuláš, čert a anděl. Mají se děti strašit čertem, nebo ne?

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Koleje VUT v Brně zachvátil požár, 77 studentů muselo opustit budovu

Hasiči zasahovali v úterý večer v hlavní budově České pošty v Brně. Ilustrační...

Na kolejích Vysokého učení technického (VUT) v Brně pod Palackého vrchem v sobotu odpoledne hořelo. Kvůli požáru...

Mosty u pražského metra Vltavská procházejí zkouškou, doprava je omezená

Na most v pražské Bubenské ulici u metra Vltavská se vrátila auta do 3,5 tuny. ...

Obyvatelé hlavního města musí tuto sobotu a neděli počítat s omezením dopravy kolem stanice metra Vltavská v Praze 7....

D1 omezují další opravy. Kromě odstraňování svodidel selhala kanalizace

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo 23. února 2019 v poledních hodinách...

Musela se opravit ucpaná kanalizace na 98. kilometru na Vysočině. Avšak jen provizorně. I tak levý jízdní pruh na Prahu...

Najdete na iDNES.cz