Čekám od vás další změny, stejně jako veřejnost, vzkázal kongresu ODS Klaus

  11:52aktualizováno  12:45
Změny v ODS před volbami přišly pozdě a očekávám další, vzkázal kongresu ODS prezident Václav Klaus. Jeho zdravici přečetl lídr Petr Nečas, kterého Klaus podpořil. Šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg vybídl ODS na kongresu ke společné práci na nutných reformách. Podle Radka Johna z Věcí veřejných čeká příští týden stranu debata o křeslech ve vládě.

Václav Klaus věří, že v Petru Nečasovi bude mít ODS dobrého předsedu. | foto: Jan Třeštík ČTK

Podle Klause není současná situace pro občanské demokraty snadná, ale na druhé straně dává naděje do budoucna. Prezident naznačil, že odchod Mirka Topolánka z čela strany přišel pozdě.

"Očekávám, že změna byla jen předstupněm změn hlubších. Dnešní kongres vám dává šanci toto udělat. Je to možné jen za předpokladu, že ve vašem jednání půjde o podstatné věci a ne jen o nezbytné personální výměny," napsal Klaus, podle něhož byl Topolánkův odchod pár týdnů před volbami neobvyklý.

Sledujte kongres ODS živě

Přímý přenos z hotelu Clarion v Praze

Prezident straně připomněl, že získala nejméně volebních hlasů ve své historii a potřebuje pevné vedení. "Věřím, že si zvolíte předsedu, který má mezi vámi i ve veřejnosti důvěru a myslím, že takového kandidáta máte," vyjádřil prezident jasnou podporu Nečasovi. (o projevu Nečase více zde)

Klaus napsal, že když se na kongresu ODS v roce 2008 vzdal funkce čestného předsedy, bylo to z obav z jejího dalšího směřování. Soudí, že ze stejného důvodu opustila stranu část voličů. Připomněl prohrané krajské volby, kritiku médií na některé události svázané s ODS a zpochybnění dalších stranických tváří kromě Mirka Topolánka.

Snad jste správně pochopili vzkaz veřejnosti...

"Chci věřit, že jste správně pochopili vzkaz veřejnosti, který vám ve volbách vyslala," zdůraznil prezident a dodal, že věří v budoucnost ODS. Ta podle něj povede dál po boku zcela nových politických subjektů a ODS má velmi dobré vyhlídky obsadit premiérské křeslo.

"Pro stranu s jasnou ideologií, pro stranu s výraznými osobnostmi v čele, pro stranu jednotnou, pro stranu, která ví, co chce, to představuje výjimečnou příležitost. Takovou občanská demokratická strana v minulosti byla a měla by ukázat, že jí znovu je, zdůraznil Klaus.

KLAUSOVA ZDRAVICE

Občanští demokraté podle Klause dříve odmítali zákulisní hry a přeměnu politických stran v nástroj lobbistických a nátlakových skupin, které o standardní politiku zájem nemají. Takové tendence podle něho nesmí zvítězit. "Věřím, že vedle řešení aktuálních politických otázek, volby nového vedení a hledání nové vzájemné důvěry mezi sebou navzájem, budou tyto obecnější otázky klíčovým tématem vašeho kongresu," vzkázal prezident, který dnes slaví devětašedesáté narozeniny.

"Věřím, že zvolíte vedení, které bude stát za předsedou, a že naleznete správnou cestu dalšího směřování ODS. Jako člověk, který tuto stranu spoluzakládal a dlouho řídil, i jako prezident republiky, bych vám k tomu chtěl popřát dostatek sil, invence a odvahy. Chci věřit, že nejen v bezprostřední budoucnosti, ale i v budoucnosti vzdálenější, budu moci pociťovat hrdost, že jsem větší část svého politického života spojil s ODS. Přeji vašemu jednání úspěch," zakončil svůj dopis Klaus.

Schwarzenberg: Musíme provést nutné reformy

Na kongresu ODS vystoupili i předsedové dvou stran, s nimiž chtějí občanští demokraté vytvořit koaliční vládu. "Před námi je velký úkol provést v této republice nutné reformy," řekl lídr TOP 09 Karel Schwarzenberg. Stát musí začít střízlivě hospodařit a konečně musí začít fungovat právní stát.

Komentář: Klausův dopis byl prázdný

Podle něj musí politici zapomenout na vzájemné spory minulosti. "Bude práce jako na kostele. Udělejme ji společně," vybídl ODS Schwarzenberg. I podle Radka Johna z Věcí veřejných občané od vznikající vlády očekávají, že zastaví zadlužování země, korupci a nastolí v České republice skutečnou vládu práva.

ODS, TOP 09 a Věci veřejné chtějí společnou vládu sestavit do poloviny července, aby mohly od začátku ovlivnit přípravu státního rozpočtu na příští rok. (Nečas chce mít vládu do půli července, řekl Klausovi. Aby pohlídala rozpočet)

V pondělí po kongresu začneme řešit i křesla, říká John

John iDNES.cz řekl, že se už na pondělní koaliční schůzce po kongresu ODS začnou strany bavit o tom, v jakém poměru by si mohly rozdělit křesla ve vládě. Souvisí to podle něj s ustavující schůzí Sněmovny, která bude v úterý 22. června. Křeslo předsedy Sněmovny totiž strany vznikající koalice vidí jako rovnocenné s místy ve vládě.

A spor o křesla vůbec nemusí být jednoduchý. Zatímco Věci veřejné nechtějí mít ve vládě slabší pozici než TOP 09, ta zase bude chtít stejný vliv jako ODS.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Komunisté trvají i po jednání u Zemana na schodku nižším o deset miliard

Prezident Miloš Zeman přijal na zámku v Lánech předsedu KSČM Vojtěcha Filipa a...

Komunisté i po jednání s prezidentem Milošem Zemanem trvají na tom, aby schodek státního rozpočtu v příštím roce...

Prahou prošlo podle Milionu chvilek deset tisíc lidí. Dorazili na Hrad

V Praze se vzpomínalo na potlačení demonstrací před padesáti lety (21. srpna...

Průvod demonstrantů, který před sedmou hodinou večer vyšel z Václavského náměstí, dorazil na Hrad o dvě hodiny později....

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Najdete na iDNES.cz