Český rozhlas zveřejnil dva roky starý text obvinění v kauze Čapí hnízdo

  13:43aktualizováno  13:43
Více než dva týdny po zastavení stíhání premiéra Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo publikoval Český rozhlas na svém webu kompletní text dva roky starého obvinění. Dokument mimo jiné hovoří o okolnostech poskytnutí úvěru Farmě Čapí hnízdo, za které se tehdy zaručil koncern Agrofert, či o machinacích s platbami mezi těmito firmami.

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku | foto: koláž iDNES.cz

Městské státní zastupitelství v Praze trestní stíhání premiéra Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo pravomocně zastavilo. O pár dní později zveřejnilo rozhodnutí, ve kterém státní zástupce Jaroslav Šaroch uvádí důvody. Kvůli ochraně osobních údajů je však rozhodnutí z velké části začerněné, čtenář nepřečte například klíčové výpovědi svědků či obviněných.

Fotogalerie

Zpravodajský server iRozhlas v pondělí publikoval kompletní obvinění v kauze, které obsahuje konkrétní důkazy, se kterými státní zástupce pracoval.

„Dne 23. 06. 2008 uzavřela společnost Farma Čapí hnízdo, a. s., s HSBC Bank Smlouvu o úvěru ve výši 25 000 000,- Kč. Jednalo se o kontokorentní úvěr, jehož účelem bylo financování provozních potřeb společnosti Farma Čapí hnízdo, a. s. Úvěr byl zajištěn Ručitelským prohlášením společnosti AGROFERT HOLDING, a. s., které dne 25. 06. 2008 za společnost AGROFERT HOLDING, a. s., podepsal obv. Ing. Andrej BABIŠ,“ je například uvedeno v obvinění.

Dokument se také zabývá anonymním prodejem akcií, které získala Babišova manželka, jeho děti či bratr Moniky Babišové. Kdy se tak stalo však není podle Šarocha možné dokázat.

Otázky nejen kolem vlastnictví

Podle dokumentu navíc nebyl problém pouze ve vlastnické struktuře, tedy zda-li šlo v době žádosti o dotaci o malý nebo střední podnik.

„Závěrem svého posudku Ing. Ivana HAVLÍKOVÁ uvedla, že se sice jedná o rozsáhlý a finančně velmi náročný projekt, který by jistě úspěšně sloužil k prezentaci investora a k pořádání jeho firemních akcí. Dle jejího názoru ale nebyl prokázán přínos projektu pro celý region a efektivní využití finančních prostředků,“ uvádí dokument. Podle žaloby tak stavba Čapí hnízdo nesplnila ani požadavek na efektivní podporu turismu v regionu. Na dotaci by tak  neměla dosáhnout.

Kromě dotačního podvodu hovoří dokument i o možných machinacích s reklamou. Firmu podezřívá z toho, že Čapímu hnízdu platila za reklamu nadměrné částky. Tím si Agrofert měl ulevit od daní a farmě zajistit možnost splácet úvěr již zmíněné HSBC Bank. „ Znalecký ústav konstatuje, že deklarovaná reklama v daném rozsahu nemohla být na Farmě Čapí hnízdo realizována,“ uvádí dokument. 

PŘEHLEDNĚ: O co jde v kauze Čapí hnízdo

  • Rekonstrukce bývalého dvora Semtín odstartovala v roce 2006, trvala celkem čtyři roky. 
  • Usedlost původně patřila společnosti ZZN Agro Pelhřimov, spadající pod holding Agrofert Andreje Babiše, v jehož představenstvu seděl i Jaroslav Faltýnek. 
  • V roce 2007 ZZN Agro Pelhřimov rozhoduje o vydání tzv. anonymních akcií. Tímto krokem skrývá svou dosud průhlednou vlastnickou strukturu. Babiš později uvedl, že majiteli byly jeho děti, jeho partnerka a její bratr. Teprve poté si firma změní název na Farma Čapí hnízdo.
  • V únoru 2008 farma poprvé žádá o dotace, celkem dostane 54 milionů. 
  • V roce 2014 končí pětiletá lhůta, po kterou se kontroluje dodržení podmínek udělení dotace. Farma Čapí hnízdo se stává součástí společnosti Imoba, jejímž jediným akcionářem je SynBiol, patřící do holdingu Agrofert.
  • Podrobnou časovou osu kauzy najdete zde.

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

V Japonsku by za tu dobu měli dálnici, vítali v Brandýse vysněný bankomat

Jen málokteré město v zemi nemá na náměstí nebo jinde v centru bankomat. Tento přístroj ale dosud chyběl v Brandýse nad...

Mějte panenky různých barev pleti, radí ministerská příručka mikrojeslím

„Každé dítě si může vzít na hřiště panenku a dělat jí maminku či tatínka“ nebo „Pokud je to možné, vybíráme hračky i...

Teplo bude ještě nejméně týden. Sluníčka si užije ale spíš východ republiky

Teplotně nadnormální počasí bude pravděpodobně trvat ještě nejméně celý týden. Teploty budou odpoledne vystupovat...

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný se k výslechu dostavil v uniformě SNB

Starosta Řeporyjí a bavič Pavel Novotný (ODS) čelí obvinění za podněcování k vraždě. Předmětem vyšetřování je jeho...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz