Bursík medaili pro Mašíny schvaluje, pro komunisty je Topolánek zločincem

  16:59aktualizováno  16:59
Medaile pro Josefa Mašína vyvolala bouřlivé reakce na politické scéně. Předseda zelených Martin Bursík Topolánkovo rozhodnutí podpořil. Komunisté naopak premiéra nepřímo označili za zločince, vláda podle nich ztratila legitimitu. Prezident Klaus Topolánkovo rozhodnutí respektuje.

Redakce iDNES.cz sebrala ohlasy politiků a lidí, kterých se týká ocenění Josefa Mašína:

Zdena Mašínová (sestra bratří Mašínů):
Není to jen pro Josefa Mašína, ale pro celou skupinu, která tehdy v 50. letech spolupracovala s bratry. Je to jistě velice pozitivní věc po tolika letech, že se našel jeden z politiků, který byl schopen vidět věci, jak skutečně jsou. Já jen lituji jedné věci, že podobných lidí nebylo více. Nikdy by to tak nemohlo dopadnout, jak to dopadlo, kdyby jich bylo více. Nebylo to tedy jen pro mé bratry, ale pro všechny odvážné, kteří se nedožili.

Vojtěch Filip (předseda KSČM):
Vrah nemá být oceněn, vrah je vrahem a vrahem zůstane. Tato vláda tímto činem skončila. Ať vládne třeba do roku 2010, ale její legitimita tímto činem skončila.

Martin Bursík (předseda Strany zelených):
Já s tím souhlasím. Vím, že to je velmi delikátní téma, které není černobílé. Ale to přešlapování a obavy politiků to s určitým rizikem uchopit a pojmenovat bylo něco, co mi nebylo vlastní. Od předsedy vlády to byl krok odvahy a myslím, že bylo načase to udělat.

Jiří Paroubek (předseda ČSSD):
Já si myslím, že to je neuvážený krok, který bude zbytečně rozdělovat českou veřejnost. Já bych s tím souhlasil, kdyby se pan Mašín například prostřílel z vězení nebo kdyby se musel bránit třeba lidem z StB a někdo u toho zahynul. Ale pokud je mi známo, tak při té jeho akci zahynuli i lidé, kteří byli jen vykonavateli a nikoli zločinci ve službách komunistického režimu.

Jiří Čunek (předseda KDU-ČSL):
Já celou tu kauzu sledoval jen v tisku, ne jako politik, který by měl někoho oceňovat. Kdybych tak měl učinit, tak bych si všechna historická fakta musel znovu prostudovat. Takže se v tuto chvíli k tomu nemohu vyjádřit kompetentně, protože o tom nevím.

Petr Kováčik (předseda poslanců KSČM):
Kdo schvaluje zločin, je sám zločincem. To, co udělali bratři Mašínové, byl zločin. Zemřeli při tom nevinní lidé, např. pokladník. Kdo za to uděluje medaili, schvaluje loupežné přepadení a vraždu.

Petr Hájek (mluvčí prezidenta Václava Klause):
Jde o výsostné rozhodnutí pana premiéra, což pan prezident samozřejmě respektuje.

Jakub Hladík (tajemník Václava Havla):
Pan Havel nebude vyznamenání komentovat. Myslí si, že takovému ocenění musí předcházet celospolečenská debata o protikomunistickém odboji. Ta však dosud neproběhla.

Leo Žídek (Konfederace politických vězňů):
Pan Mašín je odbojář. Sice byla jen studená válka, ale tady byla totalita a on se tomu vzepřel po vzoru svého legendárního otce. Pan Mašín vyhovuje podmínkám třetího odboje, protože se vzepřel proti násilí. Jelikož nechce navštívit naši republiku, protože je tady spousta politiků a veřejných činitelů proti němu, tak pan předseda vlády zřejmě využil možnosti a při návštěvě USA mu vyznamenání předal.

Zdeněk Škromach (místopředseda ČSSD):
Je to Topolánkova soukromá věc, pokud vím, neschválila to ani vláda. Já bych Mašínům neblahopřál, nejsou to pro mě hrdinové, ale ani vrazi. Už je to dávno a ten čin je zkreslený různými ideologiemi.

Oldřich Tůma (historik):
Já si na rozdíl od mnoha jiných lidí myslím, že ten režim byl tak špatný a zločinný, že i bojovat proti němu zbraní bylo správné. Ale ty konkrétní akce, který oni provedli, tak se opravdu snažili sehnat zbraně, zapálit stohy. Jestli tohle stálo za čtyři nebo pět životů, to je otázka. Mně ani nevadí medaile, ale vadí mi, že se z toho dělá čítankový černobílý příběh. A názor, jaký máte na bratry Mašíny, je lakmusový papírek, jaký máte názor na komunistickou minulost. To se mně nezdá, že je správné.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Hamáčka podpořili poslanci, ČSSD nebude blokovat jednání o žalobě na Zemana

Předseda ČSSD Jan Hamáček po jednání ČSSD o setrvání ve vládě. (15.07.2019)

Poslanecký klub sociální demokracie vyjádřil podporu šéfovi strany Janu Hamáčkovi. „Po jednání mám jistotu, že je nás...

Turisté stojí dlouhé fronty na lanovku, pak se tísní na vrcholu Sněžky

Na Sněžce je přes léto rušno (23. 8. 2019).

Vrchol Sněžky je v posledních týdnech v obležení turistů. Redaktoři iDNES.cz v pátek vyrazili do Pece pod Sněžkou...

ČSSD zůstane v koalici s ANO, pro odchod z vlády bylo 11 z 42 členů vedení

Tomáš Petříček, Jana Maláčová, Jan Hamáček, Roman Onderka a Michal Šmarda po...

Pro návrh, aby ČSSD odešla z vlády Andreje Babiše, hlasovalo při jednání širšího vedení strany 11 ze 42 členů...

Najdete na iDNES.cz