Předseda STAN Petr Gazdík

Předseda STAN Petr Gazdík | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Piráti podpoří Gazdíka proti komunistovi Grospičovi. Okamuru ani Filipa ne

  • 298
O post předsedy mandátového a imunitního výboru, který bude jednat o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka ke stíhání, se utkají předseda STAN Petr Gazdík a komunista Stanislav Grospič. Pro Gazdíka, kterého navrhuje Demokratický blok, budou hlasovat i Piráti, oznámil jejich lídr Ivan Bartoš.

„Nepodporujeme, aby v rámci vlády ani rozhodujících funkcí byli zástupci stran, které nepovažujeme ze své podstaty za demokratické, což je KSČM a SPD,“ řekl Bartoš.

Koho strany posílají do imunitního výboru

ANO: Stanislav Berkovec, Milan Feranec, Josef Hájek, Taťána Malá, Monika Oborná, Ladislav Okleštěk, Helena Válková, Adam Vojtěch

Demokratický blok: Miroslava Němcová, Marek Benda (oba ODS), Vít Kaňkovský (KDU-ČSL), Miroslav Kalousek (TOP 09), Petr Gazdík (STAN)

Piráti: Jakub Michálek, Lukáš Bartoň

SPD: Miloslav Rozner, Radek Rozvoral

KSČM: Stanislav Grospič

ČSSD: Kateřina Valachová

Kromě volby nového předsedy Sněmovny, kde zůstal jediným kandidátem Radek Vondráček z ANO, podporovaný také komunisty, SPD a Piráty, bude ve středu v dolní komoře parlamentu upřena pozornost i na volbu šéfa mandátového a imunitního výboru. Už ta ukáže, jaká by mohla v budoucnu Sněmovnu ovládat koalice.

V pondělí se strany pohádaly o to, kolik bude členů výboru a zda v něm budou zastoupeny všechny strany a hnutí ve Sněmovně. Nakonec tradiční demokratické strany uhájily to, aby v mandátovém a imunitním výboru byli zastoupeni všichni, i nejméně početný klub STAN s pouhými šesti poslanci.

A v úterý do Sněmovny dorazila žádost o vydání Babiše i Faltýnka k trestnímu stíhání, která již brzy nový mandátový a imunitní výbor zaměstná.

Stanislav Grospič, volební lídr KSČM ve Středočeském kraji

Stanislav Grospič, KSČM

Strany si v pondělí odhlasovaly, že celkový počet členů výboru bude 19, takže hnutí ANO v něm bude mít 8 členů, Demokratický blok (ODS, lidovci, TOP 09 a STAN) 5 zástupců, Piráti a SPD po 2 poslancích a KSČM i ČSSD jednoho.

Gazdíkův soupeř Stanislav Grospič patří k ortodoxnímu křídlu v poslaneckém klubu KSČM.

Piráti nepodpoří Okamuru ani Filipa do vedení Sněmovny

Piráti s Demokratickým blokem jednali také o kandidátech na místopředsedu Sněmovny. Ačkoli blok původně říkal, že bude požadovat dva místopředsedy, podle šéfa Pirátů Bartoše byla řeč jen celkově o čtyřech místopředsedech , včetně jednoho postu pro šéfa ODS Petra Fialu. „Z tohoto bloku vychází návrh na čtyři místopředsedy,“ řekl Bartoš. Strany Demokratického bloku se rozhodly jednání nekomentovat.

Piráti se budou snažit prosadit svého kandidáta Vojtěcha Pikala a stejně jako strany Demokratického bloku se budou snažit, aby se do vedení Sněmovny nedostali zástupci extrémních stran. Piráti podle Bartoše nebudou podporovat ani šéfa komunistů Vojtěcha Filipa, ani předsedu SPD Tomia Okamuru.

„Nevím o nikom z poslaneckého klubu Pirátů, kdo by hlasoval pro zástupce SPD či KSČM na pozicích místopředsedy Sněmovny. My se řídíme dvěma pravidly: První je pravidlo poměrného zastoupení respektující vítěze voleb, ale zároveň je také důležitá integrita kandidátů a jejich vhodnost,“ řekl Bartoš.

Ve středu se bude volit jen předseda Sněmovny, místopředsedové až v pátek. Pozice pro Filipa a Okamuru mají garantovat dohody s hnutím ANO, jejíhož kandidáta Vondráčka podpoří na post předsedy. ANO, SPD a komunisté mají dohromady 115 poslanců, a mohou tak i při obsazování pozic místopředsedů prosadit svou.