Bobři ničí rybníky, vydry nadělaly škody za miliony. Svazy chtějí regulaci

  9:34aktualizováno  9:34
Myslivce a rybáře znepokojují některé chráněné živočišné druhy. Konkrétně silně chránění vlci, bobři a vydry podle nich představují pro tuzemskou krajinu velkou zátěž a způsobují škody, které dosahují desítek milionů korun. Podle ochránců přírody regulace těchto zvířat není dobrou cestou.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Wikimedia Commons

Za poslední roky výrazně vzrostly počty některých chráněných živočišných druhů a podle ekologů je to dobrá zpráva. Ukazuje totiž na zlepšující se kvalitu tuzemského životního prostředí, alespoň v některých aspektech. Rybáři a myslivci ale nárůst počtů některých živočišných druhů nevítají. Především bobři, vydry a vlci jim totiž způsobují zásadní škody. Volají proto po větších možnostech regulace těchto chráněných druhů.

Chráněný bobr ohrožuje cenný zámecký park, jedné vrbě už není pomoci

Finanční ztráty, které tato zvířata způsobují, přitom nejsou zrovna malé. V případě vlků se podle myslivců řeší způsobené škody za 1,5 milionů korun. Velké problémy způsobuje také bobr evropský. Od roku 2010 do roku 2017 byly jím způsobené škody vyčísleny na 66,5 milionů korun, vydry za stejné období napáchaly stomilionovou škodu.

„Nechceme vyhubit vydru, ale zároveň nechceme, aby byly vyhubeny naše původní druhy ryb, což v současné situaci hrozí,“ řekl Pavel Vrána, odborný referent životního prostředí z Českého rybářského svazu. Podle něj totiž škody napáchané vydrou nejsou pouze finanční, ale zásadním způsobem ohrožují také existenci některých původních rybích druhů. To jsou škody, které jsou podle rybářů nevyčíslitelné a nevratné. „Znamená to, že finanční náhrady nám nepomohou,“ uzavírá Vrána.

Problém s bobry řeší především rybníkáři. Bobr totiž ničí některé vodní stavby a snižuje tak jejich bezpečnost. „Bobr bude chráněn, než se protrhne první rybník a způsobí škody na majetku nebo na životech,“ varuje Michal Kratochvíl, ředitel Rybářského sdružení České republiky. Způsob vyplácení kompenzací navíc podle něj nefunguje dobře, jejich výše dosahuje maximálně třiceti procent způsobených škod.

V případě vlků chybí podle myslivců jasně stanovená hranice, kolik jich v naší přírodě může žít. „Chceme, aby stát jednoznačně definoval, kde je jaký únosný stav,“ říká předseda Českomoravské myslivecké jednoty Jiří Janota. 

Za nejlepší řešení by myslivci považovali takzvanou zonaci, tedy jasné rozdělení území na místa, kde se vlci lovit smějí a kde je to striktně zakázané, aby tak bylo možné snadněji počty vlků regulovat v člověkem obydlených oblastech. V letošním roce byly v Evropě zaznamenány tři útoky vlka na člověka, dva v Polsku a jeden v Německu.

Po Česku se prohání tisíce bobrů, lidí už se nebojí a umí i zabíjet

„V tuto chvíli větší regulace počtů zvířat cestou není,“ říká Karolína Šulová, tisková mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny. Podle ní je vlků na českém území jen do padesáti kusů. V případě vyder už je populace stabilizovaná a zásadně do budoucna neporoste. Situace navíc prý obecně není tak kritická.

Podle ochránců přírody regulace nutná není

„Počty těchto zvířat oproti situaci před dvaceti lety narostly, ale to neznamená, že se populace stává nezvladatelnou. Stát má nejrůznější opatření, díky nimž  kompenzuje vzniklé škody způsobené bobry, vydrami i vlky,“ říká Šulová. Podle ní by se měli vlastníci snažit svůj majetek před zvířaty především chránit, a ne se pokoušet regulovat počty volně žijících druhů.

U bobrů je v některých místech, například v Jižních Čechách možné získat výjimku na jejich odlov. V kraji rybníků totiž hrozí velké nebezpečí, pokud by by se zvířatům podařilo narušit hráze. 

Vytváření speciálních zón u vlků je ale složitější. Zvířata se pohybují na vzdálenosti desítek kilometrů, vytýčení zón, kde se vlci lovit můžou a kde se lovit nesmějí je tedy v podstatě nemožné. Podobná je situace také u vyder. Reálná možnost, jak zvířatům v pohybu zabránit, v podstatě neexistuje.

Bobři obsazují břehy Vltavy, na jihu Čech loni tři kusy odstřelili

Podle rybářů se dnes vydry vyskytují na celém území území České republiky. To je zásadní změna v porovnání s obdobím na konci století, kdy tato zvířata nebyla daleko od vyhubení. „Je to dobrá zpráva, která vypovídá o zlepšení stavu tuzemského životního prostředí,“ říká Lukáš Poledník z organizace Alka Wildlife. Dodává, že dnes u nás žije zhruba 3,5 až 4 tisíce dospělých jedinců. Přestože je vydra chráněná od padesátých let, v minulosti se pokles její populace dlouho nedařilo zastavit. K zásadnějším změnám došlo zhruba v posledních dvaceti letech, kdy se kvalita tuzemských vod začala zlepšovat.

„Pokud u nás začneme regulovat počet vyder, nemyslím si, že to rybám pomůže,“ říká Poledník a vysvětluje, že podle jeho názoru by bylo lepší změnit strategii správy vodních toků tak, aby byly co nejvíce podporovány přirozené populace, přirozená struktura a přirozená reprodukce ryb.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Pardubická nemocnice mění úklid i stravování, firma lobbisty Horáčka končí

Nemocnice v Pardubicích.

Nemocnice Pardubického kraje se zbavuje kontraktů s První chráněnou dílnou, kterou vlastní lobbista Tomáš Horáček...

Sněmovní volby by v dubnu vyhrálo ANO, za ním s velkým odstupem ODS

Volební model v dubnu 2019 podle agentury CVVM

Pokud by se v dubnu 2019 konaly volby do Poslanecké sněmovny, vyhrálo by se ziskem 32 procent hnutí ANO. Druhé místo by...

Do výběrových řízení jsem nezasahoval, tvrdí exšéf dopravního podniku Dvořák

Bývalý šéf pražského Dopravního podniku Martin Dvořák u Městského soudu v Praze...

Obžalovaný bývalý šéf pražského dopravního podniku (DPP) Martin Dvořák v závěrečné řeči u soudu zdůraznil, že ve své...

Najdete na iDNES.cz