Bobři ničí rybníky, vydry nadělaly škody za miliony. Svazy chtějí regulaci

  9:34aktualizováno  9:34
Myslivce a rybáře znepokojují některé chráněné živočišné druhy. Konkrétně silně chránění vlci, bobři a vydry podle nich představují pro tuzemskou krajinu velkou zátěž a způsobují škody, které dosahují desítek milionů korun. Podle ochránců přírody regulace těchto zvířat není dobrou cestou.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Wikimedia Commons

Za poslední roky výrazně vzrostly počty některých chráněných živočišných druhů a podle ekologů je to dobrá zpráva. Ukazuje totiž na zlepšující se kvalitu tuzemského životního prostředí, alespoň v některých aspektech. Rybáři a myslivci ale nárůst počtů některých živočišných druhů nevítají. Především bobři, vydry a vlci jim totiž způsobují zásadní škody. Volají proto po větších možnostech regulace těchto chráněných druhů.

Chráněný bobr ohrožuje cenný zámecký park, jedné vrbě už není pomoci

Finanční ztráty, které tato zvířata způsobují, přitom nejsou zrovna malé. V případě vlků se podle myslivců řeší způsobené škody za 1,5 milionů korun. Velké problémy způsobuje také bobr evropský. Od roku 2010 do roku 2017 byly jím způsobené škody vyčísleny na 66,5 milionů korun, vydry za stejné období napáchaly stomilionovou škodu.

„Nechceme vyhubit vydru, ale zároveň nechceme, aby byly vyhubeny naše původní druhy ryb, což v současné situaci hrozí,“ řekl Pavel Vrána, odborný referent životního prostředí z Českého rybářského svazu. Podle něj totiž škody napáchané vydrou nejsou pouze finanční, ale zásadním způsobem ohrožují také existenci některých původních rybích druhů. To jsou škody, které jsou podle rybářů nevyčíslitelné a nevratné. „Znamená to, že finanční náhrady nám nepomohou,“ uzavírá Vrána.

Problém s bobry řeší především rybníkáři. Bobr totiž ničí některé vodní stavby a snižuje tak jejich bezpečnost. „Bobr bude chráněn, než se protrhne první rybník a způsobí škody na majetku nebo na životech,“ varuje Michal Kratochvíl, ředitel Rybářského sdružení České republiky. Způsob vyplácení kompenzací navíc podle něj nefunguje dobře, jejich výše dosahuje maximálně třiceti procent způsobených škod.

V případě vlků chybí podle myslivců jasně stanovená hranice, kolik jich v naší přírodě může žít. „Chceme, aby stát jednoznačně definoval, kde je jaký únosný stav,“ říká předseda Českomoravské myslivecké jednoty Jiří Janota. 

Za nejlepší řešení by myslivci považovali takzvanou zonaci, tedy jasné rozdělení území na místa, kde se vlci lovit smějí a kde je to striktně zakázané, aby tak bylo možné snadněji počty vlků regulovat v člověkem obydlených oblastech. V letošním roce byly v Evropě zaznamenány tři útoky vlka na člověka, dva v Polsku a jeden v Německu.

Po Česku se prohání tisíce bobrů, lidí už se nebojí a umí i zabíjet

„V tuto chvíli větší regulace počtů zvířat cestou není,“ říká Karolína Šulová, tisková mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny. Podle ní je vlků na českém území jen do padesáti kusů. V případě vyder už je populace stabilizovaná a zásadně do budoucna neporoste. Situace navíc prý obecně není tak kritická.

Podle ochránců přírody regulace nutná není

„Počty těchto zvířat oproti situaci před dvaceti lety narostly, ale to neznamená, že se populace stává nezvladatelnou. Stát má nejrůznější opatření, díky nimž  kompenzuje vzniklé škody způsobené bobry, vydrami i vlky,“ říká Šulová. Podle ní by se měli vlastníci snažit svůj majetek před zvířaty především chránit, a ne se pokoušet regulovat počty volně žijících druhů.

U bobrů je v některých místech, například v Jižních Čechách možné získat výjimku na jejich odlov. V kraji rybníků totiž hrozí velké nebezpečí, pokud by by se zvířatům podařilo narušit hráze. 

Vytváření speciálních zón u vlků je ale složitější. Zvířata se pohybují na vzdálenosti desítek kilometrů, vytýčení zón, kde se vlci lovit můžou a kde se lovit nesmějí je tedy v podstatě nemožné. Podobná je situace také u vyder. Reálná možnost, jak zvířatům v pohybu zabránit, v podstatě neexistuje.

Bobři obsazují břehy Vltavy, na jihu Čech loni tři kusy odstřelili

Podle rybářů se dnes vydry vyskytují na celém území území České republiky. To je zásadní změna v porovnání s obdobím na konci století, kdy tato zvířata nebyla daleko od vyhubení. „Je to dobrá zpráva, která vypovídá o zlepšení stavu tuzemského životního prostředí,“ říká Lukáš Poledník z organizace Alka Wildlife. Dodává, že dnes u nás žije zhruba 3,5 až 4 tisíce dospělých jedinců. Přestože je vydra chráněná od padesátých let, v minulosti se pokles její populace dlouho nedařilo zastavit. K zásadnějším změnám došlo zhruba v posledních dvaceti letech, kdy se kvalita tuzemských vod začala zlepšovat.

„Pokud u nás začneme regulovat počet vyder, nemyslím si, že to rybám pomůže,“ říká Poledník a vysvětluje, že podle jeho názoru by bylo lepší změnit strategii správy vodních toků tak, aby byly co nejvíce podporovány přirozené populace, přirozená struktura a přirozená reprodukce ryb.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Zastal se obětí kněží a nabízí jim pomoc, dostal vyhazov z církevního soudu

Ilustrační snímek

Nová iniciativa, která pomáhá obětem sexuálního zneužití duchovními, vadí brněnskému biskupství. Jejího zakladatele...

Mráz našel poslední útočiště v Polabí. Anomálii způsobilo bezvětří

Teplotní mapa České republiky. Tmavá skvrna ukazuje chladná místa mezi...

Celou republiku ovládlo jarní počasí, zima se drží už jen u Litoměřic. V nedalekých Doksanech meteorologové naměřili...

Doučování je výhodný byznys. Kolem přijímaček může rodiče přijít na tisíce

matematika

Sezona doučování vrcholí a lektoři nejrůznějších předmětů si mohou mezi klienty vybírat. Mezi předměty vede matematika...

Najdete na iDNES.cz