Chráněný bobr ohrožuje cenný zámecký park, jedné vrbě už není pomoci

  5:21aktualizováno  5:21
Jeden z nejcennějších tuzemských romantických parků v zámeckém areálu v Čechách pod Kosířem má nečekaného nepřítele. Je jím bobří rodina, která se nedávno nastěhovala ke zdejšímu velkému rybníku. Správa parku nyní vymýšlí, jak před chráněným zvířetem zabezpečit rovněž památkově chráněné stromy.

Jeden z nejcennějších tuzemských romantických parků v zámeckém areálu v Čechách pod Kosířem. (říjen 2018) | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

„Bobři se už zakousli do jedné vzrostlé vrby, kterou jim po poradě s památkáři necháme. Už pro ni nemáme záchranu. Nebyla naštěstí historicky cenná a v parku byla ponechána na dožití,“ popisuje kastelán zámku Martin Váňa.

To ovšem nic nemění na tom, že správa parku řeší dilema, jak ochránit další stromy v okolí rybníka, aniž by okolo nich musela postavit například bednění.

To by sice zvířata odradilo, ale bylo by to zcela proti smyslu romantického parku. Problém vedení zámku konzultovalo i se zahradníky z lednickovaltického areálu, kteří mají s bobry bohaté zkušenosti.

„Některé stromy v blízkosti rybníka, u kterých to nebude vypadat nevhodně, omotáme speciální geotextilií. Tam, kde to u historicky vzrostlých stromů nejde, použijeme disperzní nátěr promíchaný s pískem, který by měl bobrům vadit. Je to bezbarvý nátěr, který se musí zhruba co dva roky obnovovat, ale měl by ochránit nejvzácnější dřeviny, které tady máme,“ vysvětluje kastelán.

Podle Petry Orálkové z Českého svazu ochránců přírody v Prostějově je Česká republika, pokud jde o bobra, rozdělena na několik zón. Jde o lokality, kde je vítán, jako je třeba Litovelské Pomoraví, a pak jsou místa, kde je nežádoucí, což je třeba právě lednicko-valtický areál nebo třeboňské rybníky.

V ostatních lokalitách je bobr tolerovaný a podle Orálkové lze požádat příslušný krajský úřad například o odchyt zvířete.

„Hranice oblastí se posouvají podle aktuální situace. Pokud bobr způsobí nějaké škody, lze žádat o náhradu. Často jde o rybáře, kterým bobr podkopal a zničil hráze a vypustil vodu. Bobr je totiž vynalézavý a je potřeba neustále vymýšlet nová opatření, která ho odradí. V Pomoraví jsem viděla, jak překonává vše možné, aby mohl na zahradě sežrat stromek,“ popisuje Orálková.

„Naučit se žít“ s bobří rodinkou

Vedení zámku v Čechách pod Kosířem zatím o odchytu svých bobrů neuvažuje a bude se snažit s nimi nějak vyjít.

„I kdybychom je odchytili, je podle přírodovědců pravděpodobné, že by přišli noví. Naštěstí snad nehrozí jejich přemnožení, protože bobr je přísně teritoriální zvíře a své mladé po nějaké době odežene pryč. Takže tady bude jen jedna rodinka, s kterou se budeme muset naučit žít a něco jí nechat na okusování. Nechali jsme jim už vrbu a ještě tady máme nějaké náletové olše, které v parku nemají co dělat, ale jsou vzrostlé, takže jsme je zatím nekáceli,“ objasňuje plán na „mírové“ soužití s bobry kastelán Váňa.

Vzácný park v Čechách pod Kosířem se rozkládá na ploše 21,5 hektaru a patří mezi nejcennější romantické krajinářské areály v České republice. Na jeho budování se podílel portugalský hraběcí rod Silva-Tarouca, který proslul dlouhou tradicí zájmu o zahradní tvorbu.

První zámecká zahrada vznikala již na počátku 18. století a postupně absolvovala několik etap krajinářských úprav. Nejvýznamnější je ta druhá z let 1835 až 1872, kdy vznikla kompozice s mnoha vzácnými dřevinami, která víceméně zůstala zachována dodneška.

Po válce a v období komunismu pak park chátral a zarůstal, obnova začala teprve na konci minulého století. Je však také možné, že problém s bobry v Čechách pod Kosířem nakonec vyřeší sama příroda. Vzhledem k dlouhotrvajícímu suchu totiž hladina velkého rybníka v létě klesla natolik, že začaly být vidět díry, kudy bobři lezli do svého doupěte.

„Nějakou dobu jsme je tady teď neviděli. Třeba změnili působiště. Po napuštění rybníka je však velmi pravděpodobné, že se sem opět vrátí,“ dodává kastelán zámku.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Slavia po titulu v lize získala i pohár, ve finále porazila Ostravu 2:0

Tomáš Souček se raduje z proměněné penalty ve finálovém zápase proti Baníku.

Fotbalová Slavia po ligovém titulu získala i domácí pohár. Vyhrát obě trofeje v jednom roce se jí povedlo poprvé v...

Za smrt kolegy při nehodě dostal hasič podmínku, sám přišel o nohu

Řidič hasičské cisterny Petr Matějíček čelí u soudu obžalobě z usmrcení z...

Šumperský soud potrestal hasiče Petra Matějíčka za tragickou nehodu cisterny jedoucí k zásahu podmíněným trestem....

Sparta už si vybrala, favoritem na pozici trenéra je olomoucký Jílek

Olomoucký trenér Václav Jílek zachmuřeně sleduje vystoupení svých svěřenců...

Fotbalová Sparta má favorita na pozici trenéra. Je jím Václav Jílek, současný kouč Sigmy Olomouc. Byť všechno není...

Dluhoničtí jsou ochotní přestat blokovat dostavbu D1, mají ale podmínky

Pohled na nynější konec dálnice D1 u Říkovic vedoucí k Přerovu od Zlína a...

Na cestě k dokončení páteřní české dálnice D1 zřejmě padla jedna z letitých blokád znemožňujících dostavbu posledního...

Další z rubriky

Mezi Prahou a Olomoucí srazil vlak člověka, provoz je částečně obnovený

Ilustrační snímek

Vlak jedoucí z Prahy do Havířova srazil odpoledne člověka u Štěpánova na Olomoucku. Tragédie zastavila v místě nehody...

Mánesova kresba pohřešovaná od války je zpět na zámku, kde žil a tvořil

Návštěvníci zámku v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku mohou od nynějška...

Unikátní kresbu zámku Čechy pod Kosířem na Prostějovsku od Josefa Mánesa, která byla od druhé světové války nezvěstná,...

U Hranické propasti hrozí pády stromů, rizikem je pro turisty i zábradlí

Turisty mířící k světovému unikátu dělí od příkrého srázu do propasti jen...

Správci chtějí lépe zabezpečit unikátní Hranickou propast. Ohrožují ji suché a nemocné stromy, které by do ní mohly...

Najdete na iDNES.cz