České vody jsou stále teplejší, pstruzi ustupují kaprům

  18:45aktualizováno  18:45
Teplota vody v Česku meziročně stoupá a citlivé jsou na to především lososovité ryby. Mezi ně patří například pstruzi, nebo lipani a dříve neodmyslitelná část českých potoků se pomalu vytrácí. Situace naopak vyhovuje kaprům a invazním druhům.

V místech, kde jste mohli pstruha potočního ještě před několika lety vidět, dnes už žít nemusí. „Ještě nejsou na vymření, ale je jich mnohem méně, než jich bylo. Pokud bude vývoj dál pokračovat tímto směrem, ohrožené budou,“ řekl pro iDNES.cz Jan Kubečka, ředitel Hydrobiologického ústavu Biologického centra AV ČR.

Fotogalerie

Lososovité druhy to mají dnes v českých vodách náročnější než v minulosti. Jejich existence zatím není přímo ohrožená, protože se po vodních tocích stále mohou přesouvat blíže k prameni, kde je voda chladnější. Jejich strategie však podle odborníků nebude fungovat neustále.

„Roční průměrná teplota vzduchu vzrostla na Římově i na Slapech za třicet let o jeden a půl stupně Celsia. Voda je o jeden stupeň teplejší, největší oteplení je patrné v jarních měsících – dubnu, květnu a červnu,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz hydrobiolog z Akademie věd ČR Petr Znachor. Vědci soustavně monitorují teplotu těchto nádrží už několik dekád.

Pokud nedojde k zásadnímu teplotnímu zlomu, letošní rok z dlouhodobé statistiky vybočovat nebude. Už na začátku dubna byly teploty vody na největších nádržích vyšší než v minulém roce. V některých případech až trojnásobně. 

„Na řadě míst už dnes pstruh nepřežije celou sezónu a vysazuje se dočasně,“ řekl pro iDNES.cz Pavel Vrána, odborný referent životního prostředí z Českého rybářského svazu. Pstruzi a další druhy chladnomilných ryb se na naše území dostaly během doby ledové, rostoucí teploty jim proto nesvědčí.

Ubývá potoků, kde se pstruzi množili

Ryby, které jsou dnes vytlačené z území, kde žily v posledních staletích, se sice přesunem do chladnějších vod částečně vyhýbají problémům, trápí je ovšem menší životní prostor, o který musejí soupeřit. Kvůli tomu hůře prospívají a nedaří se jim často ani zakládání nových generací.

Voda v nádržích je teplejší než loni, může to ohrozit koupání i pitnou vodu

Pro rybáře je také problémem, že kvůli zmenšujícímu se životnímu prostoru pro pstruhy ubývají takzvané vodní kapiláry. Tedy potoky, kde se dříve dařilo pstruhy množit pro jejich další vysazení.

Na druhou stranu trochu optimismu přinášejí výzkumy lipanů, dalších z ohrožených druhů ryb. Z nich vyplývá, že se teplotě vody ryby umí částečně přizpůsobit. „U lipanů už adaptace byla prokázána,“ uvedl Vrána. „Uvidíme, kdo bude rychlejší, jestli schopnost přizpůsobit se, nebo změny teploty,“ doplnil.

Daří se kaprům

Ne všechny ryby však oteplování trápí. Výborně se daří především druhům, které se na naše území dostaly z oblasti kolem Černého moře. Patří sem třeba kapři, sumci, líni nebo candáti. Změny také úspěšně využili živočichové, které rybáři považují za invazní.

Typickým zástupcem je hlaváč černoústý. Drobná ryba, která žije na dně řek, se k nám tlačí ze severu přes Labe i od jihu přes Dyji. Na Jižní Moravě je hlaváč pozorovaný od roku 2008. V Labi, kam se pravděpodobně dostaly jeho jikry na trupech dopravních lodí, od roku 2015. Podle odborníků by hlaváč mohl ohrozit původní populaci, živí se totiž mimo jiní také plůdky a jikrami jiných ryb.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Motorkářka v serpentinách narazila do stromu, na místě podlehla zraněním

Ilustrační snímek

Mladá motocyklistka zahynula v sobotu odpoledne na Děčínsku. Pravděpodobně nezvládla průjezd serpentinami a narazila do...

Akrobatický speciál a gripen: Šonka s Kardošem předvedli v Čáslavi unikátní show

Martin Šonka v akrobatickém speciálu a Ivo Kardoš v nadzvukovém gripenu v...

Otevřený den na 21. základně taktického letectva u Čáslavi vyvrcholil unikátní show. V ní se předvedl akrobatický...

Mirošovice zveřejnily na webu výsledky eurovoleb, pak je stáhly

V Mirošivicích zveřejnil výsledky voleb do Evropského parlamentu už v sobotu...

V sobotu odpoledne se na oficiálním webové stránce obce Mirošovice objevily výsledky eurovoleb. Výsledky však nesmějí...

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz