Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 9. prosince 2023 Vratislav

Benešová se nemusí omluvit Vesecké, soud rozkryl ovlivňování kauz

  8:43aktualizováno  12:44
Stínová ministryně spravedlnosti Marie Benešová z velké části vyhrála soud s vysokými představiteli justice. Nemusí se omlouvat nejvyšší státní zástupkyni Renatě Vesecké ani exministru spravedlnosti Pavlu Němcovi, které spolu s dalšími označila za "justiční mafii". Ukázalo se také ovlivňování významných kauz.
Soudce Vojtěch Cepl vynáší verdikt Krajského soudu v Praze, Marie Benešová vpravo.

Soudce Vojtěch Cepl vynáší verdikt Krajského soudu v Praze, Marie Benešová vpravo. | foto: René VolfíkČTK

Soudce Vojtěch Cepl přistoupil k citlivé při špiček justice s otevřeností. Jeho rozsudek a zdůvodnění podané - navzdory spletitosti kauz - srozumitelným jazykem mohla veřejnost sledovat v přímém televizním přenosu.

Benešová se musí omluvit jen náměstku pražského vrchního žalobce Liboru Grygárkovi. "Soud nevidí důvod, proč Grygárka označovat za mafiána a snášet na něj hromy a blesky za to, že nechtěl řešit kauzu Jiřího Čunka," zaznělo v odůvodnění.

. Redakční blog

Soudce Cepl, hromy, blesky a fidlátka

Právě zdrženlivost a neochota projednávat kauzu byla podle Cepla jediným Grygárkovým zapojením do celé pře. Benešová se mu má omluvit osobním dopisem a prohlášením v agentuře ČTK.

Ostatním šesti žalujícím soud omluvu nepřiznal, jejich advokát Petr Toman ohlásil, že se proti rozhodnutí odvolá. Žalobci později ve společném tiskovém prohlášení uvedli, že jsou zásadně znepokojeni "zjevnou a zavádějící jednostranností, neobjektivitou a nevyvážeností prezentovaného odůvodnění rozsudku".

Marie BenešováMarie Benešová podle ČTK uvedla, že případné odvolání proti rozsudku ohledně Grygárka zváží. Prohlásila, že rozsudek ukazuje na špatný stav české justice, a proto ji nemůže těšit.

"Potom, co jsme slyšeli, jsou žalobci na svých postech neudržitelní," řekla. Dodala, že by na místě Vesecké odstoupila.

Schůzky rozhodně nebyly přátelské, řekl soudce
Benešovou zažalovali kromě Vesecké její náměstek Karel Černovský, Grygárek, šéf jihomoravských státních zástupců Petr Coufal, žalobce Arif Salichov, místopředseda Nejvyššího soudu Jiří Kučera a exministr Němec.

Benešová mluvila o justiční mafii mimo jiné kvůli schůzkám Vesecké, Kučery a exministra Němce s ostravskou státní zástupkyní Zlatuší Andělovou v době běžícího vyšetřování údajného úplatku, který měl přijmout Jiří Čunek jako starosta Vsetína.

Žalobci tvrdili, že šlo o neformální přátelská setkání. Vesecká před několika dny soudu řekla, že jedním z nich byl běžný oběd spojený s probíráním celospolečenských témat. - čtěte více o výpovědi Vesecké a Němce

Cepl ale na žalobě v tomto bodě nenechal nit suchou. "Z toho, co jsme viděli zde u soudu, jsem nenašel jediný důvod si myslet, že by vztahy Andělové a žalobců byly přátelské," uvedl.

"Je jedno, co na té schůzce říkali. Důležité je, kdo se tam sešel, a z čího podnětu. Schůzku zařizovala Renata Vesecká, Zlatuše Andělová jako její podřízená ji těžko mohla odmítnout," dodal Cepl.

. Topolánek podržel Veseckou

premiér na rozdíl od opozice nechce její odvolání

Cepl se ve své řeči zabýval i výrokem místopředsedy Nejvyššího soudu v Brně Pavla Kučery, který údajně prohlásil, že v době hrozícího pádu vlády musí "nezávislost justice ustoupit politickým zájmům".

"Soud uvěřil tomu, že něco takového padlo. Možná, že to znělo méně strašlivě, ale žalobce Kučera to zpočátku nijak nepopíral," vysvětlil Cepl.

Úplně čistý štít nezůstal ani Benešové
Syn bývalého ústavního soudce Vojtěcha Cepla staršího také upozornil na to, že Benešová nedostatečně pracovala s informacemi a svá tvrzení o justiční mafii nijak nedoložila zdroji a nedodala jim tak relevanci. Připustil, že Benešová své zdroje měla.


. Jak soudce Cepl soudil špičky justice

Soudce Vojtěch Cepl při jednání ukázal, jak netradičně, ale účinně lze v Česku soudit.

Většinou líčení začínají ráno a pak s přestávkami pokračují maximálně do půl páté odpoledne. Soudce Cepl však jednání nařídil na dvě hodiny odpoledne a skončil až po půl desáté večer. Za celou dobu povolil jen jednu patnáctiminutovou přestávku. Při ní však nechal přihlížejícím přinést lahve s vodou.

Zároveň měl líčení po celou dobu "pevně v rukou", přestože před ním defilovaly špičky české justice. Už na začátku například úplně v klidu přečetl, kdo mu před jednáním volal a sondoval u něj nějaké informace. "Volali i z ministerstva spravedlnosti, aby si zjišťovali, jak bude dnes líčení probíhat," prohlásil Cepl.

Jak se soudce Cepl choval během vyhlašování rozsudku, čtěte v redakčním blogu iDNES.cz

"Ten styl - narážky na ‚čistky jako v padesátých letech‘, slova o tom, že je vyžadována jen ‚psí poslušnost‘ - mě nenadchl. Dejme tomu, že politici si mohou říkat, co chtějí, ale u právníků by se to stávat nemělo, snižuje to důvěryhodnost," prohlásil Cepl.

Spojovat celý případ s jednou stranou by ovšem podle Cepla nebylo přesné, protože například soudce Kučera je ve své pozici už velmi dlouho. Ani Veseckou nedosadila do funkce ODS.

Nebyl to jen Čunek, ale také katarský princ, zdůraznil soudce
Čtení zdůvodnění rozsudku trvalo skoro hodinu a soudce Cepl při něm zdůraznil, že výrok o mafii se netýkal jen kauzy Čunek. Ostatně - v tomto líčení se neřešila vina či nevina vicepremiéra.

. KOHO SE TÝKAL DNEŠNÍ SOUD

Renata Vesecká: Nejvyšší státní zástupkyně. V červnu 2007 odebrala případ Jiřího Čunka přerovskému žalobci Radimu Obstovi a přidělila ho Arifu Salichovovi do Jihlavy. Ten stíhání zastavil.

Marie Benešová: Předchůdkyně Vesecké, stínová ministryně spravedlnosti ČSSD. Šest špiček české justice označila  za "zákulisní justiční mafii".

Arif Salichov: Státní zástupce z Jihlavy, který převzal kauzu po Obstovi. Stíhání vicepremiéra Čunka definitivně zastavil.

Zlatuše Andělová: Ostravská krajská státní zástupkyně. Dozorovala práci žalobce Obsta. Při schůzkách s Pavlem Němcem a Pavlem Kučerou jí bylo prý naznačováno, aby řízení v Čunkově kauze protahovala.

Pavel Kučera: Místopředseda Nejvyššího soudu, s kauzou je spojován jako účastník schůzek s Němcem a Andělovou. Na jedné z nich údajně pronesl větu: "Nezávislost justice musí jít stranou, když hrozí pád vlády."

Petr Coufal: Jako šéf krajského státního zastupitelství v Brně a nadřízený Salichova "posvětil" zastavení případu a podpořil Salichovův postup. Byl v kontaktu s exministrem Němcem. Coufalova manželka podle tisku na NSZ připravila podklady pro odnětí kauzy Čunek z Přerova.

Pavel Němec: Exministr spravedlnosti, který podle médií jako advokát spolupracoval s Topolánkovým úřadem vlády Topolánka. Je s kauzou spojován jako účastník schůzek s představiteli justice, které údajně měly ovlivňovat jejich rozhodování.

Karel Černovský: Náměstek Vesecké. Měl nabízet českobudějovickému žalobci Petru Duškovi "dodělání" kauzy Čunek.

Libor Grygárek: Náměstek vrchního státního zástupce. Odmítl kauzu Čunek převzít do jižních Čech, soud na jeho jednání s ostatními zúčastněnými neshledal žádnou vadu.

Podle Cepla není jisté, zda justiční představitelé kauzu lidoveckého předsedy skutečně ovlivnili. Skutečné ovlivnění se však podle soudce prokázalo v případu katarského prince Hámida bin Abdal Sáního, do jehož stíhání se zapojila také část žalujících.

"U soudu zazněla zmínka o deseti kauzách, tři jsou zásadní," konstatoval soudce. Třetím případem bylo, že exministr Němec údajně tlačil žalobkyni Andělovou, aby bylo zahájeno vyšetřování údajného podílu Benešové na podvodu.

Cepl ovšem podotkl, že závěry soudu nebudou mít žádný vliv na zmíněné trestní případy.

Ministerstvo mlčí, ČSSD žádá rezignace
Ministerstvo spravedlnosti rozhodnutí soudu respektuje, zatím je ale podle jeho mluvčí Jitky Zinke předčasné hovořit o tom, co bude následovat. Jiří Pospíšil je na pracovní návštěvě ve Štrasburku.

Předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek má v následcích jasno. Rozhodnutí soudu označil za triumf své stínové ministryně spravedlnosti Marie Benešové a šéfku žalobců Veseckou vyzval k rezignaci.  

Vyzval také ministra Pospíšila, aby neprodleně navrhl Veseckou odvolat. Dodal, že pokud tak neučiní, navrhnou socialisté odvolání Pospíšila premiéru Mirku Topolánkovi. Ten k odvolání Vesecké nevidí důvod. - více o reakcích politiků, žalobců, soudců či politologů čtěte zde

Korupční kauza Čunek

Měla by nejvyšší státní zástupkyně Vesecká skončit?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 10. června 2008. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 5931

Ne
Ne 1333

Autoři: ,

Poslední rozloučení s Karlem Schwarzenbergem

Poslední rozloučení s bývalým ministrem zahraničí a šlechticem Karlem Schwarzenbergem se koná v sobotu 9. prosince na Pražském hradě v katedrále svatého Víta.

  • Nejčtenější

Ukrajina je v kritické situaci, připravme se i na špatné zprávy, řekl šéf NATO

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v sobotu v německé televizi ARD zdůraznil, že spojenci by měli nadále...

Česko je pod sněhem. Na D5 stála auta hodiny, D1 opět zablokovaly kamiony

Sníh v noci na dnešek a následně po celý den komplikoval v Česku dopravu na silnicích i železnici a přerušeny byly...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajinci vyšli z krytu a vzdali se. Rusové je pak postříleli, ukazuje video

Na sociálních sítích se objevily záběry, při kterých ruští vojáci střílí na dva vzdávající se ukrajinské vojáky. Video...

Zacházíte s Rusy jako s prasaty. Putin kritizoval Lotyšsko a pohrozil neštěstím

Ruský prezident Vladimir Putin kritizoval Lotyšsko za to, jak zachází s ruskou menšinou. Pobaltské zemi nepřímo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

RECENZE: Lucii se kočky rozutekly a žáby proklouzly mezi prsty

Premium Příští rok to bude třicet let, kdy skupina Lucie vydala své třetí a v mnohém přelomové album Černý kočky mokrý žáby. V...

„To bylo odbojové znásilňování.“ Izrael pouští detaily a dělá si hořkou legraci

Premium Izrael, který je znechucen reakcí OSN a organizací „hájících práva žen“ včetně MeToo, začal světovým médiím a v OSN...

Řidiči zahlcují policejní e-podatelnu záběry z autokamer. Navíc zbytečně

Řidiči, kteří při jízdě zaznamenají vybržďování nebo podobně závažné počínání, zahlcují centrální policejní e-podatelnu...

Fiala chce být horší než Nečas, říká Středula. Míří to k větším nepokojům

Premium Pokud kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) rychle nezmění svůj stávající přístup a komunikaci s lidmi, dopadne jako...

Firmy a školy by se o výuku dělily. Zákon zavede „školu v práci“

Propojení odborných škol s firmami, tedy potenciálními zaměstnavateli, je o krok blíže. Ač ministerstvo školství...

Ve Vítu se koná mše za Schwarzenberga. Vychovatel soudobých Čech, řekl Halík

Přímý přenos V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začalo poslední rozloučení se zesnulým Karlem Schwarzenbergem. Pohřeb se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...