Žalobkyně: Cítila jsem nátlak, abych protahovala kauzu Čunek

  11:14aktualizováno  20:09
Uvnitř video - Krajský soud v Praze vyslýchal žalobce, kteří vystupovali v kauze vicepremiéra Čunka. Ti svědčili v souvislosti s žalobou nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké na její předchůdkyni Marii Benešovou. Ta Veseckou a její kolegy nazvala kvůli postupu v kauze Čunek "justiční mafií".

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká u Krajského soudu v Praze | foto: Dan MaternaDan MaternaMAFRA

Jako první vypovídala ostravská státní zástupkyně Zlatuše Andělová. Její vystoupení u soudu se protáhlo na téměř tři hodiny.

Před soudem mimo jiné popsala tři schůzky, kterých se vedle ní účastnil například i bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec a místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera. Podle jejího názoru byla setkání nestandardní a byl na ni vyvíjen nátlak.

Někdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec a šéfka ostravského krajského státního zastupitelství Zlatuše AndělováNapříklad na druhé schůzce, která se podle ní uskutečnila loni 28. února a účastnila se jí údajně i nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, podle svých slov cítila nátlak ze strany Kučery, aby řízení protahovala.

Na třetí schůzce v Jihlavě prý Andělová "z legrace" řekla, že se blíží obžalování Čunka. Kučera pak podle ní reagoval s tím, že "nezávislost justice musí ustoupit politickým zájmům".

Této schůzky se podle Andělové účastnil i šéf jihomoravských státních zástupců Petr Coufal. Ten přišel na řadu hned po Andělové. Coufal ale před soudem popřel, že by Kučera něco takového řekl. Naopak prý byl svědkem toho, jak se Andělová nevybíravě vyjadřovala na Čunkovu adresu.

Čistě technicky jde jen o omluvu, kterou požaduje Renata Vesecká po své předchůdkyni a stínové ministryni spravedlnosti ČSSD Marii Benešové.

Kauza je zajímavá tím, že Vesecká zbavila žalobce mlčenlivosti, ti tak mohli poprvé veřejně promluvit o údajném politickém nátlaku v korupční kauze Jiřího Čunka. Jednalo se především o schůzky Andělové právě s Veseckou, místopředsedou Nejvyššího soudu Pavlem Kučerou a advokátem Pavlem Němcem.

Andělová se o schůzkách zdráhala veřejně mluvit, ale rozhovory typu "hrozí pád vlády, a proto musí jít stranou nezávislost v rozhodování politickým zájmům," popsala v dopise předsedkyni Nejvyššího soudu Ivě Brožové.

Zástupce mluvil o SMS zprávě od Langera
Před soudem stanuli ještě další svědci, například bývalý olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištván a jeho náměstek Igor Stříž. Ten vypověděl, že se loni v září kvůli kauze sešel s ministrem vnitra Ivanem Langerem, který po něm chtěl informace o vývoji případu. K jednání ho prý Langer vyzval přes SMS.

Uvedl také, že se od svého řidiče dozvěděl o další schůzce, na které se údajně řešila kauza Jiřího Čunka. Prý se jí zúčastnili Kučera, Coufal, Němec a náměstek vrchního státního žalobce Libor Grygárek. Podle Stříže schůzky "nebyly normální a etické".

. Žalobci u soudu řeknou

jak to bylo s kauzou Čunek

Stříž také požadoval po Vesecké, aby ho zbavila mlčenlivosti i ohledně trestní kauzy Čunka. Podle Stříže je totiž ke zjištění podstaty věci nutné hovořit nejen o schůzkách, ale i o dalších krocích s kauzou spojených. Vesecká mu ale nevyhověla a odmítla se vyjádřit, proč se tak rozhodla.

Následně žádal o zbavení mlčenlivosti v trestní kauze i Ištván, Vesecká už ale nebyla u soudního jednání přítomna. Ištván mimo jiné uvedl, že v září minulého roku informoval ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS), že chování Kučery a Vesecké nese náznak kárného jednání.

Pospíšil podle něj ale později popřel, že by o konání Vesecké a Kučery vůbec věděl, a poté Ištvána na návrh nejvyšší státní zástupkyně odvolal.

. Kdo vypovídal

Na straně Renaty Vesecké
Petr Dušek
, českobudějovický žalobce. Jeho údajně navštívil vrchní žalobce Libor Grygárek a náměstek Vesecké Karel Černovský, aby mu nabídli "dodělání" kontroverzní kauzy Jiřího Čunka.

Na straně Marie Benešové
Zlatuše Andělová, ostravská státní zástupkyně. Dohlížela na žalobce, který měl Čunka na starosti. Třikrát se sešla s Veseckou a dalšími, kteří jí údajně řekli, že by bylo dobré Čunkovi pomoci.

Ivo Ištván a Igor Stříž, žalobci. Nadřízení Andělové protestovali proti postupům v kauze Čunek. Byli odvoláni.

Autoři: , , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Případ zastavený motorkář: žalobci chtějí přesný výklad, kdy zahradit cestu

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Justice se dál zabývá policistou Šimonem Vaicem, který čelil obžalobě za to, že zastavil ujíždějícího motorkáře...

Piráti chtějí legalizovat prostituci, státu to má přinést miliardu

Ceny jejich služeb však šly dolů.

Stát má podle Pirátů přestat zavírat oči před problémem prostituce a dát jí zákonná pravidla. „Chceme omezit šedou...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz