Babiš, Hamáček, Filip. Poprvé jednali o vládě ve třech u jednoho stolu

  12:30aktualizováno  22:09
Andrej Babiš, Jan Hamáček a Vojtěch Filip se poprvé sešli ke společnému jednání o menšinové koaliční vládě ANO a ČSSD, kterou by tolerovali komunisté. „Proběhla schůzka nejprve mezi mnou a panem Babišem a poté schůzka ve třech, ke které se přidal ještě pan předseda Filip. A shodli jsme se, že ta jednání budou pokračovat příští týden," řekl Hamáček.

Předseda ČSSD Jan Hamáček a předseda hnutí ANO Andrej Babiš | foto: koláž iDNES.cz

„Měl jsem z toho jednání dobrý pocit,“ řekl Babiš v Duelu v televizi Barrandov, kam pospíchal přímo z jednání s Hamáčkem a Filipem. Předpokládá, že vláda s důvěrou většiny Sněmovny může být do konce června. ANO, ČSSD a KSČM mají dohromady 108 poslanců.

Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek při odchodu ze Sněmovny řekl, že republikový výbor hnutí ANO svolá na odpoledne 1. května.

Sociální demokraty čeká již ještě před tím v sobotu v Hradci Králové jednání ústředního výkonného výboru, na němž by mohli rozhodnout o vypsání stranického referenda. Každý ze zhruba 18 tisíc členů ČSSD má podle Hamáčka dostat příležitost vyjádřit se k tomu, co lídři strany s ANO dojednali, a rozhodnout s konečnou platností, zda strana do vlády s Babišem půjde.

Nejasná je stále otázka nemocenské v prvních dnech

Faltýnek řekl, že z programových bodů zůstává jediným sporným bodem otázka takzvané karenční doby, tedy prvních tří dnů nemoci, za které lidi nemocné nedostávají žádné peníze. Faltýnek řekl, že se ANO a ČSSD dohodly na změě od 1. července příštího roku.

Rozpor je v tom, kolik by měli nemocní v prvních dnech nemoci brát peněz. Sociální demokracie dosud chtěla pro zaměstnance i v prvních třech dnech nemoci 60 procent denního vyměřovacího základu, zástupci ANO mluvili o 30 procentech.

Premiér přijel do parlamentu po půl sedmé a kontaktu s čekajícími novináři se vyhnul. Babiš a Hamáček hledali shodu nad třemi zásadními požadavky ČSSD. „Pokud bude jakýkoliv člen vlády prvoinstančně odsouzen, okamžitě odstoupí, jinak vláda končí,“ zní klíčová podmínka sociálních demokratů, na níž ale Babiš a tím pádem i ANO zatím odmítají přistoupit.

Nic jsem neudělal, opáčil Babiš na podmínku ČSSD

„Domluvili jsme se, že pan Hamáček si to projedná ve své straně,“ řekl Babiš po jednání s předsedou ČSSD v televizi Barrandov. „Nic jsem neudělal,“ zopakoval šéf ANO a premiér v demisi.

Na středečním jednání, které bylo bez Babiše s Hamáčkem, to od šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka a vicepremiéra Richarda Brabce, slyšeli vyjednavači sociální demokracie. Ti přišli s požadavkem do koaliční smlouvy, aby do týdne musela dát demisi celá vláda, kdyby se z ní rozhodlo odejít všech pět ministrů ČSSD. Tolik jich má strana získat – vnitro, zahraničí, sociální věci, zemědělství a kulturu, i když první místopředseda ČSSD Jiří Zimola připustil ještě určitou změnu, ale ne v případě klíčových křesel.

ČSSD chce zpřetrhat vazby mezi ANO a Okamurovou SPD

Od Babiše chtěl Hamáček slyšet také jasné slovo k požadavku ČSSD, aby byli z funkcí ve Sněmovně odvoláni politici SPD – místopředseda dolní komory parlamentu Tomio Okamura, šéf hospodářského výboru Radim Fiala a bezpečnostního výboru Radek Koten.

Sociální demokraté si od toho slibují, že to pomůže zpřetrhat vazby mezi ANO a SPD, které zatím ve Sněmovně často hlasují ještě spolu s komunisty. Odstranění okamurovců má být pro ČSSD pojistka proti tomu, aby vedle vládní koalice ANO s ČSSD fungovala paralelně parlamentní koalice ANO –SPD – KSČM a aby si Babiš nemohl prohlasovat cokoli bez ohledu na názor sociální demokracie.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Naslouchat lidem je činnost, která mi jde fakt dobře, říká spisovatel Formánek

Spisovatel Josef Formánek

Spisovatel Josef Formánek je jeden z posledních bohémů. Založil magazín Koktejl, a prošel i protialkoholní léčebnou....

Češi na silnicích o prodlouženém víkendu: přes 700 nehod během Velikonoc

K vážné nehodě došlo na pražském Chodově. Na křižovatce ulic Türkova a...

Velikonoční svátky jsou pro cestování na silnicích každoročně rizikovým obdobím. Doprovází je často dlouhé kolony i...

Letadlo ČSA nemohlo bezpečně přistát, hodinu kroužilo nad Prahou

Letadlo společnosti SmartWings. - SmartWings.

Letadlo Českých aerolinií na pravidelné lince z Kodaně do Prahy mělo v pondělí dopoledne závadu na klapkách. Před...

Najdete na iDNES.cz