Babiš, Hamáček, Filip. Poprvé jednali o vládě ve třech u jednoho stolu

  12:30aktualizováno  22:09
Andrej Babiš, Jan Hamáček a Vojtěch Filip se poprvé sešli ke společnému jednání o menšinové koaliční vládě ANO a ČSSD, kterou by tolerovali komunisté. „Proběhla schůzka nejprve mezi mnou a panem Babišem a poté schůzka ve třech, ke které se přidal ještě pan předseda Filip. A shodli jsme se, že ta jednání budou pokračovat příští týden," řekl Hamáček.

Předseda ČSSD Jan Hamáček a předseda hnutí ANO Andrej Babiš | foto: koláž iDNES.cz

„Měl jsem z toho jednání dobrý pocit,“ řekl Babiš v Duelu v televizi Barrandov, kam pospíchal přímo z jednání s Hamáčkem a Filipem. Předpokládá, že vláda s důvěrou většiny Sněmovny může být do konce června. ANO, ČSSD a KSČM mají dohromady 108 poslanců.

Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek při odchodu ze Sněmovny řekl, že republikový výbor hnutí ANO svolá na odpoledne 1. května.

Sociální demokraty čeká již ještě před tím v sobotu v Hradci Králové jednání ústředního výkonného výboru, na němž by mohli rozhodnout o vypsání stranického referenda. Každý ze zhruba 18 tisíc členů ČSSD má podle Hamáčka dostat příležitost vyjádřit se k tomu, co lídři strany s ANO dojednali, a rozhodnout s konečnou platností, zda strana do vlády s Babišem půjde.

Nejasná je stále otázka nemocenské v prvních dnech

Faltýnek řekl, že z programových bodů zůstává jediným sporným bodem otázka takzvané karenční doby, tedy prvních tří dnů nemoci, za které lidi nemocné nedostávají žádné peníze. Faltýnek řekl, že se ANO a ČSSD dohodly na změě od 1. července příštího roku.

Rozpor je v tom, kolik by měli nemocní v prvních dnech nemoci brát peněz. Sociální demokracie dosud chtěla pro zaměstnance i v prvních třech dnech nemoci 60 procent denního vyměřovacího základu, zástupci ANO mluvili o 30 procentech.

Premiér přijel do parlamentu po půl sedmé a kontaktu s čekajícími novináři se vyhnul. Babiš a Hamáček hledali shodu nad třemi zásadními požadavky ČSSD. „Pokud bude jakýkoliv člen vlády prvoinstančně odsouzen, okamžitě odstoupí, jinak vláda končí,“ zní klíčová podmínka sociálních demokratů, na níž ale Babiš a tím pádem i ANO zatím odmítají přistoupit.

Nic jsem neudělal, opáčil Babiš na podmínku ČSSD

„Domluvili jsme se, že pan Hamáček si to projedná ve své straně,“ řekl Babiš po jednání s předsedou ČSSD v televizi Barrandov. „Nic jsem neudělal,“ zopakoval šéf ANO a premiér v demisi.

Na středečním jednání, které bylo bez Babiše s Hamáčkem, to od šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka a vicepremiéra Richarda Brabce, slyšeli vyjednavači sociální demokracie. Ti přišli s požadavkem do koaliční smlouvy, aby do týdne musela dát demisi celá vláda, kdyby se z ní rozhodlo odejít všech pět ministrů ČSSD. Tolik jich má strana získat – vnitro, zahraničí, sociální věci, zemědělství a kulturu, i když první místopředseda ČSSD Jiří Zimola připustil ještě určitou změnu, ale ne v případě klíčových křesel.

ČSSD chce zpřetrhat vazby mezi ANO a Okamurovou SPD

Od Babiše chtěl Hamáček slyšet také jasné slovo k požadavku ČSSD, aby byli z funkcí ve Sněmovně odvoláni politici SPD – místopředseda dolní komory parlamentu Tomio Okamura, šéf hospodářského výboru Radim Fiala a bezpečnostního výboru Radek Koten.

Sociální demokraté si od toho slibují, že to pomůže zpřetrhat vazby mezi ANO a SPD, které zatím ve Sněmovně často hlasují ještě spolu s komunisty. Odstranění okamurovců má být pro ČSSD pojistka proti tomu, aby vedle vládní koalice ANO s ČSSD fungovala paralelně parlamentní koalice ANO –SPD – KSČM a aby si Babiš nemohl prohlasovat cokoli bez ohledu na názor sociální demokracie.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale zatím přežije. Zeman napíná ČSSD se Šmardou

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše čelila celou středu až do brzkých ranních hodin pokusu opozice vyslovit jí nedůvěru. Výsledek byl...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Kauza přerozdělování dotací je u konce. Policie má na Peltu odposlechy

Pelta u nejvyssiho spravniho soudu v Brne

Kauza Pelta je vyšetřená. Před třemi měsíci policie vyslechla expředsedu českého fotbalu Miroslava Peltu kvůli korupci....

Tak horko v červnu ještě nebylo. Rekord zaznamenaly téměř všechny stanice

Chlapci se ochlazují v řece Ostravici v centru Ostravy. (26. června 2019)

Na měřící stanici v Doksanech na Litoměřicku byla ve středu naměřena teplota 38,9 stupně Celsia, rekord z roku 2000 byl...

KOMENTÁŘ: Rath a sedmileté boží mlýny: dost, nebo málo na katarzi?

Eskorta přivádí Davida Ratha ke Krajskému soudu v Praze. (30. dubna 2013)

Až sedm let a jeden měsíc po zatčení s úplatkem v ruce dosáhla česká spravedlnost na kdysi mocného hejtmana Davida...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz