Babiš, Hamáček, Filip. Poprvé jednali o vládě ve třech u jednoho stolu

  12:30aktualizováno  22:09
Andrej Babiš, Jan Hamáček a Vojtěch Filip se poprvé sešli ke společnému jednání o menšinové koaliční vládě ANO a ČSSD, kterou by tolerovali komunisté. „Proběhla schůzka nejprve mezi mnou a panem Babišem a poté schůzka ve třech, ke které se přidal ještě pan předseda Filip. A shodli jsme se, že ta jednání budou pokračovat příští týden," řekl Hamáček.

Předseda ČSSD Jan Hamáček a předseda hnutí ANO Andrej Babiš | foto: koláž iDNES.cz

„Měl jsem z toho jednání dobrý pocit,“ řekl Babiš v Duelu v televizi Barrandov, kam pospíchal přímo z jednání s Hamáčkem a Filipem. Předpokládá, že vláda s důvěrou většiny Sněmovny může být do konce června. ANO, ČSSD a KSČM mají dohromady 108 poslanců.

Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek při odchodu ze Sněmovny řekl, že republikový výbor hnutí ANO svolá na odpoledne 1. května.

Sociální demokraty čeká již ještě před tím v sobotu v Hradci Králové jednání ústředního výkonného výboru, na němž by mohli rozhodnout o vypsání stranického referenda. Každý ze zhruba 18 tisíc členů ČSSD má podle Hamáčka dostat příležitost vyjádřit se k tomu, co lídři strany s ANO dojednali, a rozhodnout s konečnou platností, zda strana do vlády s Babišem půjde.

Nejasná je stále otázka nemocenské v prvních dnech

Faltýnek řekl, že z programových bodů zůstává jediným sporným bodem otázka takzvané karenční doby, tedy prvních tří dnů nemoci, za které lidi nemocné nedostávají žádné peníze. Faltýnek řekl, že se ANO a ČSSD dohodly na změě od 1. července příštího roku.

Rozpor je v tom, kolik by měli nemocní v prvních dnech nemoci brát peněz. Sociální demokracie dosud chtěla pro zaměstnance i v prvních třech dnech nemoci 60 procent denního vyměřovacího základu, zástupci ANO mluvili o 30 procentech.

Premiér přijel do parlamentu po půl sedmé a kontaktu s čekajícími novináři se vyhnul. Babiš a Hamáček hledali shodu nad třemi zásadními požadavky ČSSD. „Pokud bude jakýkoliv člen vlády prvoinstančně odsouzen, okamžitě odstoupí, jinak vláda končí,“ zní klíčová podmínka sociálních demokratů, na níž ale Babiš a tím pádem i ANO zatím odmítají přistoupit.

Nic jsem neudělal, opáčil Babiš na podmínku ČSSD

„Domluvili jsme se, že pan Hamáček si to projedná ve své straně,“ řekl Babiš po jednání s předsedou ČSSD v televizi Barrandov. „Nic jsem neudělal,“ zopakoval šéf ANO a premiér v demisi.

Na středečním jednání, které bylo bez Babiše s Hamáčkem, to od šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka a vicepremiéra Richarda Brabce, slyšeli vyjednavači sociální demokracie. Ti přišli s požadavkem do koaliční smlouvy, aby do týdne musela dát demisi celá vláda, kdyby se z ní rozhodlo odejít všech pět ministrů ČSSD. Tolik jich má strana získat – vnitro, zahraničí, sociální věci, zemědělství a kulturu, i když první místopředseda ČSSD Jiří Zimola připustil ještě určitou změnu, ale ne v případě klíčových křesel.

ČSSD chce zpřetrhat vazby mezi ANO a Okamurovou SPD

Od Babiše chtěl Hamáček slyšet také jasné slovo k požadavku ČSSD, aby byli z funkcí ve Sněmovně odvoláni politici SPD – místopředseda dolní komory parlamentu Tomio Okamura, šéf hospodářského výboru Radim Fiala a bezpečnostního výboru Radek Koten.

Sociální demokraté si od toho slibují, že to pomůže zpřetrhat vazby mezi ANO a SPD, které zatím ve Sněmovně často hlasují ještě spolu s komunisty. Odstranění okamurovců má být pro ČSSD pojistka proti tomu, aby vedle vládní koalice ANO s ČSSD fungovala paralelně parlamentní koalice ANO –SPD – KSČM a aby si Babiš nemohl prohlasovat cokoli bez ohledu na názor sociální demokracie.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Babiš plánuje pumpovat peníze do výzkumu. Technika má být povinný předmět

Premiér Andrej Babiš v Lichtenštejnském paláci představil Inovační strategii...

Začínáme světu sdělovat, že jsme země pro budoucnost, prohlásil premiér Andrej Babiš v pondělí při prezentaci Inovační...

Ostatky matky Zdeny Mašínové lze exhumovat, když se zjistí místo uložení

Zdena Mašínová

Pražský magistrát změnil původně zamítavý postoj a oznámil, že se nebrání vyzvednutí ostatků matky Zdeny Mašínové z...

NKÚ: Sociální služby se nezlepšily, ministerstvo plány nedotáhlo do konce

Ve všech pokojích jsou přichystané přistýlky pro případ, že by návštěva chtěla...

Ministerstvu práce a sociálních věcí se nedaří dotáhnout plánované změny na zlepšení úrovně sociálních služeb. Vyplývá...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz