Pozici prvního místopředsedy KSČM obhájil Petr Šimůnek a další pozice místopředsedů získali Stanislav Grospič a Václav Ort. V nejužším vedení komunistické strany kromě Skály skončil také Jiří Dolejš.
Filip vede stranu od října 2005 a svůj post obhájil proti pěti vyzyvatelům, i přes historicky nízký zisk KSČM ve volbách.ńKomunisté v nich dostali jen 7,76 procenta hlasů a za to získali jen patnáct poslanců. Filip ale pro komunisty dokázal s premiérem v demisi a šéfem ANO Andrejem Babišem vyjednat, že se komunisté poprvé po listopadu 1989 mohou podílet na vládě, a to podporou menšinového kabinetu ANO s ČSSD, pokud to schválí členové sociální demokracie ve vnitrostranickém referendu.
Filip dostal ve druhém kole tajné volby předsedy na sjezdu KSČM 165 ze 308 hlasů platných hlasů, Skála 143 hlasů.
Filip si pak řekl o změny ve vedení. „Chtěl bych, aby se Kateřina Konečná starala o naši evropskou politiku,“ řekl Filip o své soupeřce, europoslankyni, která vypadla už v prvním kole šéfa strany. Konečnou delegáti pak delegáti zvolili řadovou místopředsedkyní, přesně tak, jak si Filip přál.
„Musíme hledat cestu, jak táhnout za jeden provaz,“ řekl další poražený z volby předsedy, představitel radikálního křídla Skála.
Filip uvedl, že je připravený na jednání s ANO a se sociální demokracií o menšinové koaliční vládě, kterou by KSČM tolerovala. Taková vláda by se mohla opírat o 108 hlasů ve Sněmovny a Česká republika půl roku po volbách může dočkat vlády s důvěrou Sněmovny. Prezident Miloš Zeman očekává, že vláda s důvěrou bude do konce června.
Šéf KSČM chce mluvit do výběru ministrů ANO i ČSSD
Filip řekl iDNES.cz, že bude chtít sociálním demokratům i šéfovi ANO mluvit do výběru jejich ministrů. „Někteří lidé nemají naši důvěru,“ prohlásil.
Již dříve kritizoval třeba ministry průmyslu Tomáše Hünera, obrany Karlu Šlechtovou a zahraničí Martina Stropnického.
Pro Babiše je ale zvolení Filipa přesto dobrá zpráva, protože právě s ním dosud jednal. Hned po zvolení také šéf ANO předsedovi komunistů gratuloval.
„To, že někdo demonstruje, sto lidí, nebo tisíc lidí, co je to proti tomu, že prezidenta Miloše Zemana volily téměř tři miliony lidí,“ prohlásil staronový šéf komunistické strany. V Nymburku, kde se sjezd KSČM odehrává, protestovali lidé mimo jiné i proti účasti prezidenta na sjezdu komunistů.
Oponoval názoru prezidenta Zemana, že únor 1948 byl pro komunisty prohraný, nikoli vítězný únor, jak tvrdili komunisté. Kdyby po únoru 1948 vypsali komunisté parlamentní volby, byl by podle Filipa výsledek KSČ ještě lepší než v roce 1946.