Pondělí 9. prosince 2019, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 9. prosince 2019 Vratislav

Bartoš chce vymoci zveřejnění Babišova auditu, údajně potvrzuje střet zájmů

  9:59aktualizováno  12:59
Předseda Pirátů Ivan Bartoš kvůli auditu Evropské komise k údajnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše svolal schůzku šéfů sněmovních stran bez hnutí ANO. Podle týdeníku Respekt zpráva premiérův střet zájmů potvrzuje. Babiš i ministerstvo pro místní rozvoj trvají na tom, že audit není konečnou verzí. Podle mluvčího Evropské komise však konečný je.

Premiér Andrej Babiš (29. listopadu 2019). | foto:  Michal Šula, MAFRA

Audit ke střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše je konečný, řekl v pondělí řekl mluvčí Evropské komise, podle něhož musí české úřady do dvou měsíců Bruselu sdělit, jak provedou doporučení obsažená ve zprávě.

Lhůta se začne počítat od chvíle, kdy do Prahy dorazí český překlad anglického originálu, který obdrželo české ministerstvo pro místní rozvoj v pátek.

Podle informací týdeníku Respekt nová zpráva premiérův střet zájmů, o kterém kvůli Babišovu vlivu na podnik Agrofert hovořila již předběžná zpráva, potvrzuje. 

„Bakalův Respekt neříká pravdu, protože to samozřejmě není definitivní zpráva a já teda nevím, co potvrdil, ale v každém případě není pravda, co zveřejnila Česká televize a Bakalův Respekt, že je to konečná podoba auditní zprávy,“ řekl Babiš Impulsu. Za konečnou auditní zprávu označil dokument v pátek mluvčí Evropské komise.

Fotogalerie

Premiér zopakoval, že Česko bude mít dva měsíce od doručení českého překladu dokumentu na to, aby k němu uplatnilo své připomínky. Totéž tvrdí i ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). „Takže určitě ČR, která už na začátku to odmítla, to bude odmítat nadále,“ konstatoval Babiš. Za pikantní označil, že rozhodnutí komise přišlo jen „pár minut“ předtím, než skončila a začala fungovat nová komise.

Evropská komise podle Babiše zcela absurdně a nesmyslně vykládá český zákon o střetu zájmů. Premiér trvá na tom, že v souladu s jeho novelou vložil Agrofert do svěřenského fondu, takže předpisům vyhověl.

Bartoš chce o zprávě jednat bez ANO

Předseda Pirátů Ivan Bartoš chce, aby se kvůli auditu Evropské komise k možnému střetu zájmů Andreje Babiše sešli šéfové sněmovních stran bez ANO, ale včetně koaliční ČSSD. Bartoš to uvedl na sociálních sítích. 

Podle Pirátů by měl být audit zveřejněn, projednat by ho měl kontrolní výbor Sněmovny a jako zvláštní bod by se měl objevit i na programu pléna Sněmovny.

Bartoš svou iniciativu odůvodňuje tím, že se objevují první snahy výsledky auditu ututlat. Společná schůzka stran by podle něj měla pomoci koordinovat jejich další postup.

„Navrhované kroky by v tuto chvíli měly vést k tlaku na ministerstvo, respektive vládu, na zveřejnění tohoto auditu v originální verzi, jeho překlad a postoupení výsledků auditu senátní komisi a zároveň svolání kontrolního výboru Sněmovny, včetně zařazení tohoto bodu na jednání skrze grémium,“ dodal. Sněmovní se grémium se obvykle schází v úterý dopoledne.

02.prosince 2019 v 09:16, příspěvek archivován: 02.prosince 2019 v 10:40

Vzhledem k tomu, že se objevily snahy výsledky auditu EK ututlat, požádal jsem předsedy stran vyjma ANO o společnou schůzku. Je namístě, aby se zúčastnila také ČSSD. Chceme zveřejnění auditu, svolání kontrolního výboru sněmovny a zařazení tohoto bodu na jednání skrze grémium.

ODS i STAN účast na schůzi potvrdily

Předsedové ODS Petr Fiala i STAN Vít Rakušan ČTK potvrdili, že se schůzky organizované Piráty zúčastní. Rakušan napsal Dostálové dopis, ve kterém ji žádá o zveřejnění auditu podle zákona o jednacím řádu Sněmovny. „Dle citovaného zákona mám jako poslanec oprávnění požadovat informace a vysvětlení potřebná pro výkon mé funkce,“ uvedl. Dodal, že je pro něj tato informace jako pro zákonodárce „naprosto klíčová“.

Šéf KSČM Vojtěch Filip odkázal na návrh Pirátů ohledně jednání grémia Sněmovny. „Už jsem odpověděl panu Bartošovi, že je možné se otázkou, kterou nastolil, na politickém grémiu zítra (v úterý) ráno zabývat,“ napsal Filip ČTK.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová na Twitteru uvedla, že v jasném střetu zájmů je i ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). „Měla by si uvědomit, že jde o peníze daňových poplatníků. Její chování je ukázkovým střetem zájmů. Kdyby zpráva byla ve prospěch Andreje Babiše, je již na úřední desce,“ vyčítá ministryni prohlášení jejího úřadu, že audit nelze zveřejnit, není finální verzí a MMR ho chce nadále rozporovat.

02.prosince 2019 v 08:56, příspěvek archivován: 02.prosince 2019 v 12:41

Dostálová: Audit ke střetu zájmů budeme rozporovat. EK: Nelze. Jde o finální stanovisko Arogance moci. Paní ministryně by si měla uvědomit, že jde o peníze daňových poplatníků! Její chování je ukázkovým střetem zájmů. Kdyby zpráva byla ve prospěch AB, je již na úřední desce.

„My jsme se neměli ještě možnost s obsahem toho auditu seznámit. Já očekávám, že ministerstvo pro místní rozvoj představí audit vládě,“ řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Úřad by podle něj měl ministrům sdělit i to, jak bude dál postupovat. 

„Podle mých informací bychom měli mít ještě dva měsíce na to, abychom mohli zareagovat a poslat připomínky Evropské komisi. Následně ještě jsou nějaké možnosti konsolidačního řízení,“ řekl Petříček.

Petříček předpokládá, že se obsahem auditu bude zabývat grémium ČSSD, až se s ním ministři seznámí. Do té doby nechtěl předjímat další postup. I kdyby konečná verze auditu potvrdila, že Babiš je ve střetu zájmů, Petříček neočekává, že by to nějak ovlivnilo možnosti Česka vyjednávat o víceletém finančním rámci EU na roky 2021 až 2027. 

„Nemám informace, že by něco takového reálně hrozilo,“ řekl. Připomněl, že velká část jednání o finančním rámci se vede na úřednické úrovni, ne na úrovni předsedů vlád.

„Lex Babiš“ jsem dodržel, tvrdí Babiš

Auditní zprávu zaslala EK do České republiky v pátek. Obsah dokumentu nebyl zveřejněn a oficiálně nejsou známy ani jeho výsledky. V jarní předběžné zprávě, která unikla do médií, EK konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů, protože má stále vliv na podnik Agrofert, přestože ho vložil do svěřenských fondů. Premiér to znovu odmítl a tvrdí, že zákon neporušil. Podle informací týdeníku Respekt zpráva premiérův střet zájmu potvrzuje.

Auditní zpráva Evropské komise k Babišovi není konečná, nelze ji zveřejnit

Podle MMR ale nejde o finální verzi. Ministryně Klára Dostálová uvedla pro server iRozhlas.cz, že je připravená zprávu rozporovat. Podle nejmenovaného zdroje serveru z EK se však jedná o finální zprávu.

„Ministerstvo pro místní rozvoj obdrželo auditní zprávu, s kterou se v pondělí seznámí odpovědní zaměstnanci. Evropská komise opět žádá o důvěrné zacházení s dokumentem, protože řízení stále trvá. Rozhodně nejde o finální podobu auditní zprávy,“ uvedl mluvčí MMR Vilém Frček v neděli. Českou odpověď včetně případných připomínek bude ministerstvo pro místní rozvoj připravovat ve spolupráci se všemi dotčenými resorty, dodal.

Premiér Andrej Babiš v reakci na dokončení auditní zprávy Evropské komise znovu uvedl, že neporušil zákon. „Lex Babiš jsem dodržel,“ připomněl v Otázkách Václava Moravce.

Začátkem loňského července Evropský parlament schválil nová pravidla pro střet zájmů při čerpání dotací, která zakazují politikům v exponovaných funkcích dotace pobírat. Koncem listopadu dospěla právní služba Evropské komise k závěru, že omezení se týkají i Agrofertu. Právníci komise tvrdí, že Babiš je podle pravidel platných od léta 2018 ve střetu zájmů, i když firmy jsou ve svěřenském fondu.

Komisař pro rozpočet Günther Oettinger před Vánocemi doporučil Babišovi tři způsoby, jak se střetu zájmů zbavit. Buď zpřetrhat své vazby i vazby své rodiny na holding, zajistit, aby Agrofert přestal přijímat dotace z EU, nebo se zdržet účasti na některých rozhodnutích. Babiš se poté vzdal předsednictví ve vládní Radě pro Evropské strukturální a investiční fondy. Europarlament vyzval komisi k řešení možného Babišova střetu zájmů. Europoslanci požadovali i pozastavení dotací.

Ten audit považuji za útok na Českou republiku, řekl Andrej Babiš (8. července 2019):

Autoři: ,

Kauza Čapí hnízdo

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil rozhodnutí o zastavení trestního stíhání Andreje Babiše a Jany Mayerové v kauze Čapí hnízdo. Prezident Miloš Zeman nevyužije abolici k zastavení trestního stíhání.

V reakci na to spolek Milion chvilek ohlásil další demonstraci, tentokrát v centru Prahy.


  • Nejčtenější

Výbuch plynu v Prešově má nejméně pět obětí, požár je uhašen

Na sídlišti ve slovenském Prešově v pátek těsně po poledni vybuchl plyn v jednom z paneláků. Zemřelo pět lidí, další...

Výbuch v Prešově: 8 obětí, 6 zadržených, na vině zřejmě špatná oprava plynu

Záchranáři prohledali všechna patra v prešovském paneláku zničeném výbuchem. Podle mluvčího města Prešov je celkem osm...

Šlachtův poslední úlovek. Narkobaron z gymnázia měl „e-shop“ s drogami

Celníci odhalili partu pěti mladíků z Brněnska, kteří měli „e-shop“ s drogami. Ty pětice posílala do celého světa....

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z ženy mužem a zase zpátky. Někteří transgenderisté litují své přeměny

Někteří transgenderisté jsou nespokojeni se svou přeměnou v jedince opačného pohlaví. Postupují proto operace, které z...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

  • Další z rubriky

Z krušnohorských vísek se stává parkoviště kamionů, bývá jich i přes sto

Krušnohorské obce nedaleko hranic s Německem Horu Svatého Šebestiána a sousední Křimov dlouhá léta trápí parkující...

OBRAZEM: Jak to vypadá uvnitř prešovského paneláku zničeného explozí

Část dvanáctipatrového domu v Prešově, kterou poničil výbuch plynu a požár, bude zbourána, řekl v pondělí mluvčí města...

Po razii v domě ve správě ruské ambasády odvedla policie čtyři cizince

Na konci listopadu provedla cizinecká policie razii v domě v pražské Bubenči, při které zajistila čtyři osoby podezřelé...

Invalidé ušetří od ledna na doplatcích za léky. Musejí si ale podat žádost

Více než 200 tisíc invalidních důchodců zaplatí po Novém roce za doplatky na lécích podstatně méně než dosud. Od ledna...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz