Podle MF DNES se ANO vyprofilovalo v takzvanou catch all party, která cílí na široké spektrum voličů včetně starších lidí.
„Dnes je ANO vnímáno jako středová strana, přičemž ještě před volbami 2013 bylo vnímáno jako mírně pravicové. Navíc ztrácí liberální akcent, neboť dnes je v některých aspektech spíše sociálně konzervativní. Ať se to týká například uprchlíků, či menšin. Tím zřejmě vychází vstříc i lidem starším, kteří v minulosti volili KSČM,“ uvedl sociolog Daniel Prokop z agentury Median.
Jako nováček přitom ANO ubralo hlasy zejména pravicovým stranám. Podle unikátního matematického modelu analytika Kamila Gregora hnutí tehdy sebralo ODS, TOP 09 a Věcem veřejným celkem 650 tisíc hlasů, od KSČM a ČSSD přitom k Andreji Babišovi přeběhlo jen asi 90 tisíc voličů.
To se však nyní mění. Řada zejména vzdělanějších pravicových voličů se letos vrátila k ODS nebo volila hnutí STAN a lokální uskupení. Z průzkumu agentury Median pro ČT vyplynulo, že ke Starostům přešlo 13 procent někdejších voličů ANO, asi poloviční číslo se pak vrátilo k ODS. Podle Prokopa si však ANO tento propad nahradilo právě ziskem lidí, kteří v minulosti volili ČSSD a komunisty.
Sociální demokraté navíc přestávají být atraktivní pro velkou část voličů starších šedesáti let, kteří dříve představovali jejich nejsilnější a nejdisciplinovanější základnu. V této věkové kategorii však ČSSD nyní oslovuje už jen pětinu lidí. Stejně jako ANO.
Volební model CVVM (říjen 2016):
Volební model STEM (říjen 2016):
