Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Soud zrušil Hučínův totalitní rozsudek

  11:26
Přerov - Soud v Přerově očistil jméno bývalého disidenta, pak agenta BIS, Vladimíra Hučína. V 70. letech ho tehdejší režim poslal za nedovolené ozbrojování na devět měsíců do vězení. Přerovský soud verdikt zrušil. Podle soudkyně ho komunistická justice odsoudila protiprávně.

Podle soudkyně ho komunistická justice odsoudila protiprávně

V sedmdesátých letech Hučína zatkla Státní bezpečnost. Jeden z agentů ho udal s tím, že připravuje atentát na zpěváka Deana Reada. Tvrdil prý, že hodlá narušit volby.

Tajná policie ale nic takového neprokázala. Při domovních prohlídkách ovšem našla několik starých zbraní. Proto nakonec režim Hučína poslal na devět měsíců za mříže.

Vladimír Hučín už začátkem 90. let požádal o rehabilitaci, tu však soudy zamítly. Později ale obnovy celého procesu dosáhl. V tomto řízení pak přerovský soud totalitní rozsudek zrušil.

Předsedkyně senátu Žaneta Steinbachová nakonec v obnoveném procesu rozhodla, že komunistický soud Hučína odsoudil protiprávně.

"Pan Hučín byl zproštěn obžaloby tehdejšího okresního prokurátora v Přerově. Skutek, pro který se tehdy řízení vedlo, nevykazoval znaky trestného činu," řekla iDNES Steinbachová.

Rozhovor s Vladimírem Hučínem

Co pro vás znamená rozhodnutí soudu?
Šlo o můj druhý trest. Byl jsem zatčen pro přípravu atentátu na zpěváka Deana Reeda a za přípravu ozbrojeného útoku na volby. To však byla pouze legenda, aby Státní bezpečnost pokryla vazbu. Nakonec jsem dostal devět měsíců nepodmíněně, protože mi při domovní prohlídce našli pistoli, která ale nebyla střelbyschopná. Ve vazbě jsem strávil osm měsíců.

Ano, ale jaký má osvobozující rozsudek pro vás význam?
Je to krok vpřed. Podařilo se to ale jen za cenu toho, že jsem se dostal k nejrůznějším materiálům, ke kterým by se normální člověk nemusel dostat. Co bylo velmi překvapivé, to byl postoj státního zástupce, který z celé věci na rozdíl od minulých let vycouval. Zarážející je také to, že svědek Vlastimil Švéda spolupracoval s StB, to jsem u soudu prokázal, a má čisté lustrační osvědčení. Okamžitě jsem proto požádal státního zástupce, aby začal konat a prověřil to.

Čím to podle vás je, že tuzemské justici trvalo čtrnáct let, než rehabilitovala komunistický rozsudek?
Je to asi tím, jaké mám postoje. Po revoluci jsem nastavoval zrcadlo těm, kteří se podíleli na komunistické devastaci země a nyní zůstali ve funkcích. Na jedné straně jsem dostal nejrůznější ocenění a medaile, na druhé straně jsem měl trestní rejstřík popsaný jako nějaký Babinský. Někdo musel konečně říct, kdo je opravdu zločinec, a kdo nikoliv.

Vaše současné trestní stíhání se rovněž protahuje...
Spis je stále na Ústavním soudu. Když nyní prezident jmenoval ústavním soudcem Jiřího Nykodýma, počet soudců už je nadpoloviční a Ústavní soud může jednat. Obhájce mi říkal, že můj případ by měl přijít brzy na pořad jednání. Jde v něm o to, zda se obhájci mohou seznamovat s tajným vyšetřovacím spisem, aniž mají bezpečnostní prověrku. Podle Ústavy má ale každý právo zvolit si svobodně svého advokáta.

Jak se může v této kauze projevit osvobozující rozsudek přerovského soudu?
Toto rozhodnutí má velký význam, protože klíčový svědek, kterého má policie, je zpochybněn. Modlím se za jeho zdraví, protože ho chci použít jako důkaz, s kým policie manipuluje. I tak se ale nenudím. Hned na pátek jsem například pozván na výslech na policii, abych vysvětlil, jak se na internetu ocitly nějaké tajné dokumenty. Copak já vím. (dík)

Podle ní nebylo držení jedné zbraně podle tehdy platných zákonů trestné.

Hučín po vynesení rozsudku prohlásil, že je s verdiktem soudu spokojen. "Je to krok kupředu," řekl podle ČTK.

Svou obhajobu postavil především na skutečnosti, že ozbrojený boj proti totalitě nemohl být nezákonný s ohledem na platnost zákona o protiprávnosti komunistického režimu.

"Pokud se tady bavíme o jedné pistoli, je to zvláštní, protože daleko závažnější věci z padesátých let, kdy se našel třeba pytel granátů, jsou dávno rehabilitovány. Moje rehabilitace ale ohrožuje lidi, kteří mě pronásledovali, protože jsou dnes stále ještě na postech," řekl už loni Hučín soudcům.

"Soud uvěřil tvrzení obžalovaného, že měl doma jen jednu zbraň. Vyplývá to také z protokolu o domovní prohlídce," zdůvodnila rozsudek Steinbachová.

V rehabilitačním procesu proti Hučínovi vypovídal i Hučínův někdejší přítel Vlastimil Švéda. Přerovský soud mu však neuvěřil.

"Soud tvrzení tohoto svědka pokládá za nevěrohodné, protože při řízení zásadně měnil výpověď. Naopak tvrzení obžalovaného Hučína, že měl doma jen jednu zbraň, soud u věřil. Koneckonců to vyplývá také z protokolu o domovní prohlídce," dodala soudkyně.

Rozsudek ještě není pravomocný. Státní zástupce i Hučín si ponechali lhůtu k odvolání.

Hučín na chodbě soudu prohlásil, že se zřejmě proti rozsudku odvolá. "Pistole, kterou jsem měl mít podle soudkyně doma, nebyla moje a pro mé účely se nehodila. Měl jsem doma jinou zbraň," řekl ČTK.

Hučín usiluje o další rehabilitaci
O rehabilitaci Hučín usiluje i v dalším případu z 80. let, kdy byl odsouzen za to, že před domem agenta StB, kterého využívala i KGB, nechal odpálit bombu.

"Jak se protahují moje rehabilitace, mám stále větší potíže se sháněním nějakého zaměstnání. Nyní jsem na podpoře," podotkl Hučín, který dostal z BIS výpověď.

Hučín byl totiž obviněn ze sedmi trestných činů a přes rok ve vazbě. Je podezřelý, že jako pracovník BIS zneužil své pravomoci, hromadil doma výbušniny a také tajné dokumenty.

Hučín to odmítá a vše považuje za pomstu bývalých kádrů, na které ve svých rehabilitačních procesech upozorňoval. Tvrdí, že dodnes zůstali v bezpečnostních složkách a justici. Policie to odmítla a tvrdí, že postupuje v souladu se zákonem. - více zde

Autoři: ,
Po stopách vrahů
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

V jihokorejské továrně na lithiové baterie hořelo, zahynulo dvaadvacet lidí

24. června 2024  9:59,  aktualizováno  13:13

Dvaadvacet mrtvých a osm zraněných si vyžádal pondělní požár v továrně na výrobu lithiových baterií...

KOMENTÁŘ: Stačilo říct: Poučíme se. Omlouváme se

24. června 2024

Premium Od počátku je to přece jasné. Policie a Generální inspekce bezpečnostních sborů po střelbě na...

Trosky střel zabíjely na Krymu slunící se Rusy. Kreml hrozí USA následky

24. června 2024  12:56

Sledujeme online Podíl Spojených států na nedělním ukrajinském útoku na Ruskem anektovaný poloostrov Krym, při němž...

Střet s osobákem u Říčan skončil pro motorkáře tragicky, přišel o nohu

24. června 2024  12:25

Vážné zranění utrpěl v neděli při nehodě motorkář u Všechrom v okrese Praha-východ. Srážka s...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...