Sobota 18. ledna 2020, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 18. ledna 2020 Vladislav

Aliance si odškrtla rozšíření a Irák

  18:28aktualizováno  18:28
Šéfové NATO probrali nejdůležitější položky ze čtvrtečního programu jednání. Do aliance přizvali sedm států, podpořili úsilí OSN odzbrojit Irák a rozhodli o zřízení sil rychlé reakce. "Jsou to rozhodnutí, ne pouhé deklarace," ujistil na tiskové konferenci generální tajemník NATO. Dnešní rozhodnutí podle něj přispějí k modernizaci organizace. "Praha je mezníkem pro transatlantickou rodinu," dodal George Robertson.
Prohlédněte si fotografie, čtěte o zákulisí.

Severoatlantická rada rozhodla na uzavřeném jednání o zřízení sil rychlé reakce, které by efektivně zasáhly všude tam, kde nepřítel napadne kteréhokoli spojence.

S návrhem na zřízení jednotky přišel v září americký ministr obrany Donald Rumsfeld. Tvořilo by ji přes dvacet tisíc vojáků námořních, leteckých i pozemních sil. Česká republika chce do společného vojska zapojit výsadkový pluk, jednotku speciálních sil a roj bitevních vrtulníků Mi-24. - o vojenských prioritách NATO

Severoatlantická aliance se zavázala prozkoumat možnosti, jak čelit hrozbě raket. Fakticky tak připustila, že se bude věnovat americkému plánu protiraketové obrany. V mnoha evropských státech ještě nedávno vyvolával odpor. - o postoji k protiraketové obraně

Každý podle svých schopností
Členské státy souhlasily také s takzvaným pražským schopnostním závazkem. Každý z členů se specializuje na konkrétní oblast, aby aliance účinně čelila novým hrozbám - terorismu a zbraním hromadného ničení.

Češi se chtějí zaměřit právě na obranu proti těmto zbraním a na pasivní sledovací systémy. Celkem se Praha zavazuje ke čtrnácti konkrétním krokům.

Aliance chystá cvičení s EU
NATO bude usilovat o užší spolupráci s Evropskou unií. Přestože se obě organizace zatím nedohodly na podmínkách spolupráce, na příští rok plánují společné vojenské cvičení. Návrh na cvičení předložilo Turecko, které jinak dohodu organizací maří. Bojí se totiž, že ohrozí jeho zájmy v Egejském moři.

DÁLE ČTĚTE

On-line zpravodajství
Protesty v ulicích
Dopravní situace v metropoli
FOTO A GRAFIKA
 
První dámy v klášteře
Manželky hlav států a vlád si dopoledne prohlédly Strahovský klášter. Na nádvoří je v mrazivém ránu přivítala Dagmar Havlová. První přišla manželka polského prezidenta Jolanta Kwasniewská. S Havlovou se navzájem ujistily, že jim to opravdu sluší. Mezi příchozími chyběly americká a německá první dáma. Laura Bushová se vydala přímo na oběd do Lán a Doris Schröderová podle dostupných informací z Prahy odcestovala.

Havlovo kladívko

Václav Havel dal kolegům z NATO kladívko. "Před časem ho napadlo, že by přijetí nových zemí mohlo být odklepnuto novým kladívkem od Bořka Šípka," prozradil prezidentův mluvčí. Robertson skutečně rozšíření tímto kladívkem stvrdil a dal postupně slovo hlavám členských států, rozesazeným u kulatého stolu. Opomenul ale portugalského premiéra. "Ponížená omluva," zamlouval šéf NATO své faux pas. "Doufám, že za tři roky v tomto křesle se mi toho nezhoršilo víc než zrak a smysl pro protokol," dodal v rozpacích.

Kafka nebo bageta

Kongresové centrum zajišťuje pro účastníky jednání, jejich doprovod a novináře řadu služeb. Pokud delegátům vyschne v hrdle, mohou navštívit některou z kaváren. Ceny tu převyšují průměr. O nic levnější není bufet, kde stojí třetinka piva 30 korun, tatranka přijde na deset a bageta na padesát. Češi využívají spíše podzemní restauraci, kde za obložený chlebíček zaplatí 9 korun a za polévku 12. V paláci je dále například fitnesscentrum a pošta. Ve stánku s knihami se nejhůř prodávají publikace o alianci, nejvíc jdou na odbyt anglická vydání českých autorů. Nával je u internetu. Zatímco telefonní linka stojí 300 korun za čtvrt hodiny, web je zdarma.
Bush konečně promluvil
George Bush ve středu během slavnostní večeře na Pražském hradě konečně mluvil s kancléřem Gerhardem Schröderem. Vzájemné vztahy Německa a USA zmrazila Schröderova předvolební kampaň, založená na antiamerikanismu a protiválečných náladách. "Měli jsme srdečné setkání, pozdravili jsme se srdečně," citují agentury Bushe. Po dobu přítomnosti kamer a novinářů si ovšem státníci udržovali distanc. - definitivně se nesmířili
"Pražský summit propásl příležitost uzavřít dohodu mezi Severoatlantickou aliancí a Evropskou unií. Tato dohoda o vzájemných vztazích je přitom důležitá a spěchá," zlobí se francouzský prezident Jacques Chirac. - česká reakce

NATO jednalo o Rusku
Podle očekávání potvrdili delegáti význam spolupráce s Ruskem a zdůraznili odhodlání zlepšit vztahy s Ukrajinou. V poslední době je poškodilo podezření, že Kyjev prodal do Iráku radarový systém Kolčuga. Ukrajinský prezident Kučma dorazil odpoledne do Prahy, přestože mu aliance dala najevo, že tu není vítán. - o Kučmovi a NATO

Irácká kampaň rozděluje NATO
Představitelé zemí Severoatlantické aliance vyjádřili vážné znepokojení nad terorismem a nad šířením zbraní hromadného ničení. Ve zvláštním společném prohlášení důrazně vyzvali Irák, aby okamžitě a bezpodmínečně splnil podmínky rezoluce Rady bezpečnosti OSN. - o postoji k Iráku

Prohlášení není tak razantní, jak navrhovaly USA. Některé státy prosadily vypustit závěrečná tvrdá slova. Německo nadále trvá na tom, že se případné vojenské
akce proti Iráku nezúčastní.

Francie ji vylučuje, pokud nebude zvlášť schválena Radou bezpečnosti OSN. Ani kdyby Irák nesplnil podmínky do 8. prosince, neospravedlnilo by to zahájení války, cituje Reuters nejmenovaného francouzského činitele.

NATO oznámilo rozšíření
Summit vyvrcholil hned na úvod, kdy dostalo pozvání od aliance sedm bývalých komunistických zemí. "Česká republika plně a bez výhrad souhlasí s tím, aby členství v Severoatlantické alianci bylo nabídnuto Bulharsku, Estonsku, Litvě, Lotyšsku, Rumunsku, Slovensku a Slovinsku," prohlásil prezident Havel. - o rozšíření

Za velké povzbuzení pro Slovensko označil pozvání slovenský premiér Mikuláš Dzurinda. "Tento den je milník na naší cestě za trvalou demokracií. Je to i zadostiučinění pro generace lidí, kteří trpěli za železnou oponou," řekl novinářům.

"Praha odstraňuje poslední zbytky druhé světové války, paktu Molotov-Ribbentrop, Teheránu a Jalty," zdůraznila lotyšská prezidentka Vaira Vikeová-Freibergaová v emotivním projevu o ceně svobody a naději do budoucna.

Aliance se rozroste z devatenácti na šestadvacet členů. Budoucí členy nejprve čekají přístupová jednání. NATO doufá, že je ve svých řadách přivítá na příštím summitu v roce 2004.

"Je to jasné znamení nejen pro všechny Evropany, ale pro celý svět, že definitivně skončila éra násilného dělení zemí do sfér vlivu, či dokonce podmaňování těch slabších těmi silnějšími," míní Václav Havel.

Robertson v úvodním projevu zopakoval, že summit přinese skutečně klíčové okamžiky. Vrcholná schůzka podle něj posílí transatlantické vazby. Máme organizaci, vojenské schopnosti a vůli vypořádat se s hrozbami našim zemím, ať přijdou odkudkoli, vzkázal světu.

Politici se sjížděli do paláce od půl deváté. Kongresové centrum je hermeticky uzavřeno a obleženo policisty. Ze střech jistí bezpečnost ostřelovači. Před čtvrt na deset dorazil jako poslední francouzský prezident Chirac.

Summit zdrželi Bush a Blair
Jednání NATO začalo s několikaminutovým zpožděním kvůli schůzce George Bushe s Tony Blairem. Jednali o případné intervenci v Iráku.

Britský premiér potvrdil, že mezi vedoucími představiteli NATO vládne jednomyslný názor na potřebu odzbrojit Irák. "Myslím, že na summitu najdete naprosto jednotnou odhodlanost mezinárodního společenství," poznamenal Blair.

Podle agentury Reuters naléhají Američané na vedoucí činitele NATO, aby razantním prohlášením podpořili rezoluci OSN o odzbrojení Iráku. Očekává se, že na pracovním obědě budou šéfové aliance skloňovat Bagdád ve všech pádech. - hovořilo se i o Afghánistánu

Delegáti chválí organizaci
Zahraniční účastníci summitu si zatím pochvalují fungující organizaci zasedání a drobné nedostatky je příliš nezatěžují. Problémy mají především s domluvou. Jazyky většinou nevládnou ani řidiči autobusů, které svážejí delegáty z pražských hotelů.

Přes důkladnou kontrolu u vstupů není problém projít do Kongresového centra s klíči či s mobilním telefonem v kapse. U novinářského vchodu jsou přitom tři detektory kovu, které chvílemi nezvládaly nápor příchozích.

Hosté přijali s povděkem změnu počasí. Po několika dnech vysvitlo ráno nad Prahou slunce. Delegáti věří, že zasedání nebudou provázet žádné nepříjemnosti. - o dopravní situaci, o protestech v ulicích

Přivstali si Havel s Robertsonem
Časně ráno oslovil generální tajemník NATO Robertson účastníky Pražského studentského atlantického summitu. Ke dvěma stovkám vysokoškoláků ze čtyř desítek zemí promluvil i prezident Havel.

Slovenský student Vladimír Vaňo se Havla zeptal na výhody společné středoevropské obrany vzdušného prostoru, kterou nyní prosazuje česká vláda. Podle prezidenta by byl takový systém levnější a logičtější. Zapojit by se do něj mohly i další země v oblasti, poznamenal Havel. - o společné obraně

Generální tajemník NATO mluvil odlehčeněji a méně konkrétně. Posluchači označili jeho řeč za "zdvořilostní projev".

Václav Havel a Jacques Chirac na jednání prezidentů a šéfů vlád devatenácti členských států NATO a 27 států sdružených v Euroatlantické radě partnerství. (21. listopadu 2002)

George Bush, Václav Havel a George Robertson na jednání prezidentů a šéfů vlád devatenácti členských států NATO a 27 států sdružených v Euroatlantické radě partnerství. (21. listopadu 2002)

Americký prezident George Bush (uprostřed) se zdraví se šéfem NATO Georgem Robertsonem (vlevo) a prezidentem Václavem Havlem, 21. listopadu 2002

Prezident USA George Bush a šéf NATO George Robertson se usmívají před zahájením prvního dne summitu aliance v Praze. (21. listopadu 2002)

Francouzský prezident Jacques Chirac (velvo) a šéf diplomacie Dominique de Villepin jsou zadumaní během rokování na summitu NATO v Praze. (21. listopadu 2002)

Prezidenti (zleva) USA George W. Bush, Polska Aleksander Kwasniewski a ČR Václav Havel sledují, jak jejich francouzský kolega Jacques Chirac líbá ruku lotyšské prezidentce Vaiře Vike-Freibergaandové. (21. listopadu 2002)

Prezident Vácav Havel a velvyslanec při NATO Karel Kovanda debatují během summitu NATO v Praze. (21. listopadu 2002)

Šéf NATO Geroge Robertson dostal při oficiálním zahájení summitu NATO v Praze kladívko od hradního architekta Bořka Šípka. (21. listopadu 2002)

Delegáti rokují během prvního dne summitu NATO v pražském Kongresovém centru. (21. listopadu 2002)

Zahraniční novináři připravují zpravodajství ze summitu NATO v Kongresovém centru v Praze. (21. listopadu 2002)

Americký ministr zahraničních věcí Colin Powell (vlevo) a prezident USA George Bush si přidržují překladatelská naslouchátka během prvního dne summitu NATO v Praze. (21. listopadu 2002)

Hlavy států úřastnících se summitu NATO v Praze se řadí v Kongresovém centru k pořízení společné fotografie. (21. listopadu 2002)

Delegáti NATO rokují na summitu NATO v Praze. (21. listopadu 2002)

Francouzský prezident Jacques Chirac si čte výtvarný magazín během prvního dne summitu NATO v Praze. (21. listopadu 2002)

Během zahájení prvního dne summitu NATO v Praze hovoří (zleva) šéf NATO George Robertson, italský premiér Silvio Berlusconi a český prezident Václav Havel. (20. listopadu 2002)

Německý kancléř Gerhard Schröder a americký prezident George Bush se zdraví na schůzce během summitu NATO v Praze. Poprvé spolu osobně promluvili od roztržky z doby německé předvolební kampaně, vedené v protiamerickém duchu. (21. listopadu 2002)

Manželky šéfů států a vlád na summitu NATO obědvají na zámku v Lánech poté, co navštívily Památník národního písemnictví na Strahově. Hostitelkou byla manželka českého prezidenta Dagmar Havlová. (21. listopadu 2002)

Autoři: ,

Zákaz vystavení vlajek členských států v europarlamentu je chyba, myslí si Alexandr Vondra

  • Nejčtenější

Letadlo jsme si spletli s řízenou střelou, přiznaly Íránské revoluční gardy

Íránské revoluční gardy přijaly plnou zodpovědnost za sestřelení ukrajinského letadla se 176 lidmi na palubě. V...

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Je to moje něžné děťátko, popsala matka monstrum, které znásilňovalo muže

Matka pachatele největšího počtu znásilnění v dějinách Británie uvedla, že neměla o jeho zločinech nejmenší ponětí....

VIDEO: Zásah, plameny a pád. Svědek natočil sestřelení letadla raketou

Americký deník The New York Times zveřejnil video, které ukazuje, jak íránská raketa nedaleko teheránského letiště...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Soukup vytáhl Havla, „skoncoval” se Zemanem a chce být prezidentem

Prezident Miloš Zeman už nejspíš nebude mít každý týden pravidelný rozhovor s majitelem TV Barrandov a multimoderátorem...

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

  • Další z rubriky

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

Najdete na iDNES.cz