Právě z Pitína pochází exhejtman Zlínského kraje Libor Lukáš, který byl tehdy náměstkem hejtmana a členem vedení Regionálního operačního programu (ROP), který dotace rozděloval. A jeho syn David Lukáš dělal v obci místostarostu.
Podle kritiků neměla obec i proto miliony na koupaliště vůbec dostat.
Nejčtenější Zmařené dotace |
„Byla to chyba úředníků, kteří dotace přidělují,“ je přesvědčený krajský zastupitel a místostarosta Suché Loze Petr Gazdík.
Podle něj se u ostatních projektů spíše hledaly chyby, aby peníze nedostaly. Navíc koupaliště dnes prodělává.
„Cílem poskytované dotace bylo podpořit zvýšení kvality života na venkově,“ tvrdí dnes mluvčí ROP Michaela Linhartová.
Lukáš: Koupaliště funguje, lidé jsou spokojení
Koupaliště funguje 50 až 60 dní v roce, ročně ho navštíví přes šest tisíc lidí.
„Hospodaření není ziskové, koupaliště i celý sportovní areál byly budovány jako občanská vybavenost, tedy jako služba našim občanům a návštěvníkům obce,“ uvedl starosta Pitína Martin Zálešák.
V dotaci stejně jako Libor Lukáš problém nevidí, přestože v sousedních a větších Bojkovicích je také koupaliště.
„Není konkurencí, neboť kapacitně ani kvalitativně nedostačuje,“ míní Zálešák.
Lukáš, který v současnosti pracuje pro podnikatele a senátora Iva Valentu, se nechtěl ke kauze obšírněji vyjadřovat. „Koupaliště funguje a lidé jsou se službami spokojení,“ sdělil MF DNES.
V létě 2012 na svůj web napsal: „Letní koupaliště považuji v kontextu s okolním, již vybudovaným sportovním areálem Niva za velmi progresivní záležitost, neboť jsou zde takřka ideální podmínky pro trávení volného času a pro relax.“
Na koupaliště peníze byly, na odstranění azbestu ne
Tato téměř idyla je ale zkalena faktem, že společně s Pitínem žádala o dotaci přes 10 milionů korun například obec Želechovice. Chtěla přestavět část základní školy pro potřeby mateřské školy a odstranit z budovy školy nebezpečný azbest. Jenže neuspěla.
„Odvolali jsme se, ale bylo nám řečeno, že naše žádost nebyla tak dobře hodnocená a potřebná,“ vzpomíná želechovický starosta Michal Špendlík.
Obec získala potřebné peníze později z operačního programu Životní prostředí, v němž se nerozdělují dotace na úrovni krajů.
ROP argumentuje, že v roce 2010 podpořil dotacemi 37 projektů mateřských i základních škol, sociálních služeb, zdravotních středisek a volnočasových aktivit.
„Projekt splnil podmínky dané výzvou, prošel úspěšně procesem hodnocení a na základě toho byl podpořen,“ řekla ke koupališti v Pitíně mluvčí Linhartová.