Moderní hasičská zbrojnice stojí ve vsi ležící na okraji Prostějovska na konci obce hned vedle požární nádrže. Novostavba má zářivou červenou fasádu a vypadá majestátně.
„Což o to, stavba je to krásná, ale hasiči tady nejsou, a nikdo další o to nemá zájem,“ kroutí hlavou nad opuštěnou budovou jeden z místních obyvatel, Karel Blažek.
Hasičská zbrojnice a rovněž nedokončený bytový dům pro mladé rodiny zůstaly v Pavlovicích po bývalé starostce, které se moc nepovedly její velkolepé plány.
Bývalé vedení obce se pustilo do dvou rozsáhlých investic, na které si vzalo úvěry. Hasičárnu se alespoň podařilo dostavět. Přišla na 4,6 milionu korun, z čehož půl milionu byla dotace z Bruselu. Další dotace byly na technologie.
„Bohužel sbor dobrovolných hasičů v obci není a nejsou ani náznaky, že by někdy v dohledné době vznikl. Zbrojnici ovšem máme. Hledali jsme nějakého pronajímatele, ale zatím se nám to nepodařilo. Visí to nad námi jako Damoklův meč,“ konstatuje rezignovaně současný starosta Pavlovic Milan Lešikar.
Obec bude úvěr na hasičárnu splácet do roku 2032
Kvůli vysokým úvěrům se Pavlovice v minulých letech dostaly do velkých problémů a tak tak zvládaly provoz. Přitom by potřebovaly opravit třeba veřejné osvětlení nebo cesty, chybí rovněž kanalizace.
Obec s necelými třemi stovkami obyvatel má rozpočet kolem 2,5 milionu korun a za prázdnou hasičárnu bude muset po 25 tisících měsíčně splácet až do roku 2032.
„Z největší krize jsme se naštěstí už dostali a dnes nám zbývá pouze jediný úvěr, za tu hasičárnu. Na kontě jsme v plusu a dokonce se nám už podařila rekonstrukce hřbitova. Nyní uvažujeme o opravě veřejného osvětlení,“ popisuje radostně starosta.
Bývalá starostka Marcela Soviarová se ke svému působení v čele Pavlovic nevyjadřuje. V minulosti se hájila tím, že by všechny investice dokončila a sehnala na ně dotace, pokud by v čele obce mohla zůstat.
Hospodaření Pavlovic dokonce vyšetřovala i policie, ale nezjistila žádné porušení zákona. Peníze totiž nikdo neukradl. Policie zjistila, že se opravdu prostavěly.
Navíc dobrovolní hasiči v obci také chvíli existovali, jenže sbor se zase rychle rozpadl. Pavlovice totiž doplatily na to, že se v minulosti sloučily s vedlejšími Mořicemi.
„Je to dané tím, že tady chybí celá jedna generace hasičů. Když se v roce 1970 Pavlovice sloučily s Mořicemi, veškerá technika se přestěhovala tam a tady zůstala jen malá a opuštěná hasičárna,“ popisuje pamětník Karel Blažek.
„Na jejím místě nyní vznikla nová budova. Zakládat nový sbor se ovšem generaci šedesátníků již nechce a nejmladší nejsou zvyklí na to, že v Pavlovicích má fungovat hasičská jednotka. Je tady akorát fotbalová jedenáctka a sokolové. Přitom hasičská jednota tady byla v minulosti docela silná,“ dodává.
Budova za miliony slouží jako skladiště a sběrné místo
Pro luxusní hasičárnu tak starosta Lešikar hledá využití marně.
„Prostory jsou to přitom pěkné, a pokud by měl někdo zájem si je pronajmout třeba jako dílnu, rádi mu vyjdeme vstříc. V současné době objekt slouží jako sklad nářadí pro lidi na veřejně prospěšných pracích a jako sběrné místo pro elektroodpad,“ vysvětluje.
Pavlovice, které se osamostatnily v roce 2000, v současné době neprožívají právě nejlepší období. Po krachu místního JZD koncem 90. let, cukrovaru a Stavebních strojů v Němčicích nad Hanou a košíkárny v Morkovicích není v okolí práce. Mladých lidí ve vsi zůstalo jen pár desítek a také dopravní spojení je mizerné.
Když se přitom koncem 90. let plánovala dálnice D1 z Vyškova na Kroměříž, obce v okolí si prosadily opravy příjezdových cest až ke sjezdům z dálnice. Na Pavlovice se ovšem zapomnělo. Z Mořic tak k dálnici vede krásná a nová asfaltka, pokračování směrem na Pavlovice se ovšem za dálnicí rázem mění v úzkou, starou a rozbitou cestu.
„My jsme tady na chvostu, na výspě, na hranicích kraje. Je tady akorát zakopaný pes,“ říká smutně Blažek.