Je třicetimilionová zakázka na krajský list šitá na míru? Prověří ji úřad

  15:52aktualizováno  15:52
Předražená, netransparentní, šitá na míru. Taková měla být zakázka Zlínského kraje na vydávání časopisu Okno do kraje za téměř 30 milionů korun. Zabývat se jí bude antimonopolní úřad.
V sídle zlínského kraje nyní hledají vydavatele nového Okna do kraje.

V sídle zlínského kraje nyní hledají vydavatele nového Okna do kraje. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Každý měsíc dostávají domácnosti v kraji zdarma do schránek krajský magazín Okno do kraje, který vychází ve čtvrtmilionovém nákladu.

Když Zlínský kraj začal letos v únoru hledat vydavatele na dalších pět let, vypsal veřejnou zakázku. Její předpokládaná hodnota byla 28,8 milionu korun, tedy skoro půl milionu měsíčně (tolik kraj platí dosud).

Vysoutěžená cena, jež zatím není definitivní, je nakonec asi o polovinu nižší. Jenže obdobný magazín, který vydává magistrát ve Zlíně, nestojí radnici vůbec nic. A podle sdružení Oživení, které se zaměřuje na boj s korupcí, byly podmínky soutěže vágní, hodnotící kritéria špatně nastavená a celá zakázka předražená.

"Zakázka by měla být zrušena a vyhlášena znovu s transparentními kritérii," uvedla Andrea Kohoutková, advokátka sdružení Oživení, jež podalo podnět na antimonopolní úřad.

V zadání kraje se například píše, že cena má při hodnocení váhu 50 procent a estetické hledisko zpracované makety měsíčníku 35 procent. Podle Kohoutkové to ale není dobrý poměr. Cena by měla mít větší podíl a estetika menší, protože je pohled na ni subjektivní. Jinými slovy řečeno, dá se jí "přebít" nižší nabídka.

Námitky neúspěšných uchazečů kraj neuznal

Navíc posouzení grafické úrovně má bodovaná subkritéria. Jedno z nich se týká písma a vítězí to nejlépe čitelné. Hodnotí se i atraktivita grafických prvků či poutavost barev.

"S tím vším se dá manipulovat. Vypadá to, jako by byla zakázka šitá na míru," naznačila Kohoutková. Do veřejné soutěže se přihlásili čtyři uchazeči. A uspěl stávající vydavatel, agentura Hexxa, která mimochodem sídlí jen pár desítek metrů od budovy kraje.

"Naše nabídka byla zhruba na polovině předpokládaných nákladů zadavatele," řekl ředitel agentury Hexxa David Grác, podle něhož byly podmínky standardní.

Dva neúspěšní uchazeči podali námitky, a kraj je zamítl. Podklady soutěže však bude muset poslat antimonopolnímu úřadu, takže smlouvu s Hexxou ještě neuzavřel.

"Zatím se k tomu nebudu vyjadřovat," reagovala krajská radní Taťána Valentová Nersesjan, která má magazín v kompetenci. Její kolega, náměstek Jaroslav Drozd, byl o něco sdílnější.

"Víme z jiných periodik, že jsou kritéria nastavená podobně. To, že má cena váhu 50 procent, se mi nezdá diskriminační," naznačil Drozd. "Neměl bych však problém ani s tím, kdyby se zakázka zrušila a vypsala nová," doplnil.

Sdružení Oživení už oslovilo krajské zastupitele, aby v tomto duchu příští týden rozhodli.

"Hlasoval bych pro. Zakázka působí jako zmanipulovaná," prohlásil poslanec a krajský zastupitel za STAN Petr Gazdík. "Vyzval bych příslušného radního, aby zvážil svůj odchod z funkce, a je otázka, zda to už není případ pro orgány činné v trestním řízení," dodal.

Při srovnání krajského magazínu ze Zlína a z Olomouce lze jednoduše zjistit, že váha hodnotících kritérií je odlišná. V olomoucké verzi náleží sedmdesát procent ceně, zbytek kvalitě.

"Základním hodnotícím kritériem byla ekonomická výhodnost nabídky," zdůraznila mluvčí olomouckého kraje Kamila Navrátilová. Kraj vydavateli zaplatí za čtyři roky přes 12 milionů korun.

Agentura Hexxa vydává také magazín zlínské radnice. Ta ale k ní zvolila naprosto jiný přístup. V roce 2011 s ní uzavřela dodatek ke smlouvě, na jehož základě přestala za tuto práci platit.

"V současné době je vydávání magazínu pro město zdarma a agentura Hexxa pokryje svoje související náklady z příjmů za inzerci," upřesnil mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.

Rozdíl je v tom, že město si veškerý obsah magazínu zajišťuje i díky externistům samo, což v krajském provedení neplatí. Otázka je, zda by nestálo za to zavést takový model i zde.

"Je to možné, ale myslím, že pracovníci našeho tiskového oddělení se denně nedívají čtyři hodiny z okna. Nevím, zda by na to měli kapacity," řekl Drozd.

Měla by kvůli zakázce na vydávání magazínu Okno do kraje skončit krajská radní Taťána Valentová Nersesjan?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 18. června 2014. Anketa je uzavřena.

Ano 290
Ne 31
Autor:

Nejčtenější

Hněv v Opavě. Sudí prchali, zaskočený Csaplár reagoval: Míra zla je šílená

Spoluhráči i protivníci se snaží zastavit opavského záložníka Pavla Zavadila,...

Nadávky, výhrůžky, obrovská zloba. Na rozhodčí i na soupeře. Pořadatelé museli být v plné pohotovosti, když se v Opavě...

Muž dvou tváří Zavadil. Proč se nestárnoucí kapitán vzteká

Pavel Zavadil z Opavy během utkání s Jabloncem

Byl nepříčetný. Držel v podpaží balon a nasupeně kráčel k rozhodčímu. Tolik nadávek mu poslal a nemohl přestat....

Rarita, z rozehrávky gól. Takhle jsem si to vysnil, líčil fotbalista

SLAVIČÍNSKÝ KOUZELNÍK. Petr Švach vykouzlil v utkání v Hodoníně gól z půlky...

Petr Švach vstřelil unikátní gól. Kapitán divizního Slavičína nachytal hodonínského gólmana kopem ze středu hřiště hned...

U Otrokovic hořela trafostanice, tmavý kouř byl vidět kilometry daleko

Požár elektrické rozvodny u Otrokovic.

Hasiči zasahovali v pondělí odpoledne nedaleko nájezdu na dálnici D55 u Otrokovic na Zlínsku u požáru trafostanice. Z...

Projedl se k vítězství. Muž na Vizovickém Trnkobraní spořádal 190 knedlíků

Radim Dvořáček si vkládá do úst švestkový knedlík. (17. srpna 2019)

Na čísle 190 se letos na Vizovickém Trnkobraní zastavil vítěz soutěže v pojídání švestkových knedlíků Radim Dvořáček....

Další z rubriky

V Kroměříži vznikne centrum pro žáky s problémy v chování a komunikaci

Ilustrační snímek

Nové Středisko výchovné péče vznikne od září v Kroměříži. Bude součástí Rodinného centra, jež pečuje o ohrožené děti....

Filmaři proměnili zlínský hokejový stadion, z Beranů jsou Vlci

Tomáš Dalecký při natáčení filmu Smečka

Zlínský Zimní stadion Luďka Čajky si vypůjčili filmaři. Režisér Tomáš Polenský v něm natáčí snímek z prostředí...

S knihou mezi keře, v Hulíně mění nevyužívaný dvůr na relaxační zahradu

Dvůr městské knihovny v Hulíně se mění na relaxační zahradu.

Prostor plný zeleně, odpočinkových zákoutí i zajímavých atrakcí vzniká u Městské knihovny v Hulíně. Radnice tu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz