Unavená a bez lídra. Nadvláda ČSSD ve Zlínském kraji končí

  18:22aktualizováno  18:22
Poprvé v historii Zlínského kraje to vypadá, že ČSSD nebude v jeho vedení. Straně po upozadění hejtmana Mišáka chyběl silnější vůdce.

Sociální demokraté ve Zlínském kraji pod vedením Petra Navrátila (vlevo) ztratili oproti minulým krajským volbám téměř 10 procent hlasů. | foto: Jan SalačMAFRA

Usmívali se a snažili se vypadat v pohodě, ale byla to trochu křeč. Na tvářích krajských špiček ČSSD bylo v sobotu večer poznat, že podobný neúspěch neočekávali.

Jednání o koalici ve Zlínském kraji

Vítěz voleb Jiří Čunek z KDU-ČSL se od soboty do pondělního večera sešel se všemi stranami kromě komunistů. Nejreálněji stále vypadá koalice lidovců s hnutími ANO a STAN, která skončila na druhém a třetím místě.

Zbraně ale neskládá ani dosud vládnoucí sociální demokracie, která stojí o účast v radě s Čunkem a hnutím ANO, což by kopírovalo vládní půdorys.

Svoji variantu má také hazardní magnát a lídr Soukromníků a Svobodných Ivo Valenta, jenž není ochoten jít s ANO (obdobný postup má i Babišovo hnutí), Valenta preferuje koalici s trojlístkem KDU-ČSL, ODS, STAN.

Zisk 12,46 procenta je třetí nejhorší výsledek strany v rámci krajů. Oproti minulým volbám přišli sociální demokraté skoro o polovinu hlasů a ve srovnání s rokem 2008 je volilo třikrát méně lidí.

Proč? Co je důvodem, že ČSSD ve Zlínském kraji dlouhodobě ztrácí pozici?

„Je vidět, že lidé chtějí změnu,“ přemýšlí lídr kandidátky a (patrně končící) krajský radní Petr Navrátil.

„Osm let vládnutí přináší i období poklesu a snahu voličů o výměnu. Více než jsme očekávali, sehrála roli i celostátní politika. Máme nelichotivá čísla v průměrné mzdě nebo dopravní obslužnosti, což jsou věci, kde má kraj malý vliv. Ale asi to sehrálo svoji roli,“ dodal.

Hejtman byl poslední roky v ústraní

Na druhou stranu právě ČSSD v roce 2008 drtivě vyhrála volby s kampaní slibující zrušení poplatků ve zdravotnictví, které rovněž nesouvisely s kompetencemi kraje. Do čela úřadu se pak postavil Stanislav Mišák a obhájil i před čtyřmi lety, kdy sestavil levicovou koalici s komunisty a SPO.

Právě tehdy však začal pozvolný a postupně nekontrolovaný pád sociální demokracie. Zlínskému kraji chyběl motor či někdo, kdo by jej hnal dopředu. Mišák jím nebyl. Skandály a korupční kauzy se mu vyhýbaly, ale jako by politicky „vyhořel“ a hejtmanem byl jen z titulu své funkce.

Když MF DNES letos udělala anketu mezi regionálními osobnostmi, které zhodnotily Mišákovu práci, nejčastěji se objevovala jedna výtka: je neviditelný a neposouvá kraj dál.

PŘEHLEDNĚ: Volby 2016 ve Zlínském kraji

„Poslední čtyři roky byl více v ústraní, na rozdíl od jiných hejtmanů se prezentoval na lokálních akcích. Mohl toho pro region více udělat na celostátní úrovni, v rámci kraje chyběla větší inovace,“ konstatoval politolog Pavel Šaradín.

Na preferenční hlasy zvítězil Mišák. Kandidátku vést nechtěl

Přes výše zmíněné zároveň platí, že 64letý Mišák je stále suverénně nejznámějším krajským politikem ČSSD. Ačkoliv se sám rozhodl, že kandidátku už nepovede, a šel „až“ z 9. místa, dostal 3 551 preferenčních hlasů. Navrátil i dvojka Taťána Valentová Nersesjan měli zhruba o polovinu méně.

„Důvěru dostal značnou, ale těžko předjímat, jak bychom dopadli, kdyby pan Mišák byl lídrem. Jako radní nejsem tak známý jako on, ale i s kolegy jsme byli vidět. Čelo kandidátky bylo vyrovnané,“ reagoval Navrátil.

A to je další úskalí sociální demokracie ve Zlínském kraji. Lidovcům přihrálo hlasy charizma Jiřího Čunka, ANO táhne i v regionech šéf hnutí Andrej Babiš a STAN vsadili na populárního primátora Miroslava Adámka.

Sociální demokraté nabízejí Čunkovi své zkušenosti

A ČSSD? Do voleb šla s krajskými radními a lidmi, kteří zvládají úřednickou práci, ale širší veřejnosti jsou i přes dlouhá léta ve vedení kraje prakticky neznámí. Znají je hlavně lidé z jejich měst či profesních oblastí, jimiž se zabývají. Ale pro kampaň chyběl jasný lídr a člověk, který přitáhne pozornost.

Podrobné výsledky voleb v kraji najdete zde

„Vsadili jsme na program a viditelné výsledky, které za námi v kraji jsou. Nepomohlo nám ani to, že ve Zlínském kraji kandidovala řada menších uskupení, které jsou silné jen tady,“ zmínil Navrátil.

Sociální demokraté už v sobotu tušili, že na kraji nejspíš končí. Vždyť vítězný Čunek byl v roli opozičního krajského zastupitele jejich ostrým kritikem, stejně jako Petr Gazdík ze STAN. Těžko čekat, že si teď nechají ujít šanci ČSSD „odstřelit“.

„Jiří Čunek je zkušený politik a pragmatik. Bude chtít funkční koalici. My máme zkušené lidi a nabízíme spolupráci,“ řekl Navrátil. Nejbližší dny ukážou, zda Čunek na jeho vábení kývne.

Autor:

Nejčtenější

Útočníci na Feriho možná kvůli rozhodnutí žalobce uniknou trestu

Byl jsem šokovaný, motala se mi hlava, řekl poslanec Feri ke svému napadení

Dva muži podezřelí z útoku na poslance Dominika Feriho při koštu vín v Boršicích na Uherskohradišťsku se možná vyhnou...

VIDEO: Houkajícím hasičům vběhli do cesty chodci i s kočárkem

Houkajícím hasičům vběhli pod kola chodci i s kočárkem

Hazard se životem předvedla skupina chodců na Valašsku. Hasiči spěchající s houkající a blikající cisternou k zásahu...

Čunek novou nemocnici ve Zlíně za 8 miliard neprosadil ani napodruhé

Jednání zastupitelstva Zlínského kraje týkající se výstavby nové nemocnice ve...

Jen na dalším odkladu se dohodli zastupitelé Zlínského kraje, kteří jednají o vzniku nové zlínské nemocnice. Ta má v...

Kilometr dálnice stavíte rok, káral Babiš silničáře v Otrokovicích

Premiér Andrej Babiš se seznámil s tím, jak pokračuje stavba obchvatu Otrokovic.

Premiér Andrej Babiš zavítal v rámci své pracovní cesty po Moravě do Otrokovic, aby se podíval, jak pokračuje dostavba...

Křižovatku sleduje čtrnáct kamer, evidují počet aut, rychlost i kolonu

Kamery sledují provoz na křižovatce ve zlínské části Louky.

Provoz na jedné z křižovatek ve Zlíně začalo sledovat čtrnáct kamer. Monitorují, jak je doprava hustá, kam auta jezdí,...

Další z rubriky

Odměna pro starostku Chropyně nebyla porušením zákona, rozhodl soud

Starostka Chropyně Věra Sigmundová (uprostřed) a dva tajemníci městského úřadu...

Zprošťující rozsudek vynesl kroměřížský soud v prvním ze dvou případů starostky Chropyně Věry Sigmundové. Obžalovaná...

Křižovatku sleduje čtrnáct kamer, evidují počet aut, rychlost i kolonu

Kamery sledují provoz na křižovatce ve zlínské části Louky.

Provoz na jedné z křižovatek ve Zlíně začalo sledovat čtrnáct kamer. Monitorují, jak je doprava hustá, kam auta jezdí,...

Zlín by se měl stát metropolitním městem, přeje si primátor

Konference nazvané Lepší místo pro život se zúčastnili podnikatelé i političtí...

Společnost MAFRA uspořádala ve Zlíně konferenci nazvanou Lepší místo pro život. Sešli se na ní podnikatelé a političtí...

Najdete na iDNES.cz