Zemanovi muži ve volbách propadli, Valenta uspěl a myslí i na Sněmovnu

  11:12aktualizováno  11:12
Ve Zlínském kraji, kde se před několika lety zrodili Zemanovci, už zřejmě vliv nástupnické Strany práv občanů skončil. V krajských volbách získala jen dvě procenta, přitom dosud byla součástí vládnoucí koalice. V zastupitelstvu ji nahradí loterijní magnát a senátor odsouzený za korupci Ivo Valenta.

Volební štáb Strany práv občanů ve Zlínském kraji hostil kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář ve své hospodě Na srubu v Osvětimanech. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Třiapadesát procent hlasů získala Strana práv občanů (SPO) v obci Osvětimany na Uherskohradišťsku, odkud pochází kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář.

Fotogalerie

U jednoho ze stolů v hospůdce Na srubu pod lyžařským svahem na kraji Osvětiman však v sobotu večer sedělo zamlklé osazenstvo. Právě zde, na samé periférii Zlínského kraje, totiž měla SPO svůj volební štáb.

A spíš než osvětimanský úspěch je zajímal výsledek v celém Zlínském kraji, kde strana, jež byla dosud součástí koalice s ČSSD a KSČM, pohořela.

Někdejší Zemanovci dostali jen něco přes dvě procenta hlasů a do zastupitelstva se vůbec nedostali.

„Rozpustit stranu? To by byla hloupost“

Straně práv občanů nepomohla ani kandidátka plná blízkých spolupracovníků Miloše Zemana - kromě Mynáře se o přízeň voličů ucházeli i šéf vnitrostátních cest prezidenta Vladimír Kruliš, Zemanův poradce Martin Nejedlý a prezidentův osobní lékař Lubomír Nečas.

A nepomohla ani Zemanova cesta do kraje, jež skončila den před volbami, ani masivní billboardová kampaň, ani reklamní letadlo kroužící nad Zlínem.

Čunek je hvězdou voleb, lidovce ve Zlínském kraji dovedl k triumfu

„Kdybychom se spojili s SPD (Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura) podobně jako v dalších krajích, asi bychom uspěli. Spojení SPO a SPD se dostalo do zastupitelstva v devíti krajích, což je obrovský úspěch,“ prohlásil Mynář, který je krajským šéfem Strany práv občanů.

Okamurova strana ve Zlínském kraji těsně překročila pětiprocentní hranici a bude mít dva zastupitele.

„Nabízí se jednoduchá aritmetika. Pokud bychom se s SPD spojili ve Zlínském kraji, tak jsme na nějakých 7,5 procentech, to by byl významný úspěch. Měli jsme tu odvahu jít do voleb sami stejně jako před čtyřmi lety, lidé se rozhodli tak jak se rozhodli. Nezbývá, než se nad tím zamyslet, vyvodit z toho závěry,“ poznamenal Mynář, který přiznal, že by strana byla silnější, kdyby za ni stejně jako před čtyřmi lety kandidoval bývalý předseda JZD Slušovice a nyní senátor František Čuba.

Zlínský neúspěch ale podle něj definitivní krach strany nepřinese.

„Nějaké rozpouštění strany je hloupost. Před čtyřmi lety jsme postoupili do dvou krajských zastupitelstev, na Pardubicku a na Zlínsku. Teď jsme v devíti, což je pro stranu nový impuls. Že se to nepodařilo ve dvou krajích, ve kterých jsme byli, to se stává. Ukazuje to, že jsme super parta, dosud to táhly dva kraje, teď to potáhne těch dalších devět. Kdo jiný to má?“ usmál se Mynář.

Valenta vsadil na Šlágrování, má čtyři mandáty

Do zastupitelstva Zlínského kraje se naopak premiérově dostal majitel loterijní společnosti Synot a senátor Ivo Valenta. Soukromníci a Svobodní, společenství dvou zatím téměř nevýznamných stran, pod jeho vedením získalo přes 8 procent hlasů.

Výsledky voleb ve Zlínském kraji

Volební účast: 38,5 %

 • KDU-ČSL: 22,97 %,
  12 zastupitelů
 • ANO: 15,68 %,
  8 zastupitelů
 • ČSSD: 12,46 %,
  6 zastupitelů
 • STAN: 11,62 %,
  6 zastupitelů
 • KSČM: 8,22 %,
  4 zastupitelé
 • Svobodní a Soukromníci:
  7,88 %, 4 zastupitelé
 • ODS: 6,39 %,
  3 zastupitelé
 • SPD: 5,31 %,
  2 zastupitelé

Volilo se 45 zastupitelů.

„Myslel jsem si, že budeme mít kolem deseti procent. Ale utvořili jsme uskupení dvou stran, které před dvěma lety v podstatě nikdo neznal, takže to vnímám jako úspěch,“ prohlásil Valenta, který volební výsledek se spolustraníky a rodinou sledoval a slavil v honosné Baťově vile ve Zlíně.

Zisk čtyř míst v zastupitelstvu byl téměř výhradně Valentovou zásluhou. Muž pravomocně odsouzený za korupci ve fotbale posbíral ve volbách čtyři tisíce preferenčních hlasů. Z kandidátů ve Zlínském kraji byli populárnější jen lídr suverénního vítěze voleb Jiří Čunek z KDU-ČSL (14 tisíc hlasů) a zlínský primátor Miroslav Adámek z hnutí STAN (zhruba čtyři a půl tisíce hlasů).

Valenta se postaral o nejdražší kampaň ze všech politických subjektů v regionu. Postavená byla na husté síti billboardů, řadě tiskovin ve všech schránkách a především sérii estrád s hvězdami TV Šlágr, na které do kulturních zařízení v patnácti městech dorazilo přes pět tisíc lidí převážně důchodového věku.

„Neměli jsme jen Šlágrování, kampaň jsme vedli i na jiných úrovních, oslovovali jsme i jiné věkové skupiny. Volební výsledek nedávám za vinu kampani, spíš jsme na ni měli málo času,“ nepřipouští si Valenta chybu.

Za hranicemi Slovácka neuspěl

Svobodní a Soukromníci uspěli jen díky Slovácku, kam Valenta a jeho Synot soustředí většinu svých podnikatelských aktivit. V okrese získali 18 procent, v samotném Uherském Hradišti dokonce plnou čtvrtinu hlasů. Zato na Zlínsku a Vsetínsku se pohybovali jen kolem pětiprocentní hranice a na Kroměřížsku brali pouhých 2,5 procenta.

Na lístcích měl Monte Carlo místo Zlína

Na volebních lístcích bylo u Iva Valenty uvedeno coby trvalé bydliště Monte Carlo, taková kandidatura by přitom byla protizákonná. Valenta si však v období mezi tiskem hlasovacích lístků a krajskými volbami změnil trvalé bydliště na Zlín, kromě zmatení voličů tak bylo vše v pořádku. Situaci navíc uváděla na pravou míru úřední oznámení vyvěšená ve všech volebních místnostech.

„Pomohlo nám, že na Hradišťsku mě lidé znají, jsem také tamním senátorem. Očekávali jsme, že v dalších okresech budeme slabší, na Valašsku a Kroměřížsku jsme neměli dostatečně velké osobnosti, tam je potřeba zabrat,“ přiznává Valenta.

Šedesátiletý podnikatel, který ve společném politickém uskupení reprezentoval Stranu soukromníků, už dříve avizoval ambici jít v příštím roce i do voleb do Poslanecké sněmovny. Řadí se k ostrým kritikům šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Krajské volby pro něj byly určitým testem.

Svobodní a Soukromníci kandidovali ve všech čtrnácti krajích, kromě Zlínského se ale dostali do zastupitelstva pouze v Plzeňském kraji - v širším uskupení ještě s hnutími STAN a Patrioti.

„Je to čerstvé, musíme teď vše promyslet, najít vhodného partnera. Diskutovat se Svobodnými, jestli by s námi do toho zase šli,“ poznamenal Valenta.

Věří, že i se čtyřmi mandáty by Soukromníci a Svobodní mohli promluvit také do krajské koalice ve Zlínském kraji. Ačkoliv nejpravděpodobněji se jeví spolupráce vítězných lidovců s hnutími ANO a STAN, v níž by místo neměl, Valentovi by se zamlouvala čtyřkoalice KDU-ČSL, STAN, ODS a Svobodní a Soukromníci.

„Taková koalice by se mi líbila. Ale ještě je brzo, zatím mi nikdo nevolal,“ prohlásil.

Autoři: , ,

Nejčtenější

VIDEO: Houkajícím hasičům vběhli do cesty chodci i s kočárkem

Houkajícím hasičům vběhli pod kola chodci i s kočárkem

Hazard se životem předvedla skupina chodců na Valašsku. Hasiči spěchající s houkající a blikající cisternou k zásahu...

Nová nemocnice se ve Zlíně stavět nebude, hejtman Čunek ji neprosadil

Lidovecký hejtman Jiří Čunek obklopený svými náměstky Pavlem Botkem z KDU-ČSL...

Nová krajská Baťova nemocnice ve Zlíně nevznikne. Při dvakrát odloženém hlasování neudržel hejtman Jiří Čunek jednotnou...

Dal jsem chleba Rusovi, za trest jsem stál v mrazu nahý, vzpomíná veterán

Jan Prokop patří k nejstarším veteránům druhé světové války v kraji. Žije ve...

Před pár dny oslavil 96. narozeniny, ale zdravotně je na tom Jan Prokop pořád docela dobře. Stále vitální muž, který...

Čunek novou nemocnici ve Zlíně za 8 miliard neprosadil ani napodruhé

Jednání zastupitelstva Zlínského kraje týkající se výstavby nové nemocnice ve...

Jen na dalším odkladu se dohodli zastupitelé Zlínského kraje, kteří jednají o vzniku nové zlínské nemocnice. Ta má v...

Křižovatku sleduje čtrnáct kamer, evidují počet aut, rychlost i kolonu

Kamery sledují provoz na křižovatce ve zlínské části Louky.

Provoz na jedné z křižovatek ve Zlíně začalo sledovat čtrnáct kamer. Monitorují, jak je doprava hustá, kam auta jezdí,...

Další z rubriky

U kontejnerů se válí nábytek i elektronika, lidé nevyužívají sběrné dvory

Radnice v Jablonci nad Nisou eviduje 257 nelegálních skládek. Vznikají hlavně...

Více barevných nádob na tříděný odpad, jejich lepší dostupnost, větší osvěta. Díky zlepšujícím se podmínkám začínají...

Na Zlínsku hořela tuna chemikálie, lidé neměli větrat a vycházet

Hasiči v domu zasahovali v dýchací technice. (30. října 2018)

Požár palety s tunou chemické látky likvidovali v sobotu dopoledne zlínští hasiči v obci Lhotsko. Kvůli hustému kouři...

Zlín chce dokončit opravu podchodu, znovu osloví majitele obchodů

Nevzhledná věžička zůstala před vstupem do podchodu i po jeho rekonstrukci.

Zlínská radnice se chce pokusit dokončit rekonstrukci podchodu u náměstí Práce. Musí však najít společnou řeč s...

Najdete na iDNES.cz