ilustrační snímek | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Stát sází na digitalizaci, celní úřady končí. Podnikatelé to kritizují

  • 3
Valašské Meziříčí a Napajedla přijdou od ledna o místní pracoviště celních úřadů. Důvodem jsou úspory státu či fakt, že firmy dnes stále častěji využívají elektronickou komunikaci. Od roku 2025 má skončit i úřad ve Zlíně, bude zde jen územní pracoviště.

Zástupci tamějších podnikatelů i samosprávy tento krok kritizují, podle nich pořád řada z nich musí na úřad jezdit osobně.

„Digitalizace státu pořád není na takové úrovni, že by někteří podnikatelé nepotřebovali fyzickou přítomnost na úřadu, kde by jim celník orazil nebo vystavil potřebné dokumenty,“ uvedl Jan Gottfried, místopředseda krajské hospodářské komory.

„A pokud tato možnost není na místě či poblíž, vznikají tím firmám další prostoje a náklady,“ dodal.

Zatímco u Napajedel je jednoduchou alternativou krajský celní úřad ve Zlíně či územní pracoviště v Uherském Hradišti, na Valašsku je situace jiná.

„Ve spolupráci s krajskou hospodářskou komorou jsme se snažili najít řešení, které by eliminovalo negativní dopad pro místní podnikatele. Přece jen jsme průmyslové město a zdejší územní pracoviště je hojně využíváno,“ konstatoval valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek.

Valašské Meziříčí podle něj nabízelo zachování části služeb celního úřadu v omezeném režimu v prostorách, které vznikly zrušením pošty v areálu společnosti Deza.

Generální ředitelství cel však zdůraznilo, že od města žádalo pouze menší prostor sloužící jako zázemí pro dva příslušníky daňového dozoru, kteří pracují v terénu u daňových subjektů.

„Do těchto prostor by nebyl možný přístup veřejnosti, byly by bez podatelny. Nejednalo se o zachování služeb souvisejících s celním řízením, ale pouze o technické zázemí,“ řekla Hana Prudičová, mluvčí Generálního ředitelství cel.

Téměř vše se řeší elektronickou cestou

Podle údajů státu je dnes v daňové oblasti 85 procent podání činěno elektronicky. „V celní oblasti je to téměř 100 procent: dovoz 99,86 a vývoz 99,99, tranzitní podaná celní prohlášení 100 procent,“ upozornila Prudičová.

Ministerstvo financí navrhuje zrušit od 1. ledna šest z 31 územních pracovišť celní správy, která se nenacházejí v sídlech krajských celních úřadů. Mezi nimi jsou i Valašské Meziříčí a Napajedla. Změna má přispět k zefektivnění státní správy a příští rok zajistit provozní úsporu 6,6 milionu korun.

Celníci zadrželi trojnásobně víc lihu než loni. Za osm měsíců už 8400 litrů

„Na rušených územních pracovištích se také provádí méně než jedno procento celku fyzických kontrol v celním řízení. S výjimkou Valašského Meziříčí, které ale plně nevyužívá možností zjednodušení procedur, jež jsou v dnešní době standardní,“ sdělila mluvčí Generálního ředitelství cel.

Na obou místech navíc musí působit úředníci ze sousedících pracovišť celních úřadů. Spolu s tím rostou provozní náklady, jež ve Valašském Meziříčí činily 44 tisíc a v Napajedlích pak 48 tisíc korun na osobu.

Zlín bude spadat pod Ostravu

Od července 2025 má skončit také krajský celní úřad ve Zlíně, stejně jako další pracoviště v tomto regionu. „Jedná se o druhou fázi transformace, kdy dochází k optimalizaci počtu celních úřadů,“ popsala Prudičová.

Ve Zlíně poté bude fungovat územní pracoviště a celý kraj bude stejně jako Moravskoslezský či Olomoucký kraj spadat pod celní úřad v Ostravě.

„Neumím si představit, jak firma z Uherského Hradiště bude takto muset vyrážet až do Ostravy,“ kroutí hlavou Gottfried.

Rodinu jsem si nevybral, řekl u soudu souzený celník, který je příbuzný Březiny

Podle něj tato praxe pořád funguje například ve zbrojařském průmyslu či jinde. „Když vezete zboží třeba na Ukrajinu, do Bulharska či jinam východním směrem, většina spedic stále potřebuje razítko na papíře. Bez toho se neobejdou, protože některé státy nevědí, že u nás to řešíme i elektronicky,“ zdůraznil Gottfried. V takových případech sebou řidič musí mít oražené faktury nebo cestovní doklady.

Podle státu se nesníží rozsah služeb pro veřejnost, ale významným způsobem zjednoduší vnitřní struktura celní správy a odstraní rozdílné zatížení jednotlivých úřadů.

„Zároveň tato změna přinese administrativní, personální a provozní úspory na straně Celní správy ČR, čímž dílčím způsobem přispěje ke konsolidaci veřejných rozpočtů,“ podotkla Prudičová.

1. prosince 2020