Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. září 2023 Michal

Lihovou mafii za úplatu varovali před kontrolami, viní celníky obžaloba

  13:52
Zlínský krajský soud začal projednávat případ vynášení informací z Celní správy členům takzvané lihové mafie kolem Radka Březiny. Obžalovaní jsou tři celníci, Světlana Ťavodová, František Podešva a Zdeněk Minařík, který je bratrancem Radka a Tomáše Březinových.

Na lavici obžalovaných s nimi sedí také dva členové původní lihové mafie, kteří již byli v souvislosti s nezdaněným lihem odsouzeni. Jde o Radka Březinu, který si odpykává třináctiletý trest, a Ivana Kováříka, někdejšího jednatele společnosti Morávia-Chem, kterou Březina skrytě vlastnil. Všem hrozí až 16 let za mřížemi.

V případu na začátku figuroval i celník Martin Jendřejek, kterého ale na základě dohody se žalobcem potrestal soud letos v dubnu čtyřmi lety vězení a peněžitým trestem 400 tisíc korun.

Celníci kšeftovali s lihovou mafií, tvrdí žalobce. Hrozí jim 16 let vězení

Obžaloba tvrdí, že celníci v letech 2004 až 2012 záměrně umožňovali Březinovi, aby ve své hrobické firmě Morávia-Chem fiktivně denaturoval potravinářský líh, který pak končil ve skladech nebo pololegálních likérkách, kde se z něho vyráběl tvrdý alkohol.

Současně mu měli vycházet vstříc natolik, že ho informovali o chystaných kontrolách celníků, sdělovali informace o konkurenci, trestních stíháních a vyzrazovali poznávací značky sledovacích vozů celní správy.

Podle státního zástupce šlo o organizovanou zločineckou skupinu, která mezi sebou používala speciálně upravené mobilní telefony. „Aby mohlo dojít k fiktivním denaturacím, k distribuci mimobilančního lihu a výrobě alkoholických nápojů z mimobilančního lihu, organizovaná zločinecká skupina potřebovala konkrétní informace z celní správy, ať už se týkaly místních šetření v těch subjektech, ať se to týkalo kontrol na cestách i trestních řízení,“ přiblížil žalobce Radim Obst.

Díky informacím od celníků, se skupina podle něho mohla preventivně zařídit a předejít odhalení. Celníci za to měli od Březiny dostávat řádově desítky až stovky tisíc korun, někteří zhruba 20 tisíc měsíčně. Pokud šlo o fiktivní denaturace, tak korunu za litr lihu.

U fiktivní denaturace celníci podle žalobce neověřovali stav plomb na nádržích s potravinářským lihem, vzorky před a po denaturaci byly odebírány jen ojediněle.

Současně měli uplacení celníci ovlivňovat personální složení dohledu nad denaturacemi. Březina tak mohl pohodlně denaturovat jeden a ten samý líh opakovaně. Ťavodová měla podobně postupovat i v likérce Drak, Verdana a dalších, kde se vyráběl i nelegální alkohol a které skrytě ovládal Březina.

„Vytvářela podmínky, aby se z mimobilančního lihu mohly vyrábět alkoholické nápoje, aniž by byla odváděna spotřební daň,“ tvrdí Obst.

Podle něho také Březinovi vyzradila, že v nákladním voze, v němž se převáží nelegální líh, je zařízení GPS kvůli sledování. Březina pak nechal auto jezdit jinými trasami, než modul vyřadil z činnosti. Jiné nákladní auto, které celníci sledovali, zase přelakoval ze zelené na modrou barvu, změnil jeho majitele i poznávací značku. Tím vším se Březinovi dařilo úspěšně kazit vyšetřování jeho podvodů s lihem, na kterém závratně bohatnul.

Na dnešní čtení obžaloby u soudu Březina zareagoval tak, že byl za činnost organizované zločinecké skupiny už odsouzený, neboť si odpykává trest 13 let za daňové podvody s lihem. Za ovlivňování svědků a policistů ve zločinecké skupině dostal dokonce 14 let a 9 měsíců.

Vrchní soud v Olomouci ale toto trestní stíhání zastavil s tím, že už byl Březina za tyto skutky potrestaný. „Nemůžu být dvakrát souzený za totéž,“ prohlásil u soudu Březina a odmítl dál vypovídat.

Soud bude pokračovat i během léta

Další souzení měli k obžalobě také výhrady. „Přiznávám se k tomu, že jsem předával peníze panu Jendřejkovi, ale nesouhlasím s tím, že bych informace zneužíval a měl z nich finanční prospěch,“ řekl Kovářík, který je také ve výkonu trestu a staral se o Březinovy nemovitosti na Ostravsku. Mluvil také o tom, že byl „poslíček“ a celníka kontaktoval, protože se Březina obával kontroly v ostravském areálu, kam přivezl desítky kamionů s nelegálním alkoholem z likérky Drak.

„Skutečnosti uvedené v obžalobě se nestaly a pokud se staly, došlo k nim za jiných okolností. Ve smyslu podané obžaloby se necítím být vinen,“ reagoval Podešva.

Podle něho neexistuje důkaz, že vzal úplatek. Odmítl i účast ve zločinecké skupině. Zmínil také, že s někdejším ředitelem Morávia-Chemu Radkem Menšíkem, který byl už dříve také odsouzený, hrával hokej.

Celník, který pomáhal lihové mafii Radka Březiny, si odsedí čtyři roky

Další obžalovaný celník Minařík je zase bratrancem Březinových. Podle žalobce tak měl nahlásit při kontrolách střet zájmů.

„Jsme znepokojeni nad tím, co jsme tady slyšeli, že stojí před soudem kvůli jedné jediné nesporné skutečnosti, a tou je příbuzenský vztah k Radkovi Březinovi a jeho bratru Tomášovi,“ řekla po prvním hlavním líčení Minaříkova obhájkyně Jana Rejžková.

Zlínský soud už dříve řešil případ tří celníků, které ale nakonec osvobodil kvůli tomu, že jejich skutky byly promlčené. V aktuálním případě podle Rejžkové žalobce hovoří o organizované zločinecké skupině proto, aby se to neopakovalo.

Jednání bude pokračovat ve čtvrtek, kdy budou vypovídat Ťavodová i Menšík. Hlavní líčení jsou nařízená i během léta.

Autor:
  • Nejčtenější

Řidič po hádce u supermarketu vytáhl zbraň, druhého střelil do nohy

Krátce po páteční 13. hodině vyjížděli záchranáři k postřelenému muži u supermarketu v Uherském Hradišti. Podle prvního...

Stokrát silnější než morfin, žena zemřela po užití náplasti s fentanylem

Po aplikaci náplasti s obsahem fentanylu zemřela šestatřicetiletá žena ze Zlínska. Tragický případ ukazuje na to, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nadaný malíř volil raději smrt, než by riskoval slabost při výsleších

Před sto lety se narodil talentovaný malíř a odbojář Václav Chad. Bylo mu pouhých jednadvacet let, když jej zastřelilo...

Rekordní selanka, bavily se obě Slavie. Dýmovnice byly přepálené klobásy

Můžou být spokojeni vítězové i poražení? Středeční pohárový zápas dvou Slavií ukázal, že ano. Pražská si po nechutném...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dopravní peklo skončilo, stavbaři opravili příjezdovou cestu do Zlína

Dobrá zpráva pro řidiče mířící do krajského města. Po pěti týdnech je hotová oprava silnice ve Zlíně-Malenovicích,...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Jablka kam se podíváš. Hostětín po dvacáté hostil Jablečné slavnosti

Jablka, jablečné moučníky, mošt a další dobroty přilákali návštěvníky na Jablečné slavnosti do Hostětína na...

Robot posunul Zlín do operační VIP zóny. Zákroky budou pro pacienty šetrnější

První operace už je naplánovaná. Uskuteční se 6. října a primář zlínské urologie Martin Kučera při ní onkologicky...

Vzácné textilní tapety na zámku v zoo Lešná chrání speciální tkanina

Zlínská zoologická zahrada v Lešné pokračuje v záchraně vzácných textilních tapet z konce 19. století. Zdobí sedm...

Kraj získává na oblibě. Přijelo nejvíc turistů za posledních deset let

Čistá příroda, památky s nápaditým programem, oceňovaná funkcionalistická architektura či několikadenní festivaly....

Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!
Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!

Jestli máte doma malé miminko a zároveň je pro vás důležitá starost o naši planetu, pak rozhodně otestujte nové kojenecké lahve NUK For Nature s...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Těchto pět věcí řidiči v Česku ignorují nebo je neumějí. Děláte je také?

Každý řidič má nějaký zlozvyk. Někdo špatně pracuje se spojkovým pedálem, jiný málo sleduje zpětná zrcátka, další se...