Na lavici obžalovaných s nimi sedí také dva členové původní lihové mafie, kteří již byli v souvislosti s nezdaněným lihem odsouzeni. Jde o Radka Březinu, který si odpykává třináctiletý trest, a Ivana Kováříka, někdejšího jednatele společnosti Morávia-Chem, kterou Březina skrytě vlastnil. Všem hrozí až 16 let za mřížemi.
V případu na začátku figuroval i celník Martin Jendřejek, kterého ale na základě dohody se žalobcem potrestal soud letos v dubnu čtyřmi lety vězení a peněžitým trestem 400 tisíc korun.
Celníci kšeftovali s lihovou mafií, tvrdí žalobce. Hrozí jim 16 let vězení![]() |
Obžaloba tvrdí, že celníci v letech 2004 až 2012 záměrně umožňovali Březinovi, aby ve své hrobické firmě Morávia-Chem fiktivně denaturoval potravinářský líh, který pak končil ve skladech nebo pololegálních likérkách, kde se z něho vyráběl tvrdý alkohol.
Současně mu měli vycházet vstříc natolik, že ho informovali o chystaných kontrolách celníků, sdělovali informace o konkurenci, trestních stíháních a vyzrazovali poznávací značky sledovacích vozů celní správy.
Podle státního zástupce šlo o organizovanou zločineckou skupinu, která mezi sebou používala speciálně upravené mobilní telefony. „Aby mohlo dojít k fiktivním denaturacím, k distribuci mimobilančního lihu a výrobě alkoholických nápojů z mimobilančního lihu, organizovaná zločinecká skupina potřebovala konkrétní informace z celní správy, ať už se týkaly místních šetření v těch subjektech, ať se to týkalo kontrol na cestách i trestních řízení,“ přiblížil žalobce Radim Obst.
Díky informacím od celníků, se skupina podle něho mohla preventivně zařídit a předejít odhalení. Celníci za to měli od Březiny dostávat řádově desítky až stovky tisíc korun, někteří zhruba 20 tisíc měsíčně. Pokud šlo o fiktivní denaturace, tak korunu za litr lihu.
U fiktivní denaturace celníci podle žalobce neověřovali stav plomb na nádržích s potravinářským lihem, vzorky před a po denaturaci byly odebírány jen ojediněle.
Současně měli uplacení celníci ovlivňovat personální složení dohledu nad denaturacemi. Březina tak mohl pohodlně denaturovat jeden a ten samý líh opakovaně. Ťavodová měla podobně postupovat i v likérce Drak, Verdana a dalších, kde se vyráběl i nelegální alkohol a které skrytě ovládal Březina.
„Vytvářela podmínky, aby se z mimobilančního lihu mohly vyrábět alkoholické nápoje, aniž by byla odváděna spotřební daň,“ tvrdí Obst.
Podle něho také Březinovi vyzradila, že v nákladním voze, v němž se převáží nelegální líh, je zařízení GPS kvůli sledování. Březina pak nechal auto jezdit jinými trasami, než modul vyřadil z činnosti. Jiné nákladní auto, které celníci sledovali, zase přelakoval ze zelené na modrou barvu, změnil jeho majitele i poznávací značku. Tím vším se Březinovi dařilo úspěšně kazit vyšetřování jeho podvodů s lihem, na kterém závratně bohatnul.
Na dnešní čtení obžaloby u soudu Březina zareagoval tak, že byl za činnost organizované zločinecké skupiny už odsouzený, neboť si odpykává trest 13 let za daňové podvody s lihem. Za ovlivňování svědků a policistů ve zločinecké skupině dostal dokonce 14 let a 9 měsíců.
Vrchní soud v Olomouci ale toto trestní stíhání zastavil s tím, že už byl Březina za tyto skutky potrestaný. „Nemůžu být dvakrát souzený za totéž,“ prohlásil u soudu Březina a odmítl dál vypovídat.
Soud bude pokračovat i během léta
Další souzení měli k obžalobě také výhrady. „Přiznávám se k tomu, že jsem předával peníze panu Jendřejkovi, ale nesouhlasím s tím, že bych informace zneužíval a měl z nich finanční prospěch,“ řekl Kovářík, který je také ve výkonu trestu a staral se o Březinovy nemovitosti na Ostravsku. Mluvil také o tom, že byl „poslíček“ a celníka kontaktoval, protože se Březina obával kontroly v ostravském areálu, kam přivezl desítky kamionů s nelegálním alkoholem z likérky Drak.
„Skutečnosti uvedené v obžalobě se nestaly a pokud se staly, došlo k nim za jiných okolností. Ve smyslu podané obžaloby se necítím být vinen,“ reagoval Podešva.
Podle něho neexistuje důkaz, že vzal úplatek. Odmítl i účast ve zločinecké skupině. Zmínil také, že s někdejším ředitelem Morávia-Chemu Radkem Menšíkem, který byl už dříve také odsouzený, hrával hokej.
Celník, který pomáhal lihové mafii Radka Březiny, si odsedí čtyři roky![]() |
Další obžalovaný celník Minařík je zase bratrancem Březinových. Podle žalobce tak měl nahlásit při kontrolách střet zájmů.
„Jsme znepokojeni nad tím, co jsme tady slyšeli, že stojí před soudem kvůli jedné jediné nesporné skutečnosti, a tou je příbuzenský vztah k Radkovi Březinovi a jeho bratru Tomášovi,“ řekla po prvním hlavním líčení Minaříkova obhájkyně Jana Rejžková.
Zlínský soud už dříve řešil případ tří celníků, které ale nakonec osvobodil kvůli tomu, že jejich skutky byly promlčené. V aktuálním případě podle Rejžkové žalobce hovoří o organizované zločinecké skupině proto, aby se to neopakovalo.
Jednání bude pokračovat ve čtvrtek, kdy budou vypovídat Ťavodová i Menšík. Hlavní líčení jsou nařízená i během léta.