Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 26. května 2022 Filip

Žákům s učivem pomáhají univerzita i dobrovolníci, zájem je obrovský

  9:09
Některé děti mají při distanční výuce problém s pochopením látky. Bez osobního kontaktu se neumí tak dobře soustředit. Právě pro takové žáky, ale také pro ty, kteří třeba ze zdravotních důvodů potřebují individuální přístup nebo se připravují na přijímací zkoušky na střední školu, hledají rodiče čím dál častěji doučování.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

„Syn si už dělá testy k přijímačkám sám, ale v matematice je nešťastný, i když se učitelka při distanční výuce snaží. Letos ve škole skoro nebyl, loni také ne. Doučování mu pomáhá, i když je teď také online,“ přiblížila Marta Klobouková ze Zlína.

Zájem o pomoc s učivem mezi rodiči roste. Někteří vidí, že se děti během distanční výuky zhoršují, látku nezvládají pochopit, ač předtím s ní neměli problém. Některé rodiny nemají dostatečné sociální zázemí, jiné bojují s nedostačující technikou.

I z toho důvodu jim začaly pomáhat různé instituce. Například Místní akční skupina Vizovicko a Slušovicko. Před měsícem zveřejnila výzvu, ve které hledala ochotné pedagogy, studenty středních a vysokých škol a jejich absolventy o pomoc s žáky, kteří mají obtíže s porozuměním probírané látce.

„Tahle potřeba vzešla od rodičů i od škol, se kterými spolupracujeme. Teď už jsme mohli předat školám seznam zhruba osmnácti lidí, studentů i absolventů různých škol,“ vysvětlil ředitel MAS Vizovicko a Slušovicko Pavel Elšík.

Dobrovolníci dokážou pomoci s matematikou, českým jazykem, cizími jazyky, dějepisem, fyzikou, biologií, zeměpisem a dalšími předměty. A to dětem na prvním i druhém stupni. Na dobrovolníky se obrátila i základní škola v Bánově.

„Oslovili jsme současné vysokoškoláky, absolventy naší školy. Už se nám několik ozvalo a propojili jsme je s rodinami. Přicházejí i další nabídky,“ prohodil zástupce ředitele Vlastimil Ondra.

Sám učí matematiku ve čtvrté a páté třídě. Podle něj žáci distanční formu zvládají. Je ale nutná vzájemná důvěra.

„Když jsou děcka ve třídě, tak mi stačí, abych se po nich rozhlédl a hned vidím, kdo s učivem bojuje, kdo potřebuje pomoct. Při online výuce je to složitější. Je potřeba, aby se nebála komunikovat, zeptat se. K tomu je důležitý partnerský přístup, pak ve mně mají větší důvěru,“ upozornil Ondra.

Bezplatnou pomoc při doučování teď nabízejí i studenti učitelských oborů Ústavu školní pedagogiky Fakulty humanitních studií (FHS) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Zájem o jejich služby je obrovský.

Zájem je hlavně o matematiku, češtinu a jazyky

„Uvědomujeme si náročnost situace, ale především to, kolik toho děti doma zapomněly, jak moc potřebují individuální přístup a vzájemnou kooperaci. Považujeme za samozřejmost pomoci školám, učitelům, ale také rodičům,“ poukázala ředitelka Ústavu školní pedagogiky Adriana Wiegerová.

Nyní doučuje ve školách nebo rodinách přibližně sedm desítek studentů FHS, k dispozici jich má fakulta zhruba jednou tolik. Doučování je zdarma a studenti tím získávají cenné zkušenosti při práci s dětmi.

Takto se například setkává jedenáctiletá Trang z Vietnamu se studentkou Adélou Langerovou. Do Zlína přijela vloni v listopadu. Po třech měsících doučování se umí představit, pozdravit i poděkovat. Denně se spolu učí hlavně češtinu.

„Když Trang přijela do Zlína, uměla českou abecedu, napočítat do deseti a základní barvy. Dnes už zvládá celé věty. Je velmi šikovná a moc se snaží,“ pochválila Trang studentka třetího ročníku oboru Učitelství pro 1. stupeň ZŠ.

„Nabízíme doučování žákům zejména prvního stupně základních škol. Naši studenti dochází jak do rodin, tak také přímo do škol, protože ne každá rodina má doma počítač a podmínky pro distanční vzdělávání. Největší zájem je v tuto chvíli o doučování češtiny, matematiky a také cizích jazyků,“ popsala mluvčí univerzity Petra Svěráková.

Po domluvě se školou, učitelem nebo rodičem vybere Ústav školní pedagogiky nejvhodnějšího studenta, který pak dochází přímo za žákem.

Student doučuje na webu zdarma

Už několik let doučuje Radim Botek z Otrokovic deváťáky, kteří potřebují před přijímačkami na střední školu intenzivnější přípravu. A protože mu nepřipadá fér, že se nemohou na zkoušky učit ve škole, nabídl jim pomoc. Všem najednou a zdarma. Doučuje na YouTube kanále DeváťákCZ.

„To, že se nedostanou do školy a nemají možnost si tam látku zopakovat, mě namíchlo. Kvalita distanční výuky na školách je totiž velmi různá a ne každý rodič může dítěti zaplatit doučování,“ říká Botek, který studuje právnickou fakultu na Univerzitě Karlově.

Podle něj je tím porušena rovnost v přístupu ke vzdělání. „Snažím se, aby všichni měli stejnou startovní čáru a možnost dostat se ke kvalitnímu vzdělání,“ tvrdí. „Studovat by měl nejen ten, kdo má přirozenou inteligenci, ale především ten, kdo má zájem a prokáže snahu.“

Vychází ze cvičných testů společnosti Cermat, která jednotné přijímačky připravuje. Přijímací zkoušky na střední školy se letos konají 3. a 4. května. „Vysílat budu téměř denně, všechna důležitá témata stihneme projít,“ slíbil.

Dosud doučoval jednotlivce a mohl se každému z nich přizpůsobit. S některými se musel v učivu hodně vracet, v češtině narazil třeba na neznalost pádových otázek. Nebo na to, že děti dokáží přeříkat důležité učivo, ale nerozumí mu. A podobné to je i v matematice. „Až k násobilce to nesahalo, ale vraceli jsme se hodně,“ směje se Botek.

Autor:
  • Nejčtenější

Slovácko - Sparta 3:1, finále rozhodli domácí za půli, závěr v nedůstojných kulisách

Fotbalisté Slovácka slaví historický triumf. Ve finále poháru na domácím stadionu v Uherském Hradišti zdolali Spartu po...

Slovácko míří do 3. předkola Evropské ligy. Raków, hrozba pro Slavii i Spartu

Raków Čenstochová, druhým tým polské ligy, který až do posledního dechu bojoval o titul, je největší hrozbou pro Slavii...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Těžkooděnci a štěkající psi místo fotbalu. Preventivní opatření, řekl delegát

Policejní těžkooděnci, nervózní a vztekle štěkající psi. Finále fotbalového poháru mělo v posledních dvaceti minutách...

Červený tahač bez návěsu překvapil řidiče na dálnici, jel v protisměru

Nebezpečnou situací se zabývá dálniční policie v Napajedlích. Dopoledne se po dálnici D55 pohyboval kamion v...

Pohár jako titul, jásal Svědík. Nejemotivnější moment, na Slovácku má zůstat

Neskrýval emoce ani dojetí. Jindy upjatý trenér fotbalistů Slovácka Martin Svědík se po pohárovém triumfu odvázal....

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

O předčasně narozené děti se postarají i v Hradišti, přidají se ke Zlínu

Uherskohradišťská porodnice se zařadila mezi perinatologická centra. Dokáže pečovat o děti narozené po 34. týdnu...

Opravy silnic omezí výjezd z Otrokovic a dopravu přes Buchlovské vrchy

Řidiči, kteří jezdí po frekventované komunikaci I/50 mezi Otrokovicemi a Tlumačovem, musejí počítat s komplikacemi....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Baťa zahynul před 90 lety, památník ukáže, co vše předcházelo pohřbu

Památník Tomáše Bati chystá výstavu, kterou připomene 90. výročí od smrti zakladatele zdejších obuvnických závodů....

Kůrovec může znovu udeřit, stačí jedno horké, suché léto, vědí lesníci

Poničené lesy v Beskydech a Hostýnských vrších znovu rostou a lesníci hlásí, že kůrovcová kalamita je na ústupu....

Mrtvé moře ve vaně: Kosmetika, díky které využijete sílu soli a bahna
Mrtvé moře ve vaně: Kosmetika, díky které využijete sílu soli a bahna

V kosmetice Kawar najdete životadárné minerály z Mrtvého moře, které regenerují a zjemňují pleť. Sáhnout můžete po pleťové masce, krémech, ale i...

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...