Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. března 2023 Leona

Sportovní kluby zvedají příspěvky pro mládež, někde i o sto procent

  12:11
Když se před zhruba dvěma lety kvůli omezením spojeným s koronavirem na čas přestalo sportovat, pro mnoho dětí to znamenalo konec jejich sportovních aktivit. A když se situace začala zlepšovat, stouply ceny energií, pohonných hmot i nájmů sportovišť, na což oddíly reagují zvyšováním příspěvků.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Olympiáda dětí a mládeže

Někde k tomu přistoupili v polovině loňského roku, jinde na začátku letošního, protože situace byla neúnosná.

„Museli jsme příspěvky zvedat v tomto roce o pět až deset procent, není to u všech kategorií stejné,“ hlásil prezident Rugby clubu Zlín Josef Iž. „Jsme k tomu nucení s ohledem na to, že se zdražují energie, ale také cestujeme po celé republice, takže jsou vysoké náklady na dopravu,“ doplnil.

Ragbisté nově platí ročně od dvou do pěti tisíc korun. Iž přiznal, že klub zdražuje nerad, protože nechce odradit mládež od sportu. „Zájem o ragby by pak mohl být menší,“ obává se.

Letos zdražovali také zlínští gymnasté, zhruba o 25 procent. Pro nejmladší to bylo o 400 korun na 2 500 ročně. U starších je navýšení vyšší.

„Příspěvky jsme byli nuceni zvednout, protože město Zlín zvýšilo ceny za tělocvičny. A i tak mám obavu, že to nebude stačit. Navíc rodiče s tím nejsou úplně srovnaní,“ zmínila místopředsedkyně a hlavní trenérka Klubu moderní gymnastiky Zlín Simona Válková. „Uvidíme, kolik dětí u nás zůstane. Může se stát, že si to někteří rodiče rozmyslí,“ říká s nejistotou.

Od letoška si více připlatí rovněž tenisté. „Neřešili jsme příspěvky posledních zhruba šest let. Teď kvůli inflaci, cenám energií a všech nákladů je měnit budeme,“ nastínil šéf Tenisového klubu Zlín Jan Macharáček.

Fotbalisté platí o sto procent více

Výdělečně činní amatérští hráči nově místo 3 000 zaplatí 4 000 korun, mládež místo 1 200 korun 1 500. Macharáček připomněl, že se zdražuje také pronájem kurtů, krytých tenisových hal i startovné na turnajích. Více peněz požadují rovněž některé sportovní svazy. Navíc na výjezdech musejí kluby většinou platit svým členům ubytování i cestu.

Sportovní akademii budou mít nově i mladí házenkáři a orientační běžci

Pokud jde o dva hlavní zlínské sporty, fotbal a hokej, tam zdražovali zhruba v polovině loňského roku. Fotbalisté téměř o sto procent. Z částky něco málo přes tři tisíce až na šest tisíc pro dorostence a žáky, přičemž přípravka platí méně. To znamená pro rodiče pět set korun měsíčně.

„Bohužel, bylo to podhodnocené. Kluby v okolí, třeba v Olomouci, vybírají daleko vyšší příspěvky,“ sdělil vedoucí trenér dorosteneckého úseku klubu Jaroslav Matějíček.

Zdůraznil, že klub zajišťuje mládeži veškerý servis a z 90 procent i dopravu. Současně si Matějíček uvědomuje možné dopady. „Ne každá rodina si může při dnešní inflaci dovolit platit šest tisíc ročně. Sociální případy ale zohledníme a domluvíme se na menších částkách,“ přislíbil.

Podle něho i dalších šéfů sportovních oddílů by mohlo více přispívat na provoz i činnost město. „Byli bychom rádi za peníze navíc,“ vzkázal Matějíček.

Město rozdělí téměř osm milionů korun

Hokejový klub zvyšoval příspěvky loni o 10 až 30 procent. Dorostencům se částka zvedla o 5 000 na 14 900 korun. Nižším kategoriím a krasobruslařům o něco méně. Zároveň byla poskytnuta desetiprocentní sleva při včasném zaplacení.

„Zdražování se odráží v celé společnosti a je jasné, že to neminulo ani nás,“ poznamenal generální manažer PSG Berani Zlín Robert Hamrla. „Pevně věřím, že nebude tak velké, aby to zájemce o sport odradilo.“

Provoz velkých zlínských sportovišť, jako je sportovní hala či areál na Vršavě, zajišťují Sportovní kluby Zlín, které na to získávají peníze od města, případně z Národní sportovní agentury. „Rok 2022 se nám podařilo zvládnout, čekáme ale další navýšení nákladů v roce 2023. Budeme o tom jednat. Město ví, že dojde k nárůstu,“ nastínil šéf klubů Jaroslav Kotala. Podle něho může současná špatná ekonomická situace ohrozit spolkovou činnost.

Oblíbené pumptrackové dráhy přibývají a šíří se po celém kraji

Kotala je i předsedou zlínského basketbalového oddílu, kde se zvyšovaly příspěvky loni o zhruba 30 procent. Teď jsou v rozmezí 1 500 až 8 000 korun podle věku, počtu tréninků či náročnosti soutěže s tím, že sociální případy jsou řešeny zvlášť.

Volejbalisté zvyšovali částky podle šéfa klubu Romana Macka o 500 korun, v průměru o deset procent. „Doba není lehká, ale nemůžeme zdražit dvojnásobně,“ řekl.

Město Zlín má fond mládeže a tělovýchovy, z něhož rozděluje peníze na činnost oddílů, sportovní akce či táborové pobyty. Letos je v něm 7,58 milionu korun, což je o něco více než loni. „O rozdělení do jednotlivých programů se teprve bude rozhodovat,“ uvedla náměstkyně primátora Jana Bazelová, která má sport v kompetenci. Město kromě toho ještě podporuje sporty přímo z rozpočtu.

Autor:
  • Nejčtenější

Látka od nábytkářů a 3D podpatky. Inaugurační lodičky první dámy dodal student

Lodičky, které obula na slavnostní inauguraci manželka prezidenta Eva Pavlová, vytvořil mladý designér a doktorand...

Muž souzený za tragický výbuch domu přiznal, že navrtal plynové potrubí

Okresní soud v Kroměříži se začal zabývat jednou z nejtragičtějších událostí posledních let v kraji. Muž, který podle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ostudná místa Zlínského kraje: bývalý soud i devadesátkové Šmoulí město

Seriál Zlínu se někdy přezdívá „město zeleně“ a je v něm možno nalézt řadu hezkých a opravených zákoutí. Zároveň ale platí, že...

PONEDĚLNÍK: Co vyvádíte? Pošpiněný odkaz Olayinky, Fillův úlet. A kdo padat nemusel?

Na všech frontách napětí. Fotbalová liga míří do finiše základní části a je snad ještě napínavější a vyrovnanější než...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Inspektor měl hned jasno, řekl soudu technolog firmy obviněné z otravy Bečvy

Hned při první kontrole, na kterou po havárii na Bečvě v září roku 2020 dorazila Česká inspekce životního prostředí...

Deváťáků v kraji je nejvíc za deset let, míst na školách je ale dost

Z devátých tříd letos vyjde ve Zlínském kraji 5 860 žáků, což je o 570 více než loni. Je jich ale pořád méně než míst...

Skláři využívají sluneční energii, pořídili solární panely a elektrickou pec

Sklárna v Květné na Uherskohradišťsku, která je jednou z nejdéle fungujících v České republice, začala k výrobě...

Čiperovu vilu čeká rekonstrukce. Pak nabídne kulturu pro všechny generace

Architektonicky významná Čiperova vila, jež byla postavena v roce 1942 podle návrhu architekta Vladimíra Karfíka na...

Máte rádi bílé maso? Opilá žena nesmyslnými telefonáty blokovala tísňovou linku

Silně podnapilá žena z Otrokovic opakovaně volala na tísňovou linku policie a zdravotnické záchranné služby. Během...

Advantage Consulting, s.r.o.
BRUSIČ 1 SMĚNA

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...