Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

Společenský dům jde do dražby, Otrokovice do ní kvůli stavu nouze nemůžou

  12:42
Památkově chráněný Společenský dům, který je nejvýznamnější památkou v Otrokovicích, bude na prodej. Mimořádná stavba z baťovské éry, jež v posledních letech spíše chátrá, by měla jít 9. dubna do exekutorské dražby. Důvodem jsou dluhy majitele, které věřitel řeší přes exekutora. Majitel dražbu považuje za likvidační řešení.

Funkcionalistická stavba Společenského domu je nejvýznamnější památkou v Otrokovicích. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Společenský dům měl jít do dražby už dříve, ale nakonec z ní sešlo. Tentokrát se kvůli dluhu zhruba 120 tisíc korun obrátila na exekutora Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP).

„Dohodu o splátkách přímo s ČPZP sjednanou nemá (majitel Společenského domu – pozn.red.), vymáhání prostřednictvím exekutorského úřadu je standardním postupem ČPZP. Volba způsobu provedení exekuce je plně v kompetenci pověřeného soudního exekutora,“ sdělila mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová.

Dům vlastní firma Společenský dům, jejíž spolumajitel Jiří Mikoška považuje dražbu za zbytečnou. Argumentuje tím, že dlužnou částku splácí exekutorovi na základě splátkového kalendáře.

„Je to pro nás likvidační,“ reagoval Mikoška. „Už několik let se nás snaží zlikvidovat insolvenční mafie, toto je další krok. Má to souvislost s dluhy, které vznikly kvůli insolvenční mafii. Kvůli dluhům 120 tisíc nás nějaká paní magistra hodlá zlikvidovat,“ tvrdí.

Podle něj se dražba nakonec konat nemusí, protože firma dluhy uhradí. Už dříve čelila insolvenčním i exekutorským návrhům. Kvůli „insolvenční mafii“ podle Mikošky přišla o dobré jméno, a proto se kdysi špičkový hotel mění na ubytovnu pro zahraniční dělníky. Teď je kvůli nařízením vlády zavřený.

„Volba způsobu provedení exekuce je plně v kompetenci pověřeného soudního exekutora,“ zmínila mluvčí Exekutorské komory Lenka Desatová.

„Nelze vyloučit, že celková výše vymáhané pohledávky včetně nákladů na vedení exekučního řízení je taková, že pouze splátkový kalendář samotný problém nevyřeší, anebo by řešení trvalo neúměrně dlouhou dobu. Z těchto důvodů se soudní exekutorka rozhodla pro provedení exekuce prodejem nemovitých věcí, a to formou transparentní elektronické dražby,“ doplnila.

Otrokovice nemůžou svolat zastupitelstvo

Další osud Společenského domu je tak nejistý. Dražbu bude pouze sledovat město, přestože má o budovu zájem.

„Chtěli jsme svolat zastupitelstvo, abychom se o Společenském domu mohli pobavit. Ale máme to zakázané ministerstvem vnitra,“ zmínila starostka Otrokovic Hana Večerková.

Města nesmějí kvůli epidemii koronaviru svolávat zastupitelstva, pokud to není nezbytné k přijetí opatření souvisejících s řešením nouzového stavu nebo bezprostředně nehrozí nějaké škody.

„Je to škoda. Máme zájem na zachování Společenského domu jako jediné kulturní památky ve městě,“ poznamenala starostka.

Majitel nabídl městu dům už dříve k přímému prodeji. Posudek ocenil stavbu na 50 milionů korun, požadavek zněl na 75 milionů, což se městu zdálo příliš. Stavba totiž navíc byla zatížena velkými dluhy.

V úvahu pro město proto přicházela případná dražba. Vyvolávací cena v dražbě je 41 milionů korun, minimální příhoz 50 tisíc, dražební jistota půl milionu.

Mikoška říká, že zájemců o Společenský dům je víc, ale odrazuje je skutečnost, že jde o památkově chráněnou stavbu, což znamená přísnější kritéria při jeho přestavbě a využití.

„Je to bezkonkurenčně nejvýznamnější památka v Otrokovicích, která snese srovnání s památkami ve Zlíně i jinde,“ sdělil už dříve Jan Obšívač z Národního památkového ústavu v Kroměříži.

V budově z roku 1936 se v dávnější minulosti konávala boxerská utkání, kulečníková či šachová klání, ale také bohoslužby. Mladší generace zná „spolák“ hlavně jako místo vyhlášených diskoték.

V hotelu bylo ubytováno nespočet známých osobností. Kromě Jana Antonína Bati třeba automobilová závodnice Eliška Junková, za okupace i protektorátní státní ministr Karl Hermann Frank.

Autor:
  • Nejčtenější

Policie pátrá po pohřešovaných chlapcích ve věku 12 a 15 let z Kroměřížska

Policie České republiky zahájila ve středu pátrání po dvou chlapcích ve věku 12 a 15 let z Kroměřížska. Nevrátili se z...

Největší mikulášský jarmek v kopcích na Valašsku se chystá celé měsíce

Mikulášský jarmek ve Valašských Kloboukách se vrací po dvouleté pauze. Unikátní akce láká desetitisíce lidí a propaguje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Festival Masters of Rock zveřejnil jména kapel, odtajnil i hlavní hvězdy

Letní hudební festival Masters of Rock ve Vizovicích už má téměř kompletní program. Kdo budou hlavní hvězdy akce, která...

Na diskotéku nebo do klubu? Ve Zlíně mají mladí smůlu, akcí je jen pár

Premium Ve Zlíně skoro vůbec nefungují kluby nebo diskotéky pro mladé. Ukázala to i halloweenská party v klubu Sud ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Půlka obchvatu zdarma, druhá za peníze. Poplatek žene řidiče do Otrokovic

Ministr dopravy odmítl udělit druhé polovině dálničního obchvatu Otrokovic výjimku, aby po něm mohli řidiči jezdit...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Rektor olomoucké univerzity ustál pokus o odvolání, má spory s fakultou

Rektor Univerzity Palackého Martin Procházka zůstává ve funkci. Pro jeho odvolání byly potřeba hlasy tří pětin členů...

Voda ve Zlíně rekordně podraží, lidé za ni zaplatí téměř o čtvrtinu víc

Když před zhruba dvaceti lety vstupoval do zlínských vodáren koncern Veolia, nezvyšovala se cena vody tak razantně jako...

Opatrná výroba sněhu, dražší skipasy. Areály čeká další nejistá sezona

Zimní střediska ve Zlínském kraji se naplno připravují na spuštění provozu. Po letech, kdy je omezovala pandemie, se...

Zlínský kraj dá lékařům na vybavení ordinace, jinde nabízejí i bydlení

Dvě třetiny praktiků ve Zlínském kraji jsou starší padesáti let a zvlášť v odlehlých částech narůstá problém s jejich...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...