„Je to geniální místo, perla zahradní architektury, která snese srovnání s parky v nejvyspělejších zemích světa,“ prohlásil Rostislav Ivánek z profesního sdružení Svaz zakládání a údržby zeleně, jež soutěž uspořádalo.
Konkurence přitom nebyla nijak malá. Zapojit se mohla místa, která za uplynulých deset let získala ocenění Park roku. To se Zlínu podařilo loni. Teď soupeřil s dalšími čtrnácti městskými parky.
Odborné porotce zaujal mimo jiné architektonickým řešením, propojením s ulicemi, nabídkou pro různé generace i atmosférou.
Park nechala radnice zrekonstruovat předloni podle návrhu vybraného ve veřejné architektonické soutěži. Zvítězil v ní autorský tým Václav Babka, Pavel Mudřík, Lucie Radilová a Zdeněk Sendler.
„Pro nás to byla radostná, luxusní práce a velká výzva, protože možnost ovlivnit tak velký městský prostor přichází opravdu výjimečně,“ vysvětlil Mudřík.
Kde jinde popíjet kafe, sedět na trávě a poslouchat kytaru?
Za 57 milionů korun se podařilo zrekonstruovat přilehlou Školní ulici a ze zastaralého parčíku, který k posezení rozhodně nelákal, vytvořit místo, v němž každý den tráví společně čas rodiny s dětmi, studenti i starší generace.
„V létě jsme se tady scházely s kamarádkami. Kde jinde si můžete dát hamburger, popíjet pivo nebo kafe, sedět při tom na trávě, vyřizovat pracovní e-maily a poslouchat třeba kytaru,“ popsala Viktorie Zdražilová.
Park Komenského čím dál víc začali využívat i pořadatelé kulturních akcí. V květnu dělal kulisu třeba dětskému filmovému festivalu, který do města přilákal desetitisíce lidí. Stal se místem, kde děti sledovaly divadelní představení, zněly francouzské šansony a voněly palačinky.
Nedávno tady hrála zlínská filharmonie s divadelníky, zájemci se učili tančit na akci Roztančený parket, rodiče s dětmi hráli obří deskové hry, učili se žonglovat, cvičili jógu.
„Oživil veškerou kulturu ve městě a každého, kdo sem přijede, překvapí tím, jak uvnitř žije,“ poukázal zlínský primátor Miroslav Adámek.
U odborníků na zahradní architekturu zabodoval i tím, jak ho autoři dokázali propojit s okolím.
„To je na něm nejzajímavější. Přirozeně na něj navazují kavárny, obchody, pěší ulice, navzájem se neruší, spíš naopak,“ upozornil porotce Přemysl Krejčiřík ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně.
V hlasování veřejnosti skončil v této soutěži zlínský park na 9. místě a Gahurův prospekt na 11. místě.