Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

VIDEO: Odlévání zvonu je alchymie. Musí mít čistý hlas, zvuk a tón

  9:15
Zvonař Josef Tkadlec zdědil zvonařské řemeslo po svém otci, který s vlastní výrobou začal v Halenkově před více než půl stoletím. Tradiční technologií teď odlil první zvon do zlínského evangelického kostela. Věřící jej uslyší ještě před vánočními svátky.

Vstávali stejně brzy jako každý jiný pracovní den. Tentokrát ale s vědomím, že práce skončí až ve chvíli, kdy z rozžhaveného bronzu odlijí nový zvon. Až vytvoří čistý hlas, zvuk a tón, tedy něco, co je očím neviditelné.

Odlévání je totiž velká alchymie. V Halenkově se zvony rodí přes půl století. Možná i proto celá dílna plná těžkých strojů, nástrojů a železných pomůcek dýchá klidem a jistotou. I v den, kdy se ukáže, jestli několikaměsíční příprava byla dostatečně precizní.

„Tady rozhodují maličkosti, člověk musí být soustředěný. Ale snad deset let se nám nestalo, že by se zvon nepovedl,“ prozrazuje s klidným úsměvem Josef Tkadlec.

Právě jeho si vybrali zlínští evangelíci, kteří před týdnem v pátek večer, v symbolický den, kdy zemřel Kristus a kdy se tradičně zvony odlévají, zaplňují halenkovskou dílnu. A přihlížejí té fázi celého procesu, která vyžaduje nejvíce sil.

Zvonařský bronz roztápějí zkušení řemeslníci ve velké peci už od desáté ráno. Po devíti hodinách má žhavá láva přes tisíc stupňů. Ve vedlejší licí jámě stojí forma na budoucí zvon. Tvoří ji dvě stěny z jílu, z nichž jedna má v sobě obtisknuté reliéfy a nápisy.

Písek pro licí jámu měli dřív zvonaři místní

Přesnost se tady měří na desetiny milimetru, protože konečný zvuk zvonu závisí na jeho průměru, hmotnosti, velikosti i síle. Každá odchylka je znatelná.

„Hlas je daný technickým návrhem, který musíme splnit. Výsledek pak kontroluje kolaudátor. Ale poznáme to i sami, že tón zní falešně,“ popisuje mezi prací Zdeněk Šulák, který se zvonařským mistrem pracuje dvacet let.

Mlčel 80 let, teď se evangelický kostel rozezní

Svolávat věřící k bohoslužbám měl už dávno. V plánu to zlínští evangelíci rozhodně měli. Zvon ale na věži kostela postaveného v roce 1937 podle návrhu architekta Vladimíra Karfíka pořád nevisí.

„Tehdy se šetřilo. Na zvonu, varhanách i topení. Ale s odstupem času a v kontextu dalších let to nakonec bylo dobře,“ zhodnotil David Valůšek, ředitel Státního okresního archivu ve Zlíně-Klečůvce. „Asi by nepřežil válku a pravděpodobně by byl roztavený, stejně jako řada dalších zvonů,“ konstatoval.

Po válce zase sbor Českobratrské církve evangelické nenašel dost sil a financí, aby ho pořídil. Zlom nastal loni, když do kostela proudili návštěvníci Noci kostelů. Průvodkyně jim kromě jiného vyprávěla, jak je možné, že z věže není žádný zvuk slyšet. Na jednoho ze starších návštěvníků tato informace silně zapůsobila.

„Byl to okamžitý nápad. Nejdříve jsem chtěl udělat sbírku, ale protože by to bylo obtížné, rozhodl jsem se, že na zvon přispěju,“ vysvětlil devětaosmdesátiletý zlínský ekonom Zdeněk Rybka (na snímku ve fotogalerii), který je absolventem Baťovy školy práce a autorem odborných článků o zásadách Baťova systému pro podnikatele.

Nemalou finanční částku věnoval evangelíkům i přesto, že sám je katolík. Také proto bude zvon zdobit mimo jiné také nápis o sbližování křesťanských církví.

Členové sboru Českobratrské církve evangelické tak po dlouhých letech a v roce oslav 80. výročí založení zlínského sboru, mohli kostelní věž připravovat pro umístění zvonu. Oslovili odborníky a nakonec se rozhodli, že nenechají vyrobit jen jeden zvon, ale hned několik, aby postupně vznikla zvonkohra.

„V českých poměrech to není moc tradiční, ale třeba v Holandsku jde o běžnou věc. Takže se z evropských tradic nevymykáme,“ vysvětlil Valůšek.

Kdy se zvon na věži poprvé rozezní, zatím evangelíci nevědí. Určitě se tak ale stane ještě před vánočními svátky. Od neděle 6. listopadu ale bude vystavený přímo v kostele, kde si ho mohou zájemci prohlédnout. Pak bude zvonit vždy před bohoslužbami, při svatbách, svátcích nebo pohřbech.

Pětice mužů je sehraná. Někteří zasypávají licí jámu speciálním pískem, který vypadá jako černá hlína. Jde ale o složení, jež vyrovnává tlak horké zvonoviny.

„Dřív to měli zvonaři jednodušší, protože měli odzkoušené směsi, které se tady těžily. Dnes už klasická naleziště neexistují, a abychom se dostali na kvalitu, tak je tvoříme z několika písků,“ vysvětluje Tkadlec.

Písek je potřeba pořádně upěchovat a celou formu do něj schovat. Nahoře z ní vystupuje jen kulaté korýtko s malým otvorem, kterým se bronz dostane dovnitř. Musí se mu ale vytvořit cestičky.

Na písek proto zvonaři pokládají další koryta potřená speciální látkou, která odolává extrémně vysokým teplotám a chrání materiály před poškozením.

Zvonařský mistr z nich pak vysavačem odsává prach. „To mám nacvičené z domu,“ vtipkuje.

Pomocník je pak ještě horkým plamenem vypaluje a čistí. Právě touto cestou totiž bronz poteče a je potřeba, aby na sebe nenavázal žádné nečistoty.

Ideální teplota: 1055 stupňů

Před půl devátou večer se začíná schylovat k samotnému odlévání. Dlouhým čidlem měří řemeslníci teplotu, jež se pohybuje kolem 1070 stupňů Celsia. Je potřeba počkat na ideálních 1055 stupňů.

Za pár minut Zdeněk Šulák začíná ze žhavého bronzu sbírat nečistoty usazené na povrchu, pak přidává drcené sklo, aby na sebe navázalo ještě další zbytky.

Do otvoru formy vkládá Josef Tkadlec dlouhé tyče s konci ve tvaru kužele, které zabrání postupnému vlévání bronzu, aby se do suroviny nedostal vzduch. Sám pak začíná otáčet velkou klikou, jež naklání pec se žhavou lávou a vlévá ji do připravených cestiček z korýtek.

„Necháme přetéct,“ upozorňuje pomocníky. Až tekutina rozpálená do oranžova zaplní poslední korýtko, pomalu uvolňují tyče.

Je hotovo. Za půl minuty je zvon odlitý. Z ochranného obalu ho zvonaři začnou odkrývat teprve za pár dní.

Autor:
  • Nejčtenější

V Luhačovicích se před barem popralo sedm lidí, jeden z nich na místě zemřel

Po potyčce sedmi mužů před barem v Luhačovicích na Zlínsku zemřel v sobotu ráno na místě jeden z nich. Přesnou příčinu jeho úmrtí určí až soudní pitva. Informaci zveřejněnou policií na sociální síti...

20. července 2024  19:35,  aktualizováno  21.7 14:53

Pacient přišel do nemocnice s milionem, bankovky i drobné si nesl v igelitkách

Kuriózní situaci řešili nedávno zdravotníci v nemocnici v Uherském Hradišti. Jeden z pacientů přišel na hospitalizaci s několika igelitovými taškami, ve kterých měl v různých bankovkách a mincích...

24. července 2024  10:37

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slovácko - Slavia 0:0, mdlý výkon bez šancí, neprosadil se ani Chorý

Největší favorit na titul na úvod zaváhal. Slávističtí fotbalisté v prvním kole nového ročníku si na Slovácku nevytvořili ani pořádnou šanci, i proto remizovali 0:0. Poslední půlhodiny strávil na...

21. července 2024,  aktualizováno  19:02

Mobily ve školách? Zapomeňte. Vsetín je zakázal, strhla se diskuse

Radní ve Vsetíně minulý týden rozhodli o plošném zákazu mobilních telefonů ve všech šesti základních školách. Podle něj mají děti přístroje odevzdávat hned po příchodu do budovy. Novinka má platit od...

25. července 2024  15:36

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Auto vjelo v Rožnově pod Radhoštěm před vlak, řidič srážku nepřežil

Ve středu odpoledne vjelo auto před projíždějící vlak v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Po nárazu řidič auta havárii nepřežil. Provoz na trati 281 je kvůli nehodě v úseku mezi Stříteží nad Bečvou...

24. července 2024  20:08

Vykradené hroby, zdeformovaná lebka. Archeologové objevili unikátní pohřebiště

Překvapivý nález zaujal archeology, kteří v minulých dnech zkoumali prostor před továrnou na cukrovinky Nestlé v Holešově. Krátký záchranný výzkum v souvislosti s rozšiřováním parkoviště naproti...

27. července 2024  10:10

Zlín drtí marodka, v duelu favoritů druhé ligy ale slavil vítězství

Trávník zničený plísní, sestava, která se jim rozpadá pod rukama. Přesto fotbalisté Zlína svoje fanoušky v prvním domácím ligovém zápase po sestupu z nejvyšší soutěže potěšili. V duelu dvou favoritů...

27. července 2024

Chirurgové řeší stovku úrazů denně, na vině je opilost i „valašský žralok“

Sportovci, turisté a návštěvníci Beskyd o letních prázdninách zaměstnávají chirurgickou ambulanci soukromé nemocnice Agel ve Valašském Meziříčí. Týdně tady v těchto měsících ošetří stovky pacientů s...

26. července 2024  16:14

Veřejné toalety v centru Zlína zmizely. Oprava by byl nesmysl, zní z města

V rohu centrálního zlínského náměstí Míru už nestojí budova s veřejnými toaletami. Město ji na začátku léta odstranilo. Důvodem je fakt, že toalety nebyly příliš využívané a pár set metrů odsud stojí...

26. července 2024  12:36

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....