Radní Zlínského kraje stavbu nemocnice odsouhlasili, rozhodnou zastupitelé

  9:27aktualizováno  9:27
Krajská rada schválila investiční záměr nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích. Poslední slovo ale budou mít zastupitelé. Jednání je naplánované na 8. dubna.

Takto má vypadat nová krajská nemocnice, která může vzniknout ve Zlíně-Malenovicích. | foto: vizualizace: Krajský úřad Zlínského kraje

Historicky největší krajská investice má za sebou první hlasování. Sedm z devíti radních doporučilo zastupitelům ke schválení stavbu nové nemocnice, která má stát téměř osm miliard korun.

„Věřím, že po seznámení se se zpracovaným materiálem to podpoří všichni zastupitelé,“ oznámil lidovecký hejtman Jiří Čunek, jenž má zdravotnictví ve své kompetenci.

Souhlas rady je ale jen doporučující. Hlavní slovo budou mít za dva týdny zastupitelé.

Rozhodovat se budou na základě zpracovaného investičního záměru. Jde o rozsáhlý materiál s několika sty stran, který shrnuje detaily stavby, technické parametry, termíny i financování.

Fotogalerie

Jeho součástí je také urbanisticko-objemová studie, studie proveditelnosti a další analýzy hluku a dopravy, vyjádření Evropské investiční banky, oponentní posudek a další přílohy.

Jak hlasování zastupitelů 8. dubna dopadne, není jisté. Jak je vidět, jednotná není ani rada, které pro jednoznačné schválení chyběly dva hlasy.

„Ještě na konci minulého roku jsem byl optimistický a přesvědčený, že kraj novou nemocnici zvládne ufinancovat. Ale když zastupitelé schválili výrazné navýšení dopravní obslužnosti, změnil jsem názor. Pro mne jako ekonoma je souběh obou záležitostí nepřípustný,“ prohlásil ekonomický náměstek za ANO Jiří Sukop.

Kdo rozhodne hlasování

V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu má koalice dostatečnou většinu 29 hlasů. Vypadá to ale, že všechny nezíská. V případě, že by všichni zastupitelé za ANO měli stejný názor jako jejich náměstek, přišla by koalice o osm hlasů. Místo 29 by jich zbylo 21 a opoziční zastupitelé by hejtmanův návrh přehlasovali a neprošel by.

Budeme mít problém zaparkovat, bojí se lidé z části Zlína nové nemocnice

Poměr hlasů ale může změnit chybějící zastupitel nebo dva zástupci opoziční SPD. Například Pavel Vacek dlouhodobě s výstavbou nemocnice souhlasí.

„Nejde jen o peníze, tady jde v první řadě o čas. S nemocnicí se už dlouho mělo něco dělat,“ vysvětlil svůj postoj.

Souhlasí také radní za ODS a STAN. „Z materiálu je například patrné, že úvěr kraje plně pokryje nájem od Baťovy nemocnice. Ekonomické riziko je minimální,“ upozornil náměstek za školství Petr Gazdík.

Nepravděpodobné je, že by se proti Čunkově návrhu postavil někdo z lidovců. Na pochybách by mohli být snad ti, kteří mají bydliště na Kroměřížsku, odkud se už delší dobu ozývají proti nemocnici kritické hlasy politiků i zdravotníků.

Například lidovecký zastupitel Pavel Motyčka se s obsáhlým materiálem zatím seznamuje a názor zveřejnit nechtěl. „Je to velká zodpovědnost a určitě by bylo lepší, aby v tomto bodě byla širší shoda napříč stranami,“ domnívá se.

Speciálně vytvořený krajský Výbor pro výstavbu nové Baťovy nemocnice, ve kterém jsou zástupci všech politických stran v zastupitelstvu, už některé záležitosti projednal. Schválil například umístění nového areálu v Malenovicích, dostupnost i dopravní napojení. Investiční záměr budou zástupci výboru probírat ve středu.

„Neberu to na lehkou váhu, ale myslím, že by to kraj mohl finančně zvládnout,“ shrnul předseda výboru a starosta Starého Města Josef Bazala z KDU-ČSL.

Předsedu zdravotního výboru a šéfa krajského hnutí ANO Pavla Pustějovského hodně zajímá ekonomický dopad na krajský rozpočet.

„Podle toho se budeme rozhodovat. Pokud nebudeme mít jistotu, že to kraj utáhne, tak návrh nepodpoříme,“ oznámil.

Sociální demokracie svůj názor zřejmě nezmění. Jsou přesvědčení, že nemocnice v Malenovicích bude znamenat snížení dostupnosti zdravotní péče pro třetinu i více obyvatel kraje.

„Nejde jen o Vsetínsko, ale i část Zlínska nebo Kroměřížska. Navíc investice do jiných nemocnic nejsou závazné, visí jen ve vzduchu. Možná, kdyby se s novou nemocnicí tolik nespěchalo, mohli bychom řadu věcí lépe podchytit,“ poukázala například Taťána Valentová Nersesjan (ČSSD).

Proti budou s největší pravděpodobností také Svobodní a Soukromníci. „Nedostali jsme skutečný oponentní posudek, který zastupitelé předtím požadovali. Také není schválená zdravotnická koncepce a ani nemáme jasno v tom, jak bude v budoucnu vypadat hospodaření kraje v souvislosti s navýšením dopravy,“ zhodnotil opoziční zastupitel za Svobodné a Soukromníky Tomáš Pajonk.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Po střetu s autem zůstal kamion zaklíněný do domu, jeden člověk zemřel

V Lužné se osobní auto srazilo s kamionem, ten po střetu narazil do verandy...

Kvůli vážné nehodě byla několik hodin uzavřená silnice I/57 v Lužné na Vsetínsku. Hasiči tam vyprošťovali kamion, který...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

VIDEO: Po prudkých deštích mají lidé na Valašsku vytopené domy

Bleskové povodně způsobil vodní tok Senina v Ústí u Vsetína.

Bleskové povodně vyvolané prudkými dešti zasáhly Valašsko. Na Senici v Ústí na Vsetínsku a Lutonince ve Vizovicích na...

Zlín - Boleslav 3:1, vítězové nakročili do Evropy, dva góly dal Poznar

Tomáš Poznar (vpravo) ze Zlína se raduje se spoluhráči z gólu v duelu s Mladou...

Zlínští fotbalisté nakročili ke kvalifikačnímu utkání o postup do 2. předkola Evropské ligy. V úvodním finále skupiny o...

Cestujícímu vadilo zastavení na červenou, řidiči autobusu dal ránu pěstí

Ilustrační snímek

Až dvouleté vězení hrozí muži ze Zlína, který v opilosti napadl řidiče autobusu. Nejprve mu za jízdy bezdůvodně...

Další z rubriky

Za zneužití školaček čeká muže místo podmínky pětileté vězení

Ilustrační snímek

Mimořádné snížení trestu pod spodní hranici sazby zamítl odvolací soud v případu znásilnění, pohlavního zneužívání a...

Kroměříž získala magnetickou rezonanci, přístroj zkrátí pacientům čekání

Nová magnetická rezonance v Kroměřížské nemocnici.

Okolním regionům se stále nevyrovná, i tak je to ale zlepšení. Zlínský kraj má nově pro své obyvatele k dispozici...

Soud pochybuje o nedobrovolnosti novoročního sexu, muže zprostil

Silvestr

Soud zprostil viny mladého muže obžalovaného ze znásilnění při silvestrovských oslavách v Uherském Brodě. Co přesně se...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR ROZVODNÝCH SÍTÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 22 000 - 33 000 Kč

Najdete na iDNES.cz