Plánovaná nová zlínská nemocnice se má nabídkou blížit k fakultní

  9:29aktualizováno  9:29
Krajský úřad začal veřejně představovat ambiciózní projekt nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích, která má stát osm miliard korun. Od hlavní cesty i sousedního sídliště mají areál oddělovat parkovací domy.

Takto má vypadat nová krajská nemocnice, která může vzniknout ve Zlíně-Malenovicích. | foto: vizualizace: Krajský úřad Zlínského kraje

Děti, kterým už selhávají životní funkce, nyní míří do fakultních nemocnic v sousedních krajích. Špitál ve Zlíně na jejich léčení není vybavený. Nemá totiž oddělení intenzivní pediatrické péče, které je obvyklé právě ve fakultních nemocnicích.

I to se má změnit díky výstavbě nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích. Nyní se o tom na společném setkání se zástupci kraje dozvěděli primáři a vrchní sestry všech čtyř krajských nemocnic.

„Když jsme si spočítali, kolik dětí kvůli absenci tohoto oboru odjíždí mimo kraj, zjistili jsme, že bychom ho u nás, obrazně řečeno, uživili,“ prohlásil Jozef Macko, primář novorozeneckého oddělení zlínské nemocnice a vedoucí specializovaného perinatologického centra.

„Potřebujeme k tomu pochopitelně odborníky, operatéry a techniku. Ale za pět let, než bude nemocnice postavená, to mít můžeme,“ dodal.

Nemocnice se má nabídkou blížit k fakultní

Nová nemocnice neotevře ve Zlínském kraji nové obory. Pacienti tak budou stále jezdit například na popáleninové centrum nebo na kardiochirurgii do jiných regionů.

Fotogalerie

Naopak současné medicínské obory se mají rozvíjet, což konkrétně popsal tým devíti primářů, který tvoří jednu z pracovních skupin pro přípravu nové nemocnice.

Například díky technologiím na operačních sálech či zavedením mamografie, jež ve zlínské nemocnici chybí. V krajském městě nyní lékaři neprovádějí některé náročnější výkony hrudní chirurgie, ani veškeré traumatologické zákroky.

„Chceme rozšířit nabídku směrem, kterým se ubírá ve světě, a přiblížit se nabídce fakultní nemocnice. Počítáme s tím, že nová nemocnice bude natolik atraktivní, že přiláká o deset až patnáct procent více pacientů. Všude ve světě to takto bylo,“ uvedl Macko, jenž je členem přípravného lékařského týmu.

Od silnice budou nejvzdálenější lůžkové pokoje

Primáři znovu dostali ujištění, že stavba nové nemocnice neznamená omezení ani rušení provozů v okresech. A seznámili se také s tím, jak má nová stavba vypadat.

Architekt Miroslav Pospíšil počítá se čtyřmi parkovacími domy, které areál oddělí od hlavní silnice mezi Zlínem a Otrokovicemi i od bytové zástavby. Parkovací domy budou mít živé zelené střechy a z vnitřní části v nich budou prostory pro různé služby. Přímo do areálu také bude jezdit MHD.

Lůžkové pokoje budou nejvíce vzdálené od silnice a měly by být jednolůžkové. Ve vstupní části areálu se mají nacházet ambulance.

„Srdcem nemocnice bude monoblok s ambulancemi, operačními sály, jednodenní chirurgií, intenzivní péčí. A na ten navazují další křídla. Takové řazení není nahodilé, ale reaguje na frekvenci provozů,“ upozornil Pospíšil.

Trasy jsou naplánované tak, aby se v nemocnici oddělil akutní provoz od ambulantního. Tedy aby se pacient, který přichází na vyšetření zvenku, nepotkal s lůžkovým pacientem.

„Pokud ambulantní pacient dostane žádanku na CT, tak vstoupí přes recepce do čekáren, ale přichází do vyšetřoven z úplně jiného koridoru a jinou trasou než pacient z lůžkového oddělení,“ vysvětlil zdravotnický ekonom Martin Šamaj.

Právě on vede přípravné týmy a připravoval také projekt nové nemocnice na Slovensku, kterou postavila investiční skupina Penta.

Před březnovým schvalováním vznikne i oponentní posudek

Pracovní skupina má téměř hotovou studii, kterou dokončí pravděpodobně za dva až tři týdny. Bude totiž potřeba před rozhodováním krajských zastupitelů, kteří budou v březnu schvalovat záměr výstavby nemocnice.

Ještě předtím by měli mít k dispozici i oponentní posudek zpracovaný Univerzitou Tomáše Bati. Ten si vyžádali nejen opoziční zastupitelé, ale i někteří zástupci koalice (viz též Oprava Baťovy nemocnice, nebo stavba nové? Bude se dělat další posudek).

„Nejde nám o to, abychom projekt nové nemocnice zastavili, ale abychom se všichni rozhodovali na základě relevantních čísel. Chceme mít vedle sebe dvě varianty, které budou rovnocenně a stejně kvalitně zpracované,“ upozornil zastupitel Pavel Pustějovský za ANO.

Zastupitele zajímají také finance. Poslední plány uvádějí částku osm miliard korun. Je to proto, aby v Malenovicích mohla vzniknout i léčebna dlouhodobě nemocných, se kterou se původně nepočítalo.

Hejtman Jiří Čunek, který má zdravotnictví na starosti, tvrdí, že tři miliardy korun kraj ušetří. Další čtyři miliardy si půjčí. O pomoci mluvil s premiérem Andrejem Babišem, který chce vytvořit fond investičních akcí v krajích s podporou státu.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Po střetu s autem zůstal kamion zaklíněný do domu, jeden člověk zemřel

V Lužné se osobní auto srazilo s kamionem, ten po střetu narazil do verandy...

Kvůli vážné nehodě byla několik hodin uzavřená silnice I/57 v Lužné na Vsetínsku. Hasiči tam vyprošťovali kamion, který...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

VIDEO: Po prudkých deštích mají lidé na Valašsku vytopené domy

Bleskové povodně způsobil vodní tok Senina v Ústí u Vsetína.

Bleskové povodně vyvolané prudkými dešti zasáhly Valašsko. Na Senici v Ústí na Vsetínsku a Lutonince ve Vizovicích na...

Zlín - Boleslav 3:1, vítězové nakročili do Evropy, dva góly dal Poznar

Tomáš Poznar (vpravo) ze Zlína se raduje se spoluhráči z gólu v duelu s Mladou...

Zlínští fotbalisté nakročili ke kvalifikačnímu utkání o postup do 2. předkola Evropské ligy. V úvodním finále skupiny o...

Cestujícímu vadilo zastavení na červenou, řidiči autobusu dal ránu pěstí

Ilustrační snímek

Až dvouleté vězení hrozí muži ze Zlína, který v opilosti napadl řidiče autobusu. Nejprve mu za jízdy bezdůvodně...

Další z rubriky

VIDEO: Do Baťova památníku se vrátilo továrníkovo osudové letadlo

Replika Baťova osudného letadla Junkers F 13 dorazila do zlínského Památníku...

Do opraveného Památníku Tomáše Bati ve Zlíně dorazila replika letadla Junkers F 13, při jehož pádu továrník v roce 1932...

Útoků hackerů ve Zlínském kraji přibývá, festival vážnější škody neutrpěl

Opice představuje hravost a legendární tatrovka, v níž Hanzelka se Zikmundem...

Za posledních pět let se ve Zlínském kraji objevilo přes dvě stě kybernetických útoků. Ten poslední zkomplikoval...

Kroměříž získala magnetickou rezonanci, přístroj zkrátí pacientům čekání

Nová magnetická rezonance v Kroměřížské nemocnici.

Okolním regionům se stále nevyrovná, i tak je to ale zlepšení. Zlínský kraj má nově pro své obyvatele k dispozici...

Najdete na iDNES.cz