Plánovaná nová zlínská nemocnice se má nabídkou blížit k fakultní

  9:29aktualizováno  9:29
Krajský úřad začal veřejně představovat ambiciózní projekt nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích, která má stát osm miliard korun. Od hlavní cesty i sousedního sídliště mají areál oddělovat parkovací domy.

Takto má vypadat nová krajská nemocnice, která může vzniknout ve Zlíně-Malenovicích. | foto: vizualizace: Krajský úřad Zlínského kraje

Děti, kterým už selhávají životní funkce, nyní míří do fakultních nemocnic v sousedních krajích. Špitál ve Zlíně na jejich léčení není vybavený. Nemá totiž oddělení intenzivní pediatrické péče, které je obvyklé právě ve fakultních nemocnicích.

I to se má změnit díky výstavbě nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích. Nyní se o tom na společném setkání se zástupci kraje dozvěděli primáři a vrchní sestry všech čtyř krajských nemocnic.

„Když jsme si spočítali, kolik dětí kvůli absenci tohoto oboru odjíždí mimo kraj, zjistili jsme, že bychom ho u nás, obrazně řečeno, uživili,“ prohlásil Jozef Macko, primář novorozeneckého oddělení zlínské nemocnice a vedoucí specializovaného perinatologického centra.

„Potřebujeme k tomu pochopitelně odborníky, operatéry a techniku. Ale za pět let, než bude nemocnice postavená, to mít můžeme,“ dodal.

Nemocnice se má nabídkou blížit k fakultní

Nová nemocnice neotevře ve Zlínském kraji nové obory. Pacienti tak budou stále jezdit například na popáleninové centrum nebo na kardiochirurgii do jiných regionů.

Fotogalerie

Naopak současné medicínské obory se mají rozvíjet, což konkrétně popsal tým devíti primářů, který tvoří jednu z pracovních skupin pro přípravu nové nemocnice.

Například díky technologiím na operačních sálech či zavedením mamografie, jež ve zlínské nemocnici chybí. V krajském městě nyní lékaři neprovádějí některé náročnější výkony hrudní chirurgie, ani veškeré traumatologické zákroky.

„Chceme rozšířit nabídku směrem, kterým se ubírá ve světě, a přiblížit se nabídce fakultní nemocnice. Počítáme s tím, že nová nemocnice bude natolik atraktivní, že přiláká o deset až patnáct procent více pacientů. Všude ve světě to takto bylo,“ uvedl Macko, jenž je členem přípravného lékařského týmu.

Od silnice budou nejvzdálenější lůžkové pokoje

Primáři znovu dostali ujištění, že stavba nové nemocnice neznamená omezení ani rušení provozů v okresech. A seznámili se také s tím, jak má nová stavba vypadat.

Architekt Miroslav Pospíšil počítá se čtyřmi parkovacími domy, které areál oddělí od hlavní silnice mezi Zlínem a Otrokovicemi i od bytové zástavby. Parkovací domy budou mít živé zelené střechy a z vnitřní části v nich budou prostory pro různé služby. Přímo do areálu také bude jezdit MHD.

Lůžkové pokoje budou nejvíce vzdálené od silnice a měly by být jednolůžkové. Ve vstupní části areálu se mají nacházet ambulance.

„Srdcem nemocnice bude monoblok s ambulancemi, operačními sály, jednodenní chirurgií, intenzivní péčí. A na ten navazují další křídla. Takové řazení není nahodilé, ale reaguje na frekvenci provozů,“ upozornil Pospíšil.

Trasy jsou naplánované tak, aby se v nemocnici oddělil akutní provoz od ambulantního. Tedy aby se pacient, který přichází na vyšetření zvenku, nepotkal s lůžkovým pacientem.

„Pokud ambulantní pacient dostane žádanku na CT, tak vstoupí přes recepce do čekáren, ale přichází do vyšetřoven z úplně jiného koridoru a jinou trasou než pacient z lůžkového oddělení,“ vysvětlil zdravotnický ekonom Martin Šamaj.

Právě on vede přípravné týmy a připravoval také projekt nové nemocnice na Slovensku, kterou postavila investiční skupina Penta.

Před březnovým schvalováním vznikne i oponentní posudek

Pracovní skupina má téměř hotovou studii, kterou dokončí pravděpodobně za dva až tři týdny. Bude totiž potřeba před rozhodováním krajských zastupitelů, kteří budou v březnu schvalovat záměr výstavby nemocnice.

Ještě předtím by měli mít k dispozici i oponentní posudek zpracovaný Univerzitou Tomáše Bati. Ten si vyžádali nejen opoziční zastupitelé, ale i někteří zástupci koalice (viz též Oprava Baťovy nemocnice, nebo stavba nové? Bude se dělat další posudek).

„Nejde nám o to, abychom projekt nové nemocnice zastavili, ale abychom se všichni rozhodovali na základě relevantních čísel. Chceme mít vedle sebe dvě varianty, které budou rovnocenně a stejně kvalitně zpracované,“ upozornil zastupitel Pavel Pustějovský za ANO.

Zastupitele zajímají také finance. Poslední plány uvádějí částku osm miliard korun. Je to proto, aby v Malenovicích mohla vzniknout i léčebna dlouhodobě nemocných, se kterou se původně nepočítalo.

Hejtman Jiří Čunek, který má zdravotnictví na starosti, tvrdí, že tři miliardy korun kraj ušetří. Další čtyři miliardy si půjčí. O pomoci mluvil s premiérem Andrejem Babišem, který chce vytvořit fond investičních akcí v krajích s podporou státu.

Autor:

Nejčtenější

Je konec, hokejová Sparta je vyřazena. Zlín vyrovnal sérii s Boleslaví

Zklamaní hokejisté Sparty po vyřazení z předkola s Vítkovicemi

Hokejová Sparta i po roce končí v předkole. V rozhodujícím duelu doma nestačila na Vítkovice 1:5 a celkově v sérii...

Sparta ve Vítkovicích znovu padla, Zlín srovnal sérii s Boleslaví

Hokejisté Sparty se perou se soupeřem z Vítkovic v utkání předkola play off...

Hokejisté Sparty nezvládli ani druhé utkání předkola play off extraligy a ve Vítkovicích opět padli 1:2. Pražané tak...

Sparta ještě šanci má, Vítkovice porazila. Boleslav uspěla ve Zlíně

Hráči Sparty se radují z druhého gólu, který dal Lukáš Klimek (vlevo). Vpravo...

Hokejisté Sparty ve čtvrtek na domácím ledě porazili Vítkovice 4:3 a snížili stav série na 1:2. Ještě tak drží šanci na...

První odsouzenou ženu s náramkem čeká za porušení pravidel soud

Filip K. dostal za neplnění podmínky trest domácího vězení. Umožňuje mu to...

Vůbec první odsouzená žena, kterou při domácím vězení monitoroval elektronický náramek, neobstála a kvůli porušení...

Jihlava srovnala sérii s Kladnem, Budějovice podruhé uspěly ve Vsetíně

Kladenský Jaromír Jágr (vlevo) přijíždí ke skrumáži hráčů během druhého...

Budějovičtí hokejisté důrazně našlápli k účasti v baráži o extraligu. V druhém semifinálovém zápase na ledě Vsetína...

Další z rubriky

Černí výrobci cigaret mohli stát obrat na daních o desítky milionů

Nelegální balírna cigaret v bývalé mateřské školce v obci na Kroměřížsku.

Nejméně o 51 milionů korun mohli podle obžaloby připravit stát na spotřební dani čtyři muži a žena, kteří se podíleli...

Strojvedoucí vám dobrovolně nepustíme, varuje šéf drah nového konkurenta

Podepisování smluv s železničními dopravci pro Zlínský kraj. Na snímku jsou...

Průlom na železnici se stal skutečností. Zlínský kraj podepsal smlouvy s Českými drahami a společností Arriva, čímž...

Čechmánek půjde opět před soud, zprošťující rozsudek je zrušený

Roman Čechmánek u zlínského soudu.

Bývalému hokejistovi Romanu Čechmánkovi znovu hrozí, že půjde do vězení. Vrchní soud zrušil původní zprošťující...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTOVÝ MANAŽER - ABSOLVENT

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 27 000 Kč

Najdete na iDNES.cz