Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 5. července 2022 Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

Plánovaná nová zlínská nemocnice se má nabídkou blížit k fakultní

  9:29
Krajský úřad začal veřejně představovat ambiciózní projekt nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích, která má stát osm miliard korun. Od hlavní cesty i sousedního sídliště mají areál oddělovat parkovací domy.

Takto měla vypadat nová krajská nemocnice ve Zlíně-Malenovicích. | foto: vizualizace: Krajský úřad Zlínského kraje

Děti, kterým už selhávají životní funkce, nyní míří do fakultních nemocnic v sousedních krajích. Špitál ve Zlíně na jejich léčení není vybavený. Nemá totiž oddělení intenzivní pediatrické péče, které je obvyklé právě ve fakultních nemocnicích.

I to se má změnit díky výstavbě nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích. Nyní se o tom na společném setkání se zástupci kraje dozvěděli primáři a vrchní sestry všech čtyř krajských nemocnic.

„Když jsme si spočítali, kolik dětí kvůli absenci tohoto oboru odjíždí mimo kraj, zjistili jsme, že bychom ho u nás, obrazně řečeno, uživili,“ prohlásil Jozef Macko, primář novorozeneckého oddělení zlínské nemocnice a vedoucí specializovaného perinatologického centra.

„Potřebujeme k tomu pochopitelně odborníky, operatéry a techniku. Ale za pět let, než bude nemocnice postavená, to mít můžeme,“ dodal.

Nemocnice se má nabídkou blížit k fakultní

Nová nemocnice neotevře ve Zlínském kraji nové obory. Pacienti tak budou stále jezdit například na popáleninové centrum nebo na kardiochirurgii do jiných regionů.

Fotogalerie

Naopak současné medicínské obory se mají rozvíjet, což konkrétně popsal tým devíti primářů, který tvoří jednu z pracovních skupin pro přípravu nové nemocnice.

Například díky technologiím na operačních sálech či zavedením mamografie, jež ve zlínské nemocnici chybí. V krajském městě nyní lékaři neprovádějí některé náročnější výkony hrudní chirurgie, ani veškeré traumatologické zákroky.

„Chceme rozšířit nabídku směrem, kterým se ubírá ve světě, a přiblížit se nabídce fakultní nemocnice. Počítáme s tím, že nová nemocnice bude natolik atraktivní, že přiláká o deset až patnáct procent více pacientů. Všude ve světě to takto bylo,“ uvedl Macko, jenž je členem přípravného lékařského týmu.

Od silnice budou nejvzdálenější lůžkové pokoje

Primáři znovu dostali ujištění, že stavba nové nemocnice neznamená omezení ani rušení provozů v okresech. A seznámili se také s tím, jak má nová stavba vypadat.

Architekt Miroslav Pospíšil počítá se čtyřmi parkovacími domy, které areál oddělí od hlavní silnice mezi Zlínem a Otrokovicemi i od bytové zástavby. Parkovací domy budou mít živé zelené střechy a z vnitřní části v nich budou prostory pro různé služby. Přímo do areálu také bude jezdit MHD.

Lůžkové pokoje budou nejvíce vzdálené od silnice a měly by být jednolůžkové. Ve vstupní části areálu se mají nacházet ambulance.

„Srdcem nemocnice bude monoblok s ambulancemi, operačními sály, jednodenní chirurgií, intenzivní péčí. A na ten navazují další křídla. Takové řazení není nahodilé, ale reaguje na frekvenci provozů,“ upozornil Pospíšil.

Trasy jsou naplánované tak, aby se v nemocnici oddělil akutní provoz od ambulantního. Tedy aby se pacient, který přichází na vyšetření zvenku, nepotkal s lůžkovým pacientem.

„Pokud ambulantní pacient dostane žádanku na CT, tak vstoupí přes recepce do čekáren, ale přichází do vyšetřoven z úplně jiného koridoru a jinou trasou než pacient z lůžkového oddělení,“ vysvětlil zdravotnický ekonom Martin Šamaj.

Právě on vede přípravné týmy a připravoval také projekt nové nemocnice na Slovensku, kterou postavila investiční skupina Penta.

Před březnovým schvalováním vznikne i oponentní posudek

Pracovní skupina má téměř hotovou studii, kterou dokončí pravděpodobně za dva až tři týdny. Bude totiž potřeba před rozhodováním krajských zastupitelů, kteří budou v březnu schvalovat záměr výstavby nemocnice.

Ještě předtím by měli mít k dispozici i oponentní posudek zpracovaný Univerzitou Tomáše Bati. Ten si vyžádali nejen opoziční zastupitelé, ale i někteří zástupci koalice (viz též Oprava Baťovy nemocnice, nebo stavba nové? Bude se dělat další posudek).

„Nejde nám o to, abychom projekt nové nemocnice zastavili, ale abychom se všichni rozhodovali na základě relevantních čísel. Chceme mít vedle sebe dvě varianty, které budou rovnocenně a stejně kvalitně zpracované,“ upozornil zastupitel Pavel Pustějovský za ANO.

Zastupitele zajímají také finance. Poslední plány uvádějí částku osm miliard korun. Je to proto, aby v Malenovicích mohla vzniknout i léčebna dlouhodobě nemocných, se kterou se původně nepočítalo.

Hejtman Jiří Čunek, který má zdravotnictví na starosti, tvrdí, že tři miliardy korun kraj ušetří. Další čtyři miliardy si půjčí. O pomoci mluvil s premiérem Andrejem Babišem, který chce vytvořit fond investičních akcí v krajích s podporou státu.

Autor:
  • Nejčtenější

Ve Zlíně vypuklo letní dopravní peklo, průjezd do Otrokovic bude těžký

Pondělní dopravní špička ve Zlíně bude o něco náročnější než jindy a během následujících dvou týdnů se situace...

Největší stavba v Rožnově se zastavila, firma už dodělá jen základy

Vznik kulturního centra a knihovny v Rožnově pod Radhoštěm se prodražuje. Nejdříve měla stavba stát 120, později 325,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stavba nové silnice v Prštném se blíží, uleví zahlcenému centru Zlína

V roce 2026 může začít stavba nové silnice v Prštném, která povede přes železniční trať. Pravomocné územní rozhodnutí...

PSG chce stabilizovat zlínský hokej. Do extraligy postoupíme sami, říká Vlach

Dlouho se k bouřlivému dění v hokejovém klubu PSG Berani Zlín pro média příliš nevyjadřoval a řešil ho spíše v rámci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mynářovu hospodu zapálil žhář, ostatní verze už policie vyloučila

Policie pokročila ve vyšetřování požáru restaurace Na Srubu v Osvětimanech, která shořela letos 29. března. Stavbu, již...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Šéf gangu padělatelů eurobankovek se přiznal, ostatní vinu popřeli

Obyčejná inkoustová tiskárna stojí v pozadí jednoho z největších případů padělání bankovek v Česku v jeho porevoluční...

Čtvrt století po povodni stojí hráze za miliardy, všude však hotovo není

Pětadvacet let po ničivých povodních a záplavách chrání lidi ve Zlínském kraji hráze a rozlivová území za miliardy...

Neposedné slůně, jaguáři v bazénu a okružní jízdy nabízí zlínská zoo

Ve zlínské zoo nedávno oslavili první narozeniny slůněte Zyqarriho, které bude bezpochyby největším tahákem letošní...

Řidič mimo přechod srazil trojici seniorů, jedna žena je těžce zraněná

Dvacetiletý řidič Škody Octavia srazil v neděli krátce před sedmou hodinou ráno dvě ženy a jednoho muže v seniorském...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...