Budeme mít problém zaparkovat, bojí se lidé z části Zlína nové nemocnice

  14:36aktualizováno  14:36
Plánovaný vznik nové krajské nemocnice ve Zlíně se významně dotkne obyvatel místní části Malenovice. Hejtman Jiří Čunek ve veřejné debatě vysvětloval, jak to bude s dopravou, parkováním i stavbou. Město chce zachovat zeleň místo parkovacích domů.

Takto má vypadat nová krajská nemocnice, která může vzniknout ve Zlíně-Malenovicích. | foto: vizualizace: Krajský úřad Zlínského kraje

„Je to lokalita vhodná pro rodinu, jsou tady školky, školy, hřiště, dostupné nákupní centrum a hlavně klid. Až tady bude stát nemocnice, kvalita bydlení klesne,“ argumentoval asi 40letý obyvatel Malenovic.

Nová krajská nemocnice má stát na ploše mezi sídlištěm a obchodním centrem. O tom, jestli se kraj do její stavby pustí, ale zatím není rozhodnuto.

Investiční záměr, jehož součástí je také urbanisticko-objemová studie, studie proveditelnosti i studie předpokládaného dopravního zatížení v Malenovicích, budou zastupitelé schvalovat 8. dubna.

Radní, kteří o nové nemocnici jednali v pondělí, jednoznačně (v poměru 7:2) doporučili investiční záměr schválit.

Nemocnice by měla stát osm miliard korun a samotná stavba zabere podle architekta Miroslava Pospíšila, který materiály připravoval, maximálně dva roky.

Hluk na sídliště nepustí parkovací domy porostlé zelení

Obyvatelé Malenovic se nejvíce obávají zvýšené dopravy, hluku, smogu či světelného zatížení. Jde hlavně o ty, kteří bydlí na sídlišti v blízkosti chystané nemocnice - na Tyršově a Husově ulici nebo třídě Svobody.

Fotogalerie

„Máme strach, že na sídlišti budou parkovat návštěvy a pacienti, aby nemuseli platit za místo v nemocnici. Bydlím tady dvacet let a dopravy je tu čím dál víc,“ řekla 42letá Irena.

Kraj si nechal zpracovat aktuální dopravní zatížení frekventované čtyřproudové třídy 3. května, která navazuje na tř. Tomáše Bati a je hlavní spojnicí mezi Zlínem a Otrokovicemi. Aby tady zůstal provoz plynulý, musí silničáři v blízkosti nemocnice vytvořit odbočovací pruhy ze všech stran.

Také bude nutné posunout zastávku MHD o deset metrů k nákupnímu centru, a tím pádem i křižovatku k sídlišti. Kraj počítá s tím, že lidé do nemocnice vyrazí i vlakem nebo městskou dopravou, která bude zajíždět přímo do areálu.

„Hluk ze silnice odkloní také dva čtyřpatrové parkovací domy, které však budou porostlé zelení, takže se nebudete dívat do betonu,“ připomněl hejtman Jiří Čunek.

Parkování obyvatel ale bude záležitostí magistrátu. Ten může u domů vytvořit například neplacenou zónu určenou pouze pro auta vlastníků nebo nájemníků bytů.

Zlínský kraj ve svých plánech upustil od dvou parkovacích domů naproti Husovy ulice, v nichž počítal i s parkováním místních lidí. Těm totiž domy vadily. Navíc radnice má s tímto prostorem jiný záměr.

„Před deseti lety jsme slíbili, že tady bude zeleň parkového typu - lavičky, stromy, keře. Je to v územním plánu a trváme na tom, ať už bude vedle stát nemocnice, nebo obchodní dům, nebo fabrika. Právě tento zelený pás odcloní případný hluk i světelný smog z nemocnice,“ podotkl ekonomický náměstek města Bedřich Landsfeld, který má na starosti i životní prostředí.

Cena bytů v okolí díky plánované nemocnici roste

Architekt Pospíšil na debatě s občany vysvětloval, že nemocnice je naplánovaná tak, aby rodiny nezatěžoval hluk ani světelný smog.

„K sídlišti jsou otočené pouze ambulance, ve kterých není noční provoz, tudíž se tam nebude v noci svítit a vás to nebude rušit. Provozy s nočním režimem jsou na opačné straně. Heliport je na nejvzdálenějším místě a vrtulník bude také přilétávat od jiné strany,“ naznačil.

Někteří lidé v Malenovicích se obávají i toho, že kvůli nemocnici klesne hodnota jejich bytu nebo domu. Miroslav Zvonek, jenž vlastní jednu z největších realitních kanceláří v regionu, si však myslí opak.

„Po bytech v Malenovicích bude velká poptávka. V této části města byly dlouho nižší ceny než ve Zlíně. Ale když se proslechlo, že tady má stát nemocnice, situace se změnila a ceny stoupají,“ uvedl Zvonek.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Po střetu s autem zůstal kamion zaklíněný do domu, jeden člověk zemřel

V Lužné se osobní auto srazilo s kamionem, ten po střetu narazil do verandy...

Kvůli vážné nehodě byla několik hodin uzavřená silnice I/57 v Lužné na Vsetínsku. Hasiči tam vyprošťovali kamion, který...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

VIDEO: Po prudkých deštích mají lidé na Valašsku vytopené domy

Bleskové povodně způsobil vodní tok Senina v Ústí u Vsetína.

Bleskové povodně vyvolané prudkými dešti zasáhly Valašsko. Na Senici v Ústí na Vsetínsku a Lutonince ve Vizovicích na...

Zlín - Boleslav 3:1, vítězové nakročili do Evropy, dva góly dal Poznar

Tomáš Poznar (vpravo) ze Zlína se raduje se spoluhráči z gólu v duelu s Mladou...

Zlínští fotbalisté nakročili ke kvalifikačnímu utkání o postup do 2. předkola Evropské ligy. V úvodním finále skupiny o...

Cestujícímu vadilo zastavení na červenou, řidiči autobusu dal ránu pěstí

Ilustrační snímek

Až dvouleté vězení hrozí muži ze Zlína, který v opilosti napadl řidiče autobusu. Nejprve mu za jízdy bezdůvodně...

Další z rubriky

Tisíce odstínů zeleně našel Miroslav Janík v ekvádorském pralese

Miroslav Janík strávil pět týdnů v indiánské komunitě v Ekvádoru.

Pobyt v pralese mezi indiány dostal Miroslav Janík jako dárek k narozeninám. Zkušenosti z Ekvádoru chce využít při péči...

VIDEO: Po prudkých deštích mají lidé na Valašsku vytopené domy

Bleskové povodně způsobil vodní tok Senina v Ústí u Vsetína.

Bleskové povodně vyvolané prudkými dešti zasáhly Valašsko. Na Senici v Ústí na Vsetínsku a Lutonince ve Vizovicích na...

Po střetu s autem zůstal kamion zaklíněný do domu, jeden člověk zemřel

V Lužné se osobní auto srazilo s kamionem, ten po střetu narazil do verandy...

Kvůli vážné nehodě byla několik hodin uzavřená silnice I/57 v Lužné na Vsetínsku. Hasiči tam vyprošťovali kamion, který...

Najdete na iDNES.cz