Budeme mít problém zaparkovat, bojí se lidé z části Zlína nové nemocnice

  14:36aktualizováno  14:36
Plánovaný vznik nové krajské nemocnice ve Zlíně se významně dotkne obyvatel místní části Malenovice. Hejtman Jiří Čunek ve veřejné debatě vysvětloval, jak to bude s dopravou, parkováním i stavbou. Město chce zachovat zeleň místo parkovacích domů.

Takto má vypadat nová krajská nemocnice, která může vzniknout ve Zlíně-Malenovicích. | foto: vizualizace: Krajský úřad Zlínského kraje

„Je to lokalita vhodná pro rodinu, jsou tady školky, školy, hřiště, dostupné nákupní centrum a hlavně klid. Až tady bude stát nemocnice, kvalita bydlení klesne,“ argumentoval asi 40letý obyvatel Malenovic.

Nová krajská nemocnice má stát na ploše mezi sídlištěm a obchodním centrem. O tom, jestli se kraj do její stavby pustí, ale zatím není rozhodnuto.

Investiční záměr, jehož součástí je také urbanisticko-objemová studie, studie proveditelnosti i studie předpokládaného dopravního zatížení v Malenovicích, budou zastupitelé schvalovat 8. dubna.

Radní, kteří o nové nemocnici jednali v pondělí, jednoznačně (v poměru 7:2) doporučili investiční záměr schválit.

Nemocnice by měla stát osm miliard korun a samotná stavba zabere podle architekta Miroslava Pospíšila, který materiály připravoval, maximálně dva roky.

Hluk na sídliště nepustí parkovací domy porostlé zelení

Obyvatelé Malenovic se nejvíce obávají zvýšené dopravy, hluku, smogu či světelného zatížení. Jde hlavně o ty, kteří bydlí na sídlišti v blízkosti chystané nemocnice - na Tyršově a Husově ulici nebo třídě Svobody.

Fotogalerie

„Máme strach, že na sídlišti budou parkovat návštěvy a pacienti, aby nemuseli platit za místo v nemocnici. Bydlím tady dvacet let a dopravy je tu čím dál víc,“ řekla 42letá Irena.

Kraj si nechal zpracovat aktuální dopravní zatížení frekventované čtyřproudové třídy 3. května, která navazuje na tř. Tomáše Bati a je hlavní spojnicí mezi Zlínem a Otrokovicemi. Aby tady zůstal provoz plynulý, musí silničáři v blízkosti nemocnice vytvořit odbočovací pruhy ze všech stran.

Také bude nutné posunout zastávku MHD o deset metrů k nákupnímu centru, a tím pádem i křižovatku k sídlišti. Kraj počítá s tím, že lidé do nemocnice vyrazí i vlakem nebo městskou dopravou, která bude zajíždět přímo do areálu.

„Hluk ze silnice odkloní také dva čtyřpatrové parkovací domy, které však budou porostlé zelení, takže se nebudete dívat do betonu,“ připomněl hejtman Jiří Čunek.

Parkování obyvatel ale bude záležitostí magistrátu. Ten může u domů vytvořit například neplacenou zónu určenou pouze pro auta vlastníků nebo nájemníků bytů.

Zlínský kraj ve svých plánech upustil od dvou parkovacích domů naproti Husovy ulice, v nichž počítal i s parkováním místních lidí. Těm totiž domy vadily. Navíc radnice má s tímto prostorem jiný záměr.

„Před deseti lety jsme slíbili, že tady bude zeleň parkového typu - lavičky, stromy, keře. Je to v územním plánu a trváme na tom, ať už bude vedle stát nemocnice, nebo obchodní dům, nebo fabrika. Právě tento zelený pás odcloní případný hluk i světelný smog z nemocnice,“ podotkl ekonomický náměstek města Bedřich Landsfeld, který má na starosti i životní prostředí.

Cena bytů v okolí díky plánované nemocnici roste

Architekt Pospíšil na debatě s občany vysvětloval, že nemocnice je naplánovaná tak, aby rodiny nezatěžoval hluk ani světelný smog.

„K sídlišti jsou otočené pouze ambulance, ve kterých není noční provoz, tudíž se tam nebude v noci svítit a vás to nebude rušit. Provozy s nočním režimem jsou na opačné straně. Heliport je na nejvzdálenějším místě a vrtulník bude také přilétávat od jiné strany,“ naznačil.

Někteří lidé v Malenovicích se obávají i toho, že kvůli nemocnici klesne hodnota jejich bytu nebo domu. Miroslav Zvonek, jenž vlastní jednu z největších realitních kanceláří v regionu, si však myslí opak.

„Po bytech v Malenovicích bude velká poptávka. V této části města byly dlouho nižší ceny než ve Zlíně. Ale když se proslechlo, že tady má stát nemocnice, situace se změnila a ceny stoupají,“ uvedl Zvonek.

Autor:
  • Nejčtenější

Měli jsme strach, přiznávají záchranáři, kteří byli náhodou první u požáru na D1

Nedělní nehoda s ničivým požárem cisterny a několika aut na dálnici D1 u středočeské obce Psáře mohla mít více než...

Evakuace stovek lidí v Kunovicích skončila, letecká puma nebyla aktivní

Při výkopových pracích v Kunovicích našli dělníci leteckou pumu. Policie evakuovala z areálu výrobce letadel Aircraft...

Poslední Zlín se rozhlíží v zahraničí. Hosták: S týmem se musí zatřást

Jeho místo je v kanceláři. V nedělním kritickém zápase v Litvínově si ale generální manažer zlínských hokejistů Martin...

Sex s turistkou seniorovi nevyšel, teď je u soudu za použití pout a pistole

S obžalobou z pokusu o znásilnění s pistolí v ruce a z nedovoleného ozbrojování skončil před soudem osmašedesátiletý...

Fotbalová jednadvacítka remizovala v kvalifikaci ME se Skotskem

Čeští fotbalisté do 21 let ani ve třetím utkání kvalifikace o postup na mistrovství Evropy neprohráli. Výběr trenéra...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Přehrada ve Vlachovicích je pro vládu priorita, chystá se výkup pozemků

Kvůli přehradě ve Vlachovicích změnila vláda politiku územního rozvoje. Potvrdila tak, že jde o prioritní stavbu, která...

Kozy, želvy i lama. Valašský park plný zvířat znovu láká děti. A zdarma

Nadšenec ve Valašském Meziříčí po dvou letech nucené odstávky znovu otevřel veřejnosti Fauna park - Dětský ráj. Místo s...

Od explozí uplynulo pět let, ve Vlachovicích si na nejistotu nezvykli

Rovných pět let už trápí lidi v okolí muničního areálu ve Vlachovicích na Zlínsku nejistota i znehodnocený majetek....

Sex s turistkou seniorovi nevyšel, teď je u soudu za použití pout a pistole

S obžalobou z pokusu o znásilnění s pistolí v ruce a z nedovoleného ozbrojování skončil před soudem osmašedesátiletý...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz