Oprava Baťovy nemocnice, nebo stavba nové? Bude se dělat další posudek

  16:05aktualizováno  16:05
Krajské opozici se podařilo prosadit zpracování nového materiálu k budoucnosti zdravotnictví ve Zlíně. Měl by objektivně srovnat rekonstrukci areálu Baťovy nemocnice s plánovanou novou stavbou.
Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně. | foto: MAFRA

Výsledek hlasování prokázal, že otázka budoucnosti Baťovy nemocnice je komplikovaná a jednotná v názoru není ani krajská koalice.

Díky hlasům koaličních zastupitelů za hnutí ANO totiž prošel návrh, ve kterém opoziční zastupitelé žádají zpracování oponentního posudku k záměru stavby nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích.

„Jen díky důkladné kritice se možná přijde na rizika, nebo se naopak potvrdí oprávněnost nové nemocnice. Teď ale nejsou ošetřená rizika ani finance,“ vysvětlil návrh opozice zastupitel za Svobodné a Soukromníky Tomáš Pajonk.

Opozice chce, aby krajská rada nechala zpracovat materiál, který bude odborný, kvalifikovaný a nezávislý na přípravném výboru, jenž už několik měsíců pracuje na budoucnosti krajské nemocnice.

Hotový by měl být na jaře příštího roku a zadání k němu dá skupina složená ze zástupců každé politické strany krajského zastupitelstva.

Podle dosavadních informací odhadli odborníci stavbu nové nemocnice v Malenovicích na zhruba šest let a 7,3 miliardy korun. Naproti tomu rekonstrukce a stavba v současném areálu by trvala asi dvanáct let a náklady by se vyšplhaly na 10 miliard.

Někteří zastupitelé ale o těchto údajích pochybují. „Nejde nám o to, abychom projekt nové nemocnice zastavili, ale abychom se všichni rozhodovali na základě relevantních čísel. Chceme mít vedle sebe dvě varianty, které budou rovnocenně a stejně kvalitně zpracované,“ upozornil zastupitel Pavel Pustějovský za ANO.

Prosazení opozičního návrhu nezvrátil ani Martin Šamaj, zdravotnický ekonom, který je v přípravném výboru od začátku. Zastupitele se snažil přesvědčit o tom, že odborníci stále zvažují a pracují na obou variantách. Tedy na rekonstrukci Baťovy nemocnice i stavbě nové.

Nová stavba je levnější a jednodušší, tvrdí ekonom

Například náklady na obnovu současného areálu řešil podle svých slov s autorem původního projektu, schváleného v roce 2011.

„My jsme si aktuální náklady na rekonstrukci nevycucali z prstu, ale udělali jsme sofistikovaný výpočet s použitím softwarových aplikací, které používá i ministerstvo zdravotnictví. Například tehdy bylo počítáno v centrálním pavilonu s třílůžkovými až čtyřlůžkovými pokoji pro pacienty. Dnes už se ale nemocnice staví jako jednolůžkové,“ prohlásil Šamaj.

Podle jeho názoru je pro kraj jednodušší a levnější variantou právě stavba v Malenovicích. Souhlasí s ní i primáři nemocnice, kteří se na přípravě podílejí.

Zastupitelům nyní schází i financování této největší krajské investice. Materiál odpoví i na to, jak bude vypadat ekonomický provoz nemocnice, jak se bude stěhovat, jaké přístroje bude potřebovat, kolik budou stát nebo například jak stavba ovlivní dopravu v okolí.

„Tady nešlo o nic jiného než o to, shodit tuto investici. Tento projekt je naprosto ojedinělý a těžko budeme hledat oponenta,“ varoval hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

Šamaj upozornil, že auditorský posudek je možné zpracovat až k dokončenému materiálu. Oponentura by tudíž měla počkat až na jaro příštího roku.

Jiří Čunek naznačil, že dokument by mohla zpracovat Fakulta managementu a ekonomiky Univerzity Tomáše Bati.

Autor:

Nejčtenější

Zlín - Boleslav 3:1, vítězové nakročili do Evropy, dva góly dal Poznar

Tomáš Poznar (vpravo) ze Zlína se raduje se spoluhráči z gólu v duelu s Mladou...

Zlínští fotbalisté nakročili ke kvalifikačnímu utkání o postup do 2. předkola Evropské ligy. V úvodním finále skupiny o...

Cestujícímu vadilo zastavení na červenou, řidiči autobusu dal ránu pěstí

Ilustrační snímek

Až dvouleté vězení hrozí muži ze Zlína, který v opilosti napadl řidiče autobusu. Nejprve mu za jízdy bezdůvodně...

Lotyši dobývají Česko. Žádná záhada. Pro extraligové kluby jsou výhodní

Lotyšští hokejisté se radují z gólu v duelu s Rakouskem.

Když se po 40 minutách podíval v kabině na statistiky, vyděsil se. „Jestli to takhle půjde dál, může na mě jít 80...

V Bílých Karpatech se objevil medvěd, chovatel dobytka ho zahnal křikem

Odlitek medvědí stopy pořízený 14. května 2019 v obci Lopeník na...

K ostražitosti nabádají ochránci přírody obyvatele a návštěvníky Bílých Karpat. Chovatel v obci Lopeník na...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Další z rubriky

Na Kroměřížsku se zřítil kus domu, sousedy museli evakuovat

Ve Zborovicích na Kroměřížsku se zřítila část starého domu (17. 5. 2019).

Několik lidí včetně malého dítěte museli evakuovat hasiči v pátek večer v obci Zborovice na Kroměřížsku. Statiku jejich...

Cestujícímu vadilo zastavení na červenou, řidiči autobusu dal ránu pěstí

Ilustrační snímek

Až dvouleté vězení hrozí muži ze Zlína, který v opilosti napadl řidiče autobusu. Nejprve mu za jízdy bezdůvodně...

Pod kolonádu v Luhačovicích ukryli vzkaz do budoucnosti, je u něj slivovice

Do základů kolonády v Luhačovicích uložili časovou schránku se vzkazy do...

Do základů rekonstruované kolonády v Luhačovicích ukrylo vedení společnosti časovou schránku. Obsahuje vzkaz pro...

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…

Najdete na iDNES.cz