ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Ministerstvo vnitra

Kraj koupil testy od zastupitele za ANO, hejtman v tom problém nevidí

  • 30
Úřady musejí povinně testovat své zaměstnance. Některá města pořídila testy, jiná se domluvila se zdravotníky. Krajský úřad Zlínského kraje vyřešil povinnost testování svých zaměstnanců nákupem testů od firmy V-net ze Šumic. Jejím majitelem je Radek Všetečka, člen krajského zastupitelstva za ANO.

Hejtmanství v tom nevidí problém, někteří členové opozice ano.

„Obeslali jsme s dotazem několik firem, ale tato byla schopná dodat testy hned a nabídla také příznivou cenu srovnatelnou s ostatními. Kontrolovali jsme si to. Jsem panu Všetečkovi vděčný, že nám s testy pomohl. Byl schopný dodat je rychle a za nižší cenu,“ prohlásil hejtman Radim Holiš za ANO.

Opoziční zastupitel Petr Gazdík za STAN to kritizuje a chce téma otevřít na dubnovém zasedání.

„Jednání vedení kraje v posledních měsících připomíná, že si z toho dělají byznys pro své přátele a známé. Tato cena není úplně v pořádku a dávat zakázku bez výběrového řízení takzvaně z ruky krajskému zastupiteli je nemorální. Na kraji se vrací do divokých devadesátých let,“ konstatoval Gazdík.

„Pokud tyto testy nejsou dražší než stejné od jiné firmy, tak mi to nevadí. Ale nová koalice nastavila takový trend, kdy si dosazuje své lidi na různé posty a tímto způsobem dělají vše,“ poznamenal lidovecký zastupitel a bývalý hejtman Jiří Čunek.

Firma V-net na webových stránkách nabízí testy ze slin za 200 korun za kus, při nákupu 20 kusů vyjde jeden na 150 korun. Ceny za mnohonásobně vyšší množství neuvádí. Podle registru smluv kraj za objednávku tisíc kusů zaplatil 134 tisíc korun, za předchozí objednávku dvojnásobného množství 268 tisíc korun. Jeden tedy vyšel na 134 korun.

Ze srovnání s úřady v jiných městech v kraji, kde si antigenní testy také nakupovali, vyplývá, že krajský úřad je koupil nejdráže. Všetečka to vysvětluje tím, že poptávka vznikla před měsícem, kdy trh s testy vypadal jinak než dnes.

„Tehdy sem antigenní testy skoro nikdo nedovážel, my jsme je koupili jako novinku. Kraji jsem je nabídl za 119 korun, ale chtěli každý zabalený zvlášť, takže cena stoupla na 134 korun. To rozhodně nebylo nijak předražené, protože v té době se testy prodávaly i za 300 korun,“ upřesnil Všetečka.

Ve Zlíně a Hradišti za testy neplatí

„Po bitvě je každý generál, dnes se ceny pohybují jinde a testy nabízí kdekdo. Ale objednávka pro kraj vznikla v jiných podmínkách. Rozhodně se nesnažím na kraji zbohatnout,“ doplnil.

Například v Kroměříži teď pořídili 800 testů za 96 tisíc korun, jeden tedy vychází na 120 korun. Vsetínský úřad zaplatil u jednoho dodavatele také 96 tisíc korun, ale dostal za ně 1 200 testů, takže jeden stál 80 korun. Při dalším nákupu u jiné firmy zaplatil za 500 testů 60 tisíc, tedy 120 korun za jeden. Valašské Meziříčí pořídilo testy po 130 korunách.

V Uherském Hradišti nebo Zlíně vyřešili povinné testování zaměstnanců ještě jinak. Provádí je zdravotníci a úřad pak za testování neplatí nic.

„Domluvili jsme se se zlínskou společností Vaše laboratoře, které testování vykazují pojišťovně, tudíž nic neplatíme. Přišlo nám to jako lepší a jednodušší řešení než poptávat firmu prostřednictvím výběrového řízení, navíc ve zkrácené podobě, protože na zajištění testování jsme měli omezenou dobu,“ vysvětlil primátor Zlína Jiří Korec (ANO).

Stejně teď na povinné testování zareagovali i v Kroměříži. Antigenní kloktací testy nakoupili preventivně ještě v době, kdy nebylo nařízeno povinné testování na úřadě.

„Tehdy jsme měli dvě nabídky a zvolili jsme levnější cenu. Teď už máme domluvenou lékařku, která nám dělá PCR testy. To znamená, že nás to nestojí nic,“ dodal starosta Kroměříže Jaroslav Němec (Nezávislí).