Nejúspěšnější české letadlo slaví půlstoletí, vzniklo jich už přes 1300

  17:59aktualizováno  17:59
Padesát let uplyne v úterý od prvního vzletu letadla L-410. Civilních letounů, které v současnosti pojmou devatenáct pasažérů, vyrobila továrna v Kunovicích na Uherskohradišťsku už přes 1300. A díky rozsáhlým modernizacím má mít další úspěšné období před sebou.

Letoun s označením XL-410 Turbolet a výrobním číslem 001 se do oblak poprvé vznesl 16. dubna 1969. Nadšenci z Leteckého muzea v Kunovicích spolu s pracovníky továrny dochovalý stroj letos renovují a v předvečer padesátiletého výročí jeho prvního vzletu jej ukázali veřejnosti.

„Je to pro mě nejkrásnější letadlo na světě,“ svěřil se sedmasedmdesátiletý Stanislav Sklenář, který ve firmě působí jako zkušební pilot už 43 let, s letadly má nalétáno přes 20 tisíc letových hodin včetně extrémních podmínek jako mínus 56°C na Sibiři nebo naopak plus 45°C v uzbeckém Taškentu.

Celkem už společnost Aircraft Industries (dříve Let Kunovice) dodala letadla L-410 do více než sedmdesáti zemí světa, ve více než padesáti z nich stroje stále slouží. Hlavním odbytištěm však byl a je ruský trh. Také proto má firma už dvanáctým rokem ruského vlastníka.

Fotogalerie

„Letadlo prošlo několika verzemi, kdy jsme zlepšovali a reagovali na nejrůznější požadavky,“ uvedl hlavní konstruktér společnosti Miroslav Pešák, který v podniku působí 48 let.

„Už při svém vzniku měla čtyřistadesítka nadčasový design, velmi prostornou pilotní kabinu, kde byla na tehdejší dobu zvláštností tři místa vedle sebe. Jednou z hlavních předností je, že letoun měl a stále má schopnost obsluhovat letiště s nezpevněnou plochou. To mu zajišťuje další perspektivu, nezpevněných letišť po světě totiž neubývá, spíš naopak,“ upozornil Pešák.

O úspěšné budoucnosti je přesvědčené i vedení firmy.

„Zahajujeme další padesátiletku,“ hlásí s lehkým úsměvem generální ředitelka Aircraft Industries Ilona Plšková.

V kunovickém areálu loni šestnáct letadel vyrobili a čtrnáct odeslali zákazníkům - třináct z nich do Ruska a jedno do Arménie. Firma díky tomu dosáhla tržeb 2,03 miliardy korun (zhruba o 128 milionů Kč více než v roce 2017) a zisku přes 219 milionů korun (meziročně asi o 24 milionů Kč méně).

„Letos máme v plánu vyrobit znovu šestnáct letadel. Máme také naplánovanou výrobu a dohodnuté dlouhodobé kontrakty s ruskými zákazníky, díky čemuž chceme výrobu každý rok navýšit o jeden až dva stroje,“ poznamenala Plšková.

Na konci roku 2017 se firmě podařilo získat certifikát na výrobu letounu nové generace L-410 NG, který zvládne zdolat téměř dvojnásobnou vzdálenost než starší verze bez nutnosti tankování a i díky zvetšenému zavazadlovému prostoru má větší nosnost. Na světě už je i první sériově vyrobený kus.

„Chceme, aby postupně tvořilo L-410 NG zhruba polovinu naší produkce. Díky novým parametrům letounu a použití moderních technologií se nám ve světě otevírají nové obchodní možnosti, kterých chceme do budoucna naplno využít,“ věří Plšková.

Firma také uzavřela smlouvu na dodávku prvních tří letadel L-410 do Číny, ke které by podle generální ředitelky mělo pravděpodobně dojít v příštím roce. Společnost totiž nejprve potřebuje získat v zemi typovou certifikaci.

Ke konci loňského roku pracovalo v Aircraft Industries 971 zaměstnanců, meziročně o 101 více. Firma se nadále potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků, například frézařů, soustružníků nebo klempířů, scházejí jí i konstruktéři. Společnost přijímá absolventy Střední školy letecké v Kunovicích, se kterou se podílí na výchově a výuce žáků.

„V letošním roce máme v plánu nabrat 135 zaměstnanců. Od začátku roku už jsme jich 45 přijali, stále nás ale trápí poměrně vysoká fluktuace zaměstnanců,“ doplnila ředitelka.

Autoři: ,

Nejčtenější

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Jen hospodská rvačka, řekl o napadení poslance Feriho jeden z útočníků

Jeden z útočníků na poslance Feriho promluvil

Jako běžnou hospodskou rvačku označuje jeden z účastníků incidentu s poslancem z TOP 09 Dominikem Ferim, který se...

Řidiče, který najel do lidí v podchodu, nově obvinili z pokusu o vraždu

Pokus s figurínou ukazuje, že kdyby se senior nedokázal pevně přitisknout ke...

Kriminalisté zpřísnili a rozšířili obvinění pětatřicetiletého řidiče, který loni v létě vjel do lidí v podchodu v...

Nejslavnější duel na závěr nadstavby. A kdo také může hrát o poháry

Jakub Yunis (v modrém uprostřed) z Olomouce v hlavičkovém souboji s teplickým...

Když slávisté ve zbývajících šesti kolech udrží první příčku, trofej za triumf ve fotbalové lize převezmou po utkání se...

Trpišovský po porážce: Změny nám neprospívají, Zlín je noční můra

Slávistický trenér Jindřich Trpišovský sleduje hru svých svěřenců ve Zlíně.

Za statečný výkon na Stamford Bridge pršela na jeho družinu ze všech stran chvála. Tři dny po zápase s Chelsea však...

Další z rubriky

Vědkyně a cestovatelka pojmenovala řasu z Antarktidy po Zikmundovi

Polární vědkyně Marie Bulínová.

Jméno Miroslava Zikmunda už není známé jen mezi cestovateli a spisovateli, ale také v odborných biologických kruzích....

Zdobením kraslic se na Valašsku živily celé rodiny, nyní tradice mizí

Etnografka Milada Fohlerová ukazuje titěrnou práci valašských malířů kraslic.

O pozoruhodném „předvelikonočním“ řemesle, které v 50. letech minulého století zachránili na Vizovicku, mluví v...

Ve Zlíně vznikne nový ateliér, filmaři chtějí lákat i zahraniční produkce

Plánovaná podoba nového ateliéru firmy IS Produkce v areálu zlínských filmových...

V areálu zlínských filmových ateliérů na Kudlově vyroste do tří let nová budova. Svůj vlastní ateliér tady chce za 40...

Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?
Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?

S vývojem sociálních sítí se stále častěji setkáváme s pojmem kyberšikana. Online svět může přinášet řadu nástrah, které se netýkají jen dospělých, ale také dětí. Co si pod kyberšikanou představit a jak můžeme děti ochránit?

Najdete na iDNES.cz