Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 29. listopadu 2022 Zina

Města ve Zlínském kraji se lesů zbavovat nechtějí, kůrovec v nich ustupuje

  8:27
Lesní hospodaření nyní sice nevydělává, radnice ve Zlínském kraji si však své zelené plochy hýčkají a neplánují se jich zbavit. Kvůli vlivu na podobu krajiny a turistickému vyžití naopak plánují další zalesněné pozemky přikupovat. Dobrou zprávou je, že větší množství srážek pomohlo v boji s lýkožroutem a kůrovcová kalamita je na ústupu.

Kácení stromů napadených kůrovcem v okolí Rožnova pod Radhoštěm (2019) | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Slavičín hospodaří na téměř 450 hektarech lesa a svůj majetek chce v budoucnu ještě rozšířit. Proto ve Slavičíně nedávno přikoupili další dva hektary lesa v sousedství největšího sídliště.

„Lesy přispívají do rozpočtu města a dají se využít k rekreaci a turismu. Především ale máme přímý vliv na to, jak krajina v okolí města vypadá a prospívá,“ vysvětlil slavičínský starosta Tomáš Chmela.

V budoucnu ve Slavičíně plánují nejen další nákupy, ale také směny pozemků. Nabídnou lesy v areálu bývalých muničních skladů ve Vrběticích. „Chtěli bychom je směnit za pozemky blíž městu, a zcelit tak městské lesy do většího celku,“ uvedl Chmela.

Areál vrbětických skladů byl po sérii výbuchů v roce 2014 několik let uzavřený a majitelé lesů se k nim nedostali. O těžbě dřeva napadeného kůrovcem nemohla být řeč, ten se proto nekontrolovatelně množil.

Slavičín měl však v takové situaci štěstí v neštěstí. Les, který spadl do uzávěry, byl zrovna zmlazený a kůrovec v něm nenapáchal tolik škody jako na starších stromech.

„Postihlo nás to ale sekundárně tím, že se kůrovec přemnožil a rozšířil na celé Slavičínsko. Následky teď budeme řešit několik let,“ dodal starosta.

Počasí pomáhá obnově kůrovcových holin

Pomoc by mohlo počasí, které je poslední dva roky k hospodářům milosrdnější. S výjimkou jižního Valašska kůrovcová kalamita na území Zlínského kraje ustupuje.

Na Rožnovsku, které bylo v rámci kraje nejvíce postižené, gradovala v roce 2019. Loni zaznamenali drobný ústup a letos se situace zlepšuje.

„Je to hlavně tím, že jsme stačili odtěžit čerstvě napadené stromy, ale vydatně nám pomáhá i počasí,“ řekl jednatel společnosti Městské lesy Rožnov Rostislav Polášek. „Po suchých letech teď víc pršelo a to je dobře jak pro vývoj kalamity, tak pro obnovu kůrovcových holin,“ dodal.

Firma spravuje tisíc hektarů lesů na území chráněné krajinné oblasti Beskydy a v době před kůrovcem měla ročně zisk zhruba tři až čtyři miliony korun.

Zlín letos plánuje vysadit 52 tisíc stromků

Ztráty po kůrovci se už nyní blíží hranici 100 milionů korun. V případě lesa ale nejde o jednorázovou částku, propad v hospodaření bude dlouholetý. Holiny musí být zalesněné do pěti let od vytěžení a o novou výsadbu se lesníci musí několik let intenzivně starat. Zisk bude znovu generovat nejdříve za padesát let.

Krajský Zlín vlastní 700 hektarů lesů a získá do rozpočtu díky lesnímu hospodářství přibližně milion korun ročně. Během kalamity ale zaznamenal velký propad.

„Kůrovcové dřevo se ještě minulý rok na podzim prodávalo za ceny blížící se výrobním nákladům. Letos se sice výrazně zvýšily, je však třeba zmínit vysoké náklady na zalesnění,“ upozornil mluvčí magistrátu Tomáš Melzer.

I na Zlínsku kůrovcová kalamita doznívá. „Kácí se řádově stovky metrů krychlových kůrovcového dřeva, ještě minulý rok to byly tisíce. Nyní se tedy soustředíme na vznik a péči o novou generaci lesa,“ doplnil Melzer. Jen letos plánují vysadit 52 tisíc sazenic, převážně dub, lípu a modřín.

Zisk z lesů není priorita, zní z radnic

I když lesy nevydělávají, radnice se jich nehodlají zbavovat. „Důvod, proč lesy drží, je především rekreační a krajinotvorný. Město jako hospodář se chová prospolečensky a podporuje i další ekosystémové funkce lesa,“ objasnil Polášek.

„Zisky nepovažujeme za prioritní, rozhodující je krajinotvorba a pozitivní vliv lesního porostu na klimatický systém. Lesy v okolí zastavěné části města vytvářejí také příznivý respirační prostor pro občany,“ popsal mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma.

Uherské Hradiště vlastní přibližně 420 hektarů lesů a ročně vydělá 1,3 milionu korun. Následky kůrovcové kalamity tady nejsou velké, protože v lokalitě převažují listnaté stromy.

V lese Remízek, jehož odkup schválili slavičínští zastupitelé, chce město vybudovat trailové stezky nebo herní prvky.

„Jedná se o rekreační zónu našeho největšího sídliště, jde o ucelený les s dobrým přístupem a v těsné blízkosti se staví nové rodinné domy,“ konstatoval starosta Chmela. „Máme tedy předpoklady pro další rozvoj zelené oddychové zóny,“ dodal.

Zisk z lesů, které Slavičín vlastní, se loni pohyboval kolem 4,6 milionu korun.

  • Nejčtenější

Black Friday v pohřebnictví? Nevhodný vtip na internetu řeší magistrát

Na sociálních sítích se objevila fotografie budovy zlínské pohřební služby s nápisem upozorňujícím na známou...

Chcete solární panely na střechu? Máte smůlu, distribuční síť už nestačí

Premium Současná energetická krize sice nahrává fotovoltaice, ale pořídit si solární panely na vlastní dům a začít čerpat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Překvapení ve fotbalové lize, trenér Vrba jedná o angažmá ve Zlíně

Do předchozího angažmá ze svého přerovského bydliště jezdil na sever do Ostravy. Až za prací pojede od prosince, bude...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hradní kancléř Mynář pyká za nekalosti ve fotbale, nesmí v něm působit dva roky

Kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář pyká za nekalosti ve fotbale. Etická komise fotbalové asociace ho...

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Premium Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

Poté, co se vyrojil Řezník, jsme v podstatě mainstream, říkají Morčata na útěku

Premium Místo ženy se v hitu od Mandrage hledá děda a ve známé písni Richarda Müllera o tom, že kvůli poruše výtahu musí jít...

Ovce v Beskydech napadají vlci, stáda chrání vysoké sítě a elektřina

Ochránci přírody z rožnovského spolku Salamandr si musejí v posledních letech zvykat na to, že se na východní Moravě...

Záhadné úmrtí. Baťův ministr financí nedoručil akcie, které znesvářily rodinu

Premium Před 130 lety se narodil František Muška, ryzí baťovec a důležitý muž J. A. Bati v zahraničí. Pocházel z obce Stařeč...

Zbytky z kapra nevyhazovat. Zlínští vědci z nich chtějí vyrábět želatinu

Zbytky ryby, kterou si Češi dávají na štědrovečerní večeři, většinou skončí v koši. Vědci z Fakulty technologické...

Advent o víkendu propukne naplno, Zlín láká na vyhlídkové kolo

Advent ve Zlíně letos láká na vyhlídkové kolo, prodejní stánky, jarmark a koncerty. Vánočně ozdobené stánky zaplní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Metro v plamenech. Londýnská tragédie odhalila nový fyzikální jev

Metro patří k nejbezpečnějším dopravním prostředkům na světě. Přesto ani jemu se nevyhnou nehody s desítkami mrtvých....