Kroměříž kvůli bezpečí vykácí stovky stromů, odpůrci chystají protesty

  14:57aktualizováno  14:57
Radnice v Kroměříži se chystá pokácet přes dvě stovky vzrostlých stromů. Lidé kvůli plošnému kácení chystají protestní akce. Město však plán hájí tím, že porazí stromy, které jsou ve velmi špatném stavu a hrozí, že někoho zraní.
Porazit nebo ne? Radnice v Kroměříži chystá velké kácení, odpůrci naopak happening "Za stromy" (Ilustrační snímek).

Porazit nebo ne? Radnice v Kroměříži chystá velké kácení, odpůrci naopak happening "Za stromy" (Ilustrační snímek). | foto: Petr Janeček, MAFRA

Radnice plánuje, že k zemi půjde 224 vzrostlých stromů, dalších 342 jich odborníci ošetří, aby mohly dál růst a 350 nových naopak vysázejí. "Každý ze stromů posoudil odborník a určil, jestli je možné ho zachránit, nebo ne," ujistila starostka Kroměříže Daniela Hebnarová.

Nejméně osm stovek lidí už ale dalo najevo, že tomu nevěří. Dalšímu protestu bude radnice čelit 9. května, kdy plánuje hnutí Zdravé Kroměřížsko veřejný happening "Za stromy".

Lidem vadí hlavně kácení javorů v Kollárově ulici a topolů Za Květnou zahradou. A neuklidňuje je ani plánované sázení, díky kterému město získá o stovku stromů navíc. "Vysazené mladé stromky nemohou nahradit plochu listů dospělých jedinců," varuje jeden z organizátorů protestů Richard Kreml.

Radnici navíc čeká ještě další zásadní problém, a to uchránit vysázené stromky před vandaly. Zkušenosti z minula totiž ukazují, že jsou snadným a lákavým cílem.

Naposledy je někdo opakovaně ničil například ve Vrchlického ulici. Na sídlišti Zachar se zase objevily stromy, které někdo nařezal pilkou. "Nemůžeme být všude," reagoval šéf městských strážníků Miloslav Skřebský. "Zvláštní akce zatím nechystáme, ale budeme se snažit to riziko nějak zohlednit."

Starostka navíc soudí, že lidé by si měli tyto věci ohlídat z velké části sami. "Nejde jen o stromy, ale třeba i o dětská hřiště a další věci."

Rybáře málem zavalil na pohled zdravý strom

Kácet, a tedy i sázet mají specialisté v ulicích Tovačovského, Štítného, Za Květnou zahradou, Koperníkova, Velehradská, Slovanské náměstí, Sokolovská a Kollárova. "Tam jsou stromořadí ve zhoršeném až havarijním stavu," tvrdí Martin Posolda z radničního odboru služeb. Ošetřovat budou odborníci stromy v ulicích Vejvanovského, Třebízského, Albertova, Gen. Svobody, Havlíčkova a Na Sladovnách.

Radnici se podařilo zajistit téměř šest milionů korun z evropských fondů, něco přes dva miliony přidá z vlastní pokladny. Počítat ale musí také s penězi na častější zalévání, které mladé stromky potřebují první tři roky.

Mezi stromy, které na volných místech vyrostou, už nebudou břízy, které působí velké potíže alergikům. Místo nich tam porostou okrasné třešně, duby nebo javory.

"Obnova zeleně je opravdu nutná," řekla starostka Kroměříže Daniela Hebnarová. "Problém je, že řada stromů vypadá zdravě a špatný stav se ukáže, až spadnou. A tomu chceme předejít." Za pravdu jí dává loňská nehoda u rybníku Šlajza. Na místo, kde seděl rybář, spadl vzrostlý strom, který vypadal na pohled zdravě. Muž naštěstí stačil uskočit.

Nejčtenější

Fenomén Zikmund. Cestovatel oslaví 100 let, připomene si ho celé Česko

Miroslav Zikmund s novou knihou Zikmund a Hanzelka - s Tatrou kolem světa.

Cestovatel Miroslav Zikmund oslaví 14. února sté narozeniny. Kulaté výročí si budou jeho obdivovatelé připomínat nejen...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Tátovu nepřítomnost jsem nebral jako újmu, říká Miroslav Zikmund mladší

Miroslav Zikmund mladší je synem cestovatel Miroslava Zikmunda a operní pěvkyně...

Po slavném otci zdědil vášeň k cestování. Na rozdíl od něj je ale Miroslav Zikmund mladší nejšťastnější, když krajinu a...

Hanzelka a Zikmund naštvali Brežněva, cestovatele sledovala tajná policie

Prezident Václav Havel při návštěvě Zlína 7. března 1990 v Divadle pracujících....

Cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund byli miláčky národa, komunistický režim je však odepsal, když popsali...

Pacient odpojil přístroje a rozbil dveře na balkon, pád z něj nepřežil

Ilustrační snímek

Pád ze čtvrtého patra budovy zlínské nemocnice nepřežil ve čtvrtek nad ránem pacient neurologie. Případem se zabývají...

Další z rubriky

Žena si nic nedělala ze zákazů řízení, soud ji vykázal z Kroměřížska

Ilustrační snímek

Na obecně prospěšné práce poslal kroměřížský soud mladou ženu z Prostějova, která opakovaně porušila už několik zákazů...

Kroměříž chystá parkovací dům, 55 milionů spolkne sanace palivových nádrží

Plánovaná podoba parkovacího domu na kraji Havlíčkovy ulice v Kroměříži.

Parkovací dům nedaleko historického centra Kroměříže, na který místní radnice loni nezískala dotaci, se nakonec přece...

Archiv Hanzelky a Zikmunda je také svědectvím o světě, který už neexistuje

Rozhlasových reportáží jen za první cestu napsali Jiří Hanzelka a Miroslav...

Rozsáhlý osobní archiv cestovatelů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda spravuje Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně....

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz