Preferujete Malenovice, kde žijete, zlobí se zastupitelé na náměstka

  6:50aktualizováno  6:50
Náměstek primátora Bedřich Landsfeld stáhl ze zlínského zastupitelstva záměr na vznik Občanského centra v části Malenovice za 30 milionů korun. Čelil kritice, že preferuje místo, kde žije.

Plánovaná podoba Občanského centra, které má vzniknout u hlavního silničního tahu ve zlínské části Malenovice. | foto: vizualizace: město Zlín

Od nástupu Bedřicha Landsfelda z hnutí STAN do funkce ekonomického náměstka na zlínské radnici v roce 2010 přišly do místní části Malenovice desítky milionů korun, město tam upravilo sídliště i náměstí.

„Téměř vše se investovalo do veřejného prostoru, je to vidět,“ zmínil Landsfeld, který v Malenovicích bydlí.

Když ale chtěl na posledním zasedání zlínského zastupitelstva před pár dny prosadit vybudování Občanského centra v Malenovicích, raději návrh po diskusi sám stáhl.

„Vycítil jsem, že někteří zastupitelé nemají dostatek informací. Já jsem v obraze, vím kolik peněz jde do místních částí,“ zmínil Landsfeld.

Vybudování centra by vyšlo na 30 milionů korun, šlo by o zbourání staré budovy u cesty nedaleko hlavní malenovické křižovatky a vybudování nové. Přesunula by se do ní služebna městské policie, měla by v ní být kancelář pro rodiny a seniory i pro komisi místní části.

Výhrady proti tomu ale měli opoziční i někteří koaliční zastupitelé. Kritika se týkala také toho, že podle nich dostávají Malenovice přednost před jinými okrajovými částmi města.

Fotogalerie

„Je fajn, že umíme připravit pěkné projekty a najít pro ně finanční krytí. Otázka ale je, jestli jsme takto schopni obsloužit všechny místní části,“ reagoval opoziční zastupitel Čestmír Vančura z hnutí Zlín 21.

„Zdá se mi, že do Malenovic je investováno posledních deset let daleko více peněz než do jiných částí města. Jisté je, že pokud se týká Jižních Svahů, zejména Podlesí či Honů, tak tam nevidím žádný posun, žádnou takovou záležitost jako v Malenovicích,“ zmínil zastupitel Pavel Sekula, zvolený za opoziční SPD Tomia Okamury, který bydlí na sídlišti Jižní Svahy.

„Zdá se mi nespravedlivé, aby Jižní Svahy zastarávaly. Takový návrh nemůžu podpořit,“ řekl k záměru na vznik centra v Malenovicích.

Výhrady měla i koaliční ODS, jejíž zastupitel Pavel Konečný například zapochyboval nad ekonomickou smysluplností projektu s ohledem na to, že město má v plánu za nemalé peníze opravit kino Květen v Malenovicích i Velké kino v centru města.

„Mám návrh na jiné řešení, prodat chátrající objekt za nejvyšší nabídku a peníze použít na rekonstrukci kina Květen,“ předestřel Konečný. „Nebo objekt postavit, ale využít ho efektivněji,“ doplnil.

Landsfeld odmítá, že by upřednostňoval domovskou místní část oproti jiným. „Není pravda, že protežuji Malenovice, protože mám na starosti finance města. Snažím se peníze rozdělovat po celé ploše města,“ brání se.

Zmiňuje části, kde byla z radničních peněz vybudována podobná centra buď jako novostavba, nebo díky rekonstrukci. V Jaroslavicích stálo devět milionů korun, ve Lhotce čtyři, ve Štípě osm milionů. V Kvítkové ulici poblíž centra Zlína vyrostl klub seniorů za 20 milionů.

Primární motivací bylo opravit kino Květen, brání se Landsfeld

To, že většina těchto investic je nižších, Landsfeld vysvětluje tím, že v Malenovicích je objekt větší, neboť se do něho má přestěhovat městská policie, a také samotná tato část města je velká.

Nicméně hodlá pro zastupitele přesně vyčíslit, kolik peněz šlo za poslední roky do jednotlivých částí Zlína i v přepočtu na jejich obyvatele či rozlohu a zohlednit chce také spádovost škol.

„Budu rád, když se to zveřejní,“ zmínil Landsfeld, podle něhož ale bude příprava materiálu nějaký čas trvat.

Pokud jde o Občanské centrum v Malenovicích, má podle něho výstavba logické opodstatnění. Vzešlo ze záměru města opravit kino Květen. K tomu, aby splňovalo normy pro víceúčelový sál, potřebuje větší přístupové prostory, které částečně zabírá pošta a stávající služebna strážníků. Pošta přislíbila, že část plochy uvolní.

„A abychom vyhověli normám, nemůžeme tam nechat městskou policii. Zvažovali jsme její přemístění jinam, ale nenašli jsme vhodné místo,“ nastínil Landsfeld. „Primární motivací bylo opravit kino Květen, od toho jsme dospěli k Občanskému centru,“ dodal.

Záměr chce projednat se zastupiteli na samostatné pracovní schůzce a posléze materiál předložit znovu.

Pro vznik Občanského centra vybrala radnice lokalitu u hlavního tahu Zlínem v části Malenovice.

Pro vznik Občanského centra vybrala radnice lokalitu u hlavního tahu Zlínem v části Malenovice.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:

Nejčtenější

Zemřel spoluzakladatel Tescomy, k hrncům se s kamarádem dostali od muziky

Jiří Vaculík měl ve společnosti Tescoma na starosti vývoj.

Před pár dny nečekaně zemřel jeden ze zakladatelů zlínské společnosti Tescoma vyrábějící kuchyňské potřeby. Jiřímu...

Kouč Jílek: Dostali jsme pořádnou facku, hodně lidem to nahraje

CO S TÍM? Zadumaný sparťanský trenér Václav Jílek během neúspěšného zápasu se...

Nikdy na jeho tým nepřišlo doma tolik fanoušků. „Skoro patnáct tisíc lidí, fantastická atmosféra a my se jim odvděčíme...

Zlín - Slavia 0:1, body pro obhájce zařídil po šťastném odrazu Hušbauer

Slávistická radost ve Zlíně, střelec gólu Josef Hušbauer (vpravo) v objetí...

Slávističtí fotbalisté za obhajobou titulu vyrazili vítězstvím. V úvodním kole nového ročníku na něj dosáhli ve Zlíně,...

Z nákladního auta na D1 vytekla kyselina sírová, řidič zřejmě zaspal

Jiří Vaculík (vlevo) a Petr Chmela začínali coby spoluhráči v kapele Symfonik...

Mikrospánek mladého řidiče zřejmě stál za nehodou nákladního auta, které převáželo barely s vysoce koncentrovanou...

Podlesníky, pivovarský guláš a jelení steak. Ochutnejte krajové speciality

Pivovarský guláš se dříve připravoval z koňského masa, dnes vítězí hovězí.

Chcete-li hodovat jako kdysi šlechta, dejte si kvalitní kus jeleního masa. Vyrazit pro něj můžete i ke středočeským...

Další z rubriky

Dobrou úrodu na polích ničí hraboši a myši, pomoct má hluboká orba

Kde polních hlodavci likvidují pole

Zemědělci jsou ve čtvrtině sklizně a tuší, že jim hraboš polní a myš domácí napáchají značné škody. Na některých...

Půltunové pánve dosloužily, skláři je vynášeli v teplotě 1200 stupňů

Výměna rozžhavených pecí na tavení skla ve sklárnách ve Strání-Květná.

Zkušenosti nabrané během mnoha let, soustředění a důvěra v toho, kdo stojí vedle. Skláři v Květné na Uherskohradišťsku...

Dění kolem zlínské nemocnice mi nepřidalo, říká Vajdák o odchodu do Brna

Vlastimil Vajdák je členem představenstva zlínské nemocnice, kde má na starosti...

Po téměř dvou letech odchází z vedení Baťovy nemocnice Vlastimil Vajdák, který zodpovídal za ekonomiku a provoz. Od...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz