Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Život v Doněcku se zastavil, bylo mi z toho smutno, říká český policista

  20:51
Sedmatřicetiletý imigrační důstojník Michal Salvet z Uherského Hradiště prožil více než dva měsíce na východní Ukrajině. Do Doněcku přijel v době relativního klidu. Odjížděl za ozbrojeného konfliktu.

VZPOMÍNKY NA UKRAJINU. Imigrační důstojník Michal Salvet přijel do Doněcku na konci března „Rusko si zrovna na základě výsledku referenda připojovalo poloostrov Krym. Doněck byl tehdy naprosto klidným městem,“ vzpomíná. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Je součástí malé skupiny policejních důstojníků, které nadřízení vysílají do rizikových zemí. Tam, kde například hrozí, že o pobyt v České republice by mohli mít zájem takzvaně nežádoucí osoby.

Imigrační důstojník Michal Salvet z Uherského Hradiště dostal před časem nabídku odjet do Doněcku. „Rozhodoval jsem se asi den nebo dva,“ prozradil.

Radil jste se o tom s rodinou?
Ano. Měli o mě sice strach, ale nabídku jsem dostal na začátku února, kdy tam byl ještě klid.

Jak město vypadalo na konci března, když jste tam přijel?
Dobře. Letiště fungovalo, obchody byly otevřené, ve školách se učilo. Rusko si zrovna na základě výsledku referenda připojovalo poloostrov Krym. Doněck byl tehdy naprosto klidným městem.

Krize na Ukrajině

Nebyly žádné protesty?
Tehdy jsem nic takového neviděl. Trochu bylo cítit napětí a obavy z budoucnosti. Ale v tomto městě všichni mluví rusky a nikdo ukrajinsky. Když se narodí dítě, doma s ním odmalička mluví rusky. S ukrajinštinou se setká až ve škole. Takže o proruských skupinách se vlastně nedá moc hovořit, protože stejně smýšleli skoro všichni.

Mohl jste si město prohlédnout?
Chodil jsem do obchodu, zašel jsem si na pivo. Je to mladé město, velké asi jako Praha, takže bylo co navštěvovat. Ale situace se postupně zhoršovala a houstla.

Jak?
V březnu a dubnu se přímo v Doněcku ještě nestřílelo, ale ozbrojenci, takzvaně proruští separatisté, už ovládli město. Policie v podstatě přestala fungovat. Všechny důležité budovy separatisté ovládli a vyvěsili na ně vlajku Donbasu. Začala narůstat kriminalita, téměř denně přelétávala nad městem bojová letadla i helikoptéry, které směřovaly k bojům do asi 70 kilometrů vzdálených měst. A na začátku května se to ještě zhoršilo.

Proč?
Blížil se den oslav konce druhé světové války. A v tomto regionu, který je vyloženě proruský, vlna nacionalismu ještě narostla. Bezpečnostní situace začínala být vážná. Na generálním konzulátu zůstalo pět mužů z ministerstva zahraničních věcí a já za českou policii.

Nepokoje byly velké?
To ani ne. Pochopitelně ale i tady byli radikálové.

Potkal jste se s nimi?
Musel jsem dodržovat jistá pravidla. Takže pokud se konala akce, při které hrozilo třeba nějaké krveprolití, tak jsem se jí vyhýbal.

Ale na ulici jste je viděl, ne?
Bylo normální, že ve městě chodily dvojice trojice hlídek v neoznačených uniformách. A každý věděl, že to je jakási domobrana. Na druhou stranu je pravda, že ukrajinská armáda tam své lidi neměla.

Jak vnímali ukrajinskou vládu?
Jako zlo, které zabíjí vlastní lidi. Je těžké se do toho vžít, protože tam na sebe narazily dva naprosto rozdílné názorové proudy. U nás nic podobného není možné. Už jen proto, že tady neexistuje území, na kterém by se mluvilo jiným, než úředně daným jazykem.

Jak fungovala policie?
K tomu se mi těžce vyjadřuje, protože fungování naší policie je postavené na absolutně odlišném systému. Bylo občas vidět policisty ve městě, ale nezasahovali. Nakonec ani neměli proti komu. Protože separatisté také neměli koho napadat. Jediní, kdo byl cizí, jsme vlastně byli my.

Bál jste se?
To není přesné. Konzulát tam působí řadu let a vztahy byly vždycky dobré. Nikdo nám nevyhrožoval. Na druhou stranu, jediná účinná ochrana bylo používání zdravého rozumu. To, že mám v kapse diplomatický pas, by mi na špatných místech moc nepomohlo.

Jak se situace změnila když Doněck vyhlásil samostatnost?
Sem tam se ve městě ozvala střelba, separatisté vyhlásili zákaz nočního vycházení, život ve městě přestával fungovat. Čekalo se, jak dopadnou prezidentské volby. Vypadalo to, že pak se situace uklidní. Ale stal se pravý opak.

Začalo se střílet?
Ozbrojený konflikt se přenesl do ulic a střelba byla na denním pořádku. Letadla a helikoptéry, které v dubnu nad městem jen přelétávaly, začaly ostřelovat separatisty. Letiště bylo těžce bombardované, zapálený byl zimní stadion, ve městě byly vykradené bankomaty, střílelo se i v supermarketu.

Jak reagovali běžní obyvatelé?
Město přestalo žít, lidé byli doma, měli strach vycházet. Přestala fungovat hromadná doprava, soukromé i státní firmy zavřely podniky i kavárny.

Jak to na vás působilo?
Bylo mi z toho smutno. Zažil jsem Doněck plný života, který vypadal jako pulsující Praha. Lidé posedávali v kavárničkách. Na konci května bylo město skoro prázdné.

Proč jste odjel dřív?
Protože kvůli bezpečnosti byl Generální konzulát v Doněcku dočasně uzavřený. Proto jsme se evakuovali. Jedním z důvodů mohlo být i zatčení lidí z OBSE, kteří už by v této době měli být propuštění.

Dostali jste se ven v pořádku?
Ano. Bylo jasné, že hlídkám separatistů se nevyhneme. Kontrolovali každého, přes silnici měli betonové kvádry, mířil na nás obrněný vůz a stáli tam vojáci s kulomety a samopaly. Ale pustili nás.

Teď na Ukrajině skončilo několikadenní příměří. Jak se podle vás může situace vyvíjet dál?
To se vůbec nedá odhadovat. Myslím, že je nemožné, aby se Ukrajina vrátila do stavu a pozice, ve které byla například loni. Už je tam spousta mrtvých a ten postoj a nenávist si lidé nesou v sobě.

Autor:
  • Nejčtenější

Rekordní investice v Česku. Američané za 46 miliard rozšíří výrobu polovodičů

19. června 2024  15:36,  aktualizováno  16:26

Americký výrobce polovodičů onsemi rozšíří výrobu ve svém závodě v Rožnově pod Radhoštěm na...

Sám si navrhl i zrealizoval zahradu, kde vládne kámen. Jako ze žurnálu

17. června 2024

Soutěž S realizací proměny své zahrady na Uhersko-Hradišťsku začal čtenář Marian krok za krokem na podzim...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V hokeji už jsem neviděl radost. Vlach o konci kariéry i hokejovém prostředí

21. června 2024  9:21

Dlouhá léta byl zvyklý v létě trénovat a volno si užít jen o dovolené. Teď Roman Vlach ráno odjede...

Omladit musíme. Sportovní šéf Slovácka o konci Svědíka, novém kouči i Petrželovi

15. června 2024  13:23

Po úspěšné éře trenéra Martina Svědíka, se kterým ho pojily nadstandardní vztahy a jemuž sekundoval...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zlíňané demonstrovali proti rekordní dani z nemovitosti, mírně se jim sníží

20. června 2024  11:20,  aktualizováno  13:14

Před radnicí se kolem deváté hodiny sešly více než dvě stovky lidí. Vadí jim vysoká daň z...

Na královnu se mě ptali víc než na fotbal. Kadlec nejen o stříbrném Euru

21. června 2024

Premium Doma v Uherském Hradišti se v sobotu pohodlně usadí do křesla a otevře láhev červeného vína. Možná...

Velehrad se chystá na cyrilometodějské oslavy, připomenou oběti totality

21. června 2024  15:38

Stovky míst pro zaparkování vozidel, jízdních kol i postavení stanů. Obec Velehrad na...

Jeden ze symbolů Zlína se mění. Tržnice má nová okna a přebarví se na bílo

21. června 2024  12:28

Budova zlínské Tržnice, která leží v památkové zóně, se po dvanácti letech výrazněji mění. Její...

V hokeji už jsem neviděl radost. Vlach o konci kariéry i hokejovém prostředí

21. června 2024  9:21

Dlouhá léta byl zvyklý v létě trénovat a volno si užít jen o dovolené. Teď Roman Vlach ráno odjede...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...