Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Na památky se smí jen omezeně, přesto za sebou mají vydařený víkend

  12:51
Turistické cíle se postupně otevírají návštěvníkům. O víkendu k těm šťastným přibyl také venkovní areál hradu Buchlov. Brána jediného dochovaného hradu na území Zlínského kraje se otevřela po dlouhých sedmi měsících čekání.
Po sedmiměsíční pauze mohli návštěvníci znovu na hrad Buchlov (květen 2021).

Po sedmiměsíční pauze mohli návštěvníci znovu na hrad Buchlov (květen 2021). | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Kameny na cestě jsou vyhlazené léty používání, člověka ale napadne, že je přeleštili speciálně pro tento den. I když je zatím přístupné jen první a druhé hradní nádvoří, návštěvníci na sebe nenechali dlouho čekat. A překvapivě hodně jich mluvilo slovensky.

„Byli jsme pracovně v Brně, teď se vracíme, tak jsme si sem udělali výlet,“ prozradila paní Kateřina ze Spišské Nové Vsi. „U nás je také svátek, památky jsou otevřené už chvíli a taky restaurační zahrádky,“ dodala o situaci na Slovensku.

„Přes hranice nás nikdo nekontroloval, my ale stihneme návrat do dvanáctihodinové lhůty, takže bychom neměli mít potíže,“ dodal její manžel. Že nemohou do vnitřních prostor hradu, jim nevadilo, vynahradilo jim to slunečné počasí.

O termínu, kdy bude možné otevřít také vnitřní expozice, se zatím ani nespekuluje. „Interiéry jsou připravené, jen musíme dát včas vědět sezonním pracovníkům a také průvodcům, což jsou z velké většiny studenti,“ uvedla Marcela Jošková ze správy hradu Buchlova.

Do prázdnin má hrad smlouvu s ­několika středními školami, které nabízejí obory cestovní ruch a hotelnictví. Jejich studenti tady absolvují povinnou praxi. V létě je pak vystřídají vysokoškoláci.

Všichni správci památek mají obvykle stabilní okruh pracovníků. „Čekáme jen na další postup rozvolňování,“ podotkla mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) Dagmar Šnajdarová. „Otevřít dokážeme i v omezeném režimu, kdy by do expozic mohl jen povolený počet lidí.“

Zatím mohou návštěvníci do venkovních historických prostor. Třeba do zámecké zahrady v Buchlovicích nebo do kroměřížské Květné zahrady, která je spolu s arcibiskupským zámkem a Podzámeckou zahradou zapsaná na seznamu UNESCO. Projít se ale smí jen samotným parkem. Skleníky, Rotunda a kolonáda v Květné zahradě jsou uzavřené.

Omezením památkáři přizpůsobili i výši vstupného. Květná zahrada vyjde na 110 korun, parku v Buchlovicích je přístupný za 70 korun a nádvoří hradu Buchlovice za 30 korun. Vstupenky se nedají koupit online, v provozu jsou pokladny.

Mezi volně přístupná místa na seznamu nejoblíbenějších turistických cílů patří Podzámecká zahrada v Kroměříži nebo poutní místo Velehrad. Zde je přístupná bazilika. Po zlepšení epidemiologické situace se otevře i její podzemí.

Poněkud zvláštní sezona čeká návštěvníky kroměřížského arcibiskupského zámku. Protože se rekonstruuje, připravili správci jednosměrnou volnou prohlídku s nástupem přes salu terrenu. „Návštěvníci si individuálně prohlédnou reprezentační sály a vystoupají i do zámecké věže,“ vysvětlil mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka.

Kastelány zlobí nárůst odpadků kolem hradu

Už od minulého pondělí je přístupná také třeba zřícenina hradu Cimburk u Koryčan. Hned první den přišlo 17 netrpělivých návštěvníků. O víkendu už jich bylo podstatně více. „Bylo to tak i loni,“ uvedl správce hradu Pavel Kudlička. „Když jsme otevřeli, první víkendy byla až trojnásobná návštěvnost oproti normálnímu stavu. Potom se to postupně srovnalo.“

Během přestávky sice byla zřícenina uzavřená, ale nikoliv opuštěná. Likvidovali tady staré zázemí, protože překáželo dalším záchranným pracím. A stavěli nové. Nyní už mají hotovo a návštěvníci mohou zároveň s prohlídkou památky sledovat také partu kameníků při práci v prostoru první brány.

Otevřeno je také na Lukově. Zřícenina hradu, ze všech stran obklopená lesem, byla přístupná přes samoobslužnou pokladnu i během zimy. „Bylo to lepší, než kdyby lidé lezli přes hradby. A to by se dělo,“ je přesvědčený kastelán hradu Jiří Holík. „Na vstupném trochu šidili, ale třeba samoobslužný bufet nám funguje dobře,“ zhodnotil.

Odvrácenou stranou toho, že návštěvníkům umožnili vstup na památku, je ale obrovský nárůst odpadků kolem ní. „Ten je opravdu enormní,“ zlobí se Holík. „Je patrné, že do lesa teď chodí i lidé, kteří to běžně nedělají.“ Nyní už je v provozu klasická pokladna a výdejní okénko.

Několik dnů už mohou návštěvníci také do areálů Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. A protože ani tady se nesmí do chalup, jak byli lidé zvyklí, doplnil skanzen popisky jednotlivých stavení QR kódem. Po jeho načtení si zájemce může prohlédnout historické fotky.

  • Nejčtenější

Obce se zlobí na ekology, na hotovou dálnici auta hned tak nevyjedou

24. května 2024  13:01

Představitelé měst podél dálnice D49 pravděpodobné zastavení prací na důležité cestě nechápou....

Řidič se řítil po dálnici rychlostí 226 km/h, bez papírů může být i rok a půl

27. května 2024  15:13

Rychlostní 226 kilometrů v hodině se po dálnici D55 u Tlumačova na Zlínsku řítil řidič audi....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Obrat. Zlín couvl a po odporu obyvatel chce snížit daň z nemovitosti

23. května 2024  17:24

Vedení Zlína chce snížit daň o 16 procent. Lidé zaplatí méně o několik set i pár tisíc korun. Změna...

Otrava cuketou z Česka zaujala v zahraničí. Taky jsme ji asi měli, řekli lékaři

23. května 2024  15:04

Zlínská lékařka uspěla na celosvětovém kurzu internistů v polském Krakově. Za přednášku o mimořádně...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Sestup jsem zažít nikdy nechtěl, teď jsem bez práce, hlesl zlínský Fantiš

25. května 2024  21:31

Po prohře 0:1 v Jablonci popadali fotbalisté Zlína s hlavami v dlaních na trávník. V zápase, ve...

Zlínský festival přiveze na tři stovky příběhů pro děti z celého světa

29. května 2024  17:05

Ve Zlíně ve čtvrtek začíná nejstarší soutěžní přehlídka filmů pro děti a mládež. 64. ročník Zlín...

Policie hledá třináctiletou dívku z Kroměříže, má sklony k sebepoškozování

29. května 2024  14:28

Třináctiletou dívku z Kroměříže pohřešuje od neděle její rodina. Šarlota Ferková v ten den pouze...

Děti si hrají na Pastu. Zlato našemu hokeji pomůže, věří kluby ve Zlínském kraji

29. května 2024  10:48

Trenéři mládeže ve Zlínském kraji věří, že titul mistrů světa z Prahy přivede k hokeji další malé...

Senior jel na koloběžce po kruháči v protisměru, během chvíle ho smetlo auto

29. května 2024  9:01

Netradiční nehodu řešili policisté ve Slušovicích na Zlínsku. Starší muž se tam neohroženě řítil na...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...