Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. října 2021 Státní svátek.

Koronavirus mění tradice, někde kvůli rouškám raději ruší hodové zábavy

  11:30
Zlínský kraj čeká několikaměsíční období hodových slavností. S ohledem na nařízená hygienická opatření musejí pořadatelé upravit program, někde zvažují jejich zrušení.

Slovácké hody s právem na Uherskohradišťsku. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Jít v Jankovicích za stárku byl odmalička její sen. Ve slovácké obci s necelou pětistovkou obyvatel ale mladých lidí ubývá a sehnat v posledních letech k sobě do dvojice stárka byl problém.

Když se to Markétě Silné nakonec pro letošek podařilo, vstoupil do pořádání hodové slavnosti s právem koronavirus a s ním i povinná omezení, která třeba nedovolila, aby chasa začala s přípravami a zkouškami už od jara. Hody ale před pár dny přece jen byly.

„Konečně se podařilo, že po třech čtyřech letech máme zase reprezentativní hody i se stárky. Bylo by škoda o ně přijít. Ale máme velkou výhodu, protože zábavu pořádáme ve velkém přírodním areálu Březičky, takže nemusíme řešit roušky v sále, ale pouze dezinfekci areálu a také pro návštěvníky. Osobně jsem už dopředu věděla, že kdybychom měli mít hody v rouškách, tak ať radši nejsou žádné,“ vysvětlila jankovická stárka, která bude mít po boku stárka Roberta Samsonka.

Před stejným rozhodováním stojí obce i hodové chasy na mnoha dalších místech.

V celém Zlínském kraji pomalu začíná období hodových slavností, ke kterým přirozeně patří večerní taneční zábavy, kolotoče, trhovci a tam, kde jsou hody s právem, také průvody krojované chasy obcí, nabízení koláčků i slivovice nebo vína u stárků.

I proto se před několika dny potkali zástupci obcí s rozšířenou působností s krajskou hygienou. Ta ale upozornila, že o pořádání nebo zrušení akce rozhoduje pouze pořadatel.

„Život nekončí, jen je potřeba dodržovat to, co ministerstvo zdravotnictví nařídilo. Je nutné chovat se tak, abychom zabránili šíření onemocnění, ale současně tam, kde je to možné, dál provozovali běžné aktivity,“ konstatovala ředitelka krajské hygienické stanice Eva Sedláčková.

Hody bez večerní zábavy

Čáru přes rozpočet může udělat obcím hlavně povinné nošení roušek ve vnitřním prostoru v případě, že se sejde více než sto lidí. Hodovou zábavu při cimbálové muzice a dechové hudbě, kdy se chasa v krojích představuje, si ale v rouškách nikdo představit nedokáže.

Letní slavnosti se tomu mohou vyhnout, pokud mají k dispozici venkovní areály. Tam je jen potřeba počítat, aby návštěvníků nebylo více než tisíc, což se ve většině obcí nestává. Takto se třeba nedávno bavili návštěvníci Svatovavřineckých hodů v Hluku i na hodech v Bystřici pod Lopeníkem.

Problém může nastat na podzim, kdy obce směřují večerní akce raději pod střechu. Proto třeba v Kunovicích už teď zvažují, že zábavu raději zruší.

„Předběžně jsme se domluvili s chasou, že bychom udělali tradiční průvod obcí, ale v sobotu by nebyla večer zábava, ale venkovní vystoupení. Byly by to prostě jiné hody, ale chasa už nacvičuje a všichni se těší, i když netušíme, jestli nepřijdou ještě další opatření,“ upřesnil starosta Kunovic Pavel Vardan.

Pro chasu, která se na hody připravuje týdny dopředu, opravuje kroje, nacvičuje vystoupení, chystá koláčky, občerstvení a muziku, je právě večerní zábava důležitá. Je to vyvrcholení, velký společenský zážitek i příležitost vybrat peníze třeba na obnovení hodového práva.

Někde si hody bez této akce představit neumí nebo jim nedávají smysl. Proto třeba v Jalubí hodové slavnosti pro letošek zrušili.

„Přišli s tím mladí, že zpívat a tancovat v sále v rouškách nechtějí. Je to velká zodpovědnost a situace v kraji se horší, tak jsme se rozhodli zavčasu, ještě před tím, než bychom si nechávali opravit kroje a objednávali spousty jídla a pití,“ poukázal starosta Karel Malovaný.

Omezená Růžencová pouť

Stejně tak v ohrožení mohou být třeba Michalské hody s právem ve Starém Městě na konci září nebo říjnové hody v Březolupech. Na podzim pořádají hody také v Mařaticích, Jarošově a Sadech v Uherském Hradišti nebo třeba v Huštěnovicích, kde bývají až v listopadu.

Už teď je jisté, že mimořádná hygienická opatření omezí Růžencovou pouť v Uherském Brodě, která se koná vždy první říjnový víkend. Přijíždí na ni několik tisíc lidí z celého okolí, proto město ruší kolotoče a stánkový prodej, protože by nebylo možné vytvořit pro veřejnost oddělené sektory po tisíci lidech.

„Je to veliká škoda, ale s ohledem na vývoj epidemiologické situace jsme neměli nyní jinou možnost než přistoupit k takovému řešení. Tímto rozhodnutím ale nezasahujeme do práv soukromých pořadatelů a v žádném případě nerušíme žádné koncerty pořádané soukromou osobou nebo agenturou. Ani jim nic takového nenařizujeme. Pouze musejí dodržet předpisy,“ zdůraznil starosta Uherského Brodu Ferdinand Kubáník.

Stejně tak se uskuteční i hlavní bohoslužba Růžencové poutě v klášterní zahradě a za příznivých podmínek také krojový průvod městem.

Autor:
  • Nejčtenější

"Floyd z Teplic" umřel kvůli pervitinu, ne vinou policie, uzavřela zpráva

Mezi zákrokem policistů a úmrtím Roma z Teplic neexistuje žádná souvislost. Vyplývá to ze znaleckého posudku,...

Revizoři zpřísňují kontroly respirátorů, agresivní cestující se s nimi hádají

Premium Starší žena sedící v trolejbusu se zaujetím mluví do telefonu a respirátor má přitom stažený pod bradou. Když ji na to...

Táta Škopek ze Slunce, seno. Skvělý herec a komik, který klamal tělem

Premium Stanislav Tříska nebyl „jen“ tátou Škopkem z filmové trilogie Slunce, seno. Třicet let hrál ve Zlíně divadlo a byl...

V Bílých Karpatech zachránili stoletý dům. Hotovo měli za tři měsíce

Starý dům ve středu obce Suchá Loz ve Zlínském kraji představoval ideální místo pro prezentaci regionálních...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do jezírka s výstavními rybami někdo nalil naftu, obec Modrá posílí ochranu

Větší počet bezpečnostních kamer s nočním viděním a vysokým rozlišením, nové fotopasti a čidla ostrahy mají zajistit...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Celníci měli krýt Březinovy kšefty, zda je postaví před soud, se neví

Letos na jaře chtěl žalobce poslat před soud tři celníky, kteří měli pomáhat lihovému bossovi Radku Březinovi ze...

Kroměříž testuje „chytrý“ přechod, po vstupu chodce červeně bliká

Novou technologii, která má zajistit bezpečnost chodců, nechala nainstalovat kroměřížská radnice na přechodu pro chodce...

Hospodští v kraji se bojí hádek a sporů, nechtějí kontrolovat hosty

Provozovatelům restaurací ve Zlínském kraji se nelíbí, že by měli podle nařízení vlády od začátku listopadu kontrolovat...

Dochází papír, tiskárny a nakladatelství řeší plány na příští rok

Dodávky papíru z Číny váznou. Problémy mají tiskárny i další firmy. I v této oblasti lze očekávat zdražování, přestože...

Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler
Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler

Redakce se pustila do testování oblečení od značky Crawler, která vše šije ručně a z merino vlny. Zajímají vás názory našich maminek?

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Kostková má covid, do sobotní StarDance nezasáhne. Televize řeší, co dál

Třetí soutěžní večer oblíbené show StarDance je v ohrožení. Moderátorka Tereza Kostková byla pozitivně testována na...

Iluze dostatku. Obchody v Británii zakrývají prázdné regály fotografiemi

Potěmkinovy regály. Tak by se dal v kostce popsat jev, jehož jsou v posledních týdnech svědky zákazníci v britských...

Důchodové novinky: jak si v roce 2022 finančně polepší penzisté

V příštím roce budou všichni penzisté pobírat vyšší státní důchod, než je tomu letos. Důvodem je valorizace. Pro příští...