Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Filharmonie přiveze do Zlína hvězdu z Jižní Afriky, chystá i hity muzikálů

  13:03
V nové sezoně se zlínská filharmonie představí spolu se světově oceňovanou jihoafrickou sopranistkou Pretty Yende. Posluchači se mohou těšit na Smetanovu Mou vlast či Mahlerovo Vzkříšení, ale i muzikálové písničky a hity kapely ABBA.
Sopranistka Pretty Yende na koncertě v Obecním domě

Sopranistka Pretty Yende na koncertě v Obecním domě | foto: Petr Dyrc

Její hlas už slyšeli posluchači na mnoha prestižních pódiích, mimo jiné v Londýně, Frankfurtu nad Mohanem, v newyorské Metropolitní opeře i Carnegie Hall.

Jihoafrická sopranistka Pretty Yende, nad jejímž talentem se rozplývají odborníci po celém světě, se představí také ve Zlíně. Stane se hlavní hvězdou koncertu na konci dubna 2021, jímž vyvrcholí oslavy 75. výročí založení Filharmonie Bohuslava Martinů.

„Tento koncert bude absolutním vrcholem nové sezony. Pretty Yende je fenomenální sopranistka světového formátu. Její hlas je naprosto mimořádný a patří k nejoceňovanějším pěvkyním. Kritika i publikum ji označují za diamant současného světa vážné hudby,“ uvedl ředitel filharmonie Josef Němý.

Yende, která vlétla na operní nebe jako kometa po vítězství v renomované soutěži Plácida Dominga Operalia v roce 2011, v minulosti třikrát vystoupila v pražském Obecním domě. V roce 2017 ji při recitálu doprovázela právě zlínská filharmonie s dirigentem Christopherem Franklinem.

Chytají i písničky z muzikálů a hity kapely ABBA

V nadcházející sezoně sestavila dramaturgie zlínského souboru program do osvědčeného konceptu pěti abonentních řad. Dohromady nabídnou takřka třicet koncertů, které doplní téměř dvacítka vystoupení zařazených do kategorie mimořádná.

„Cyklus A a B jsou pomyslnou vlajkovou lodí naší filharmonie. Představí se výrazní světoví interpreti, jako například polský houslista Jarosław Nadrzycki, rumunský violoncellista Andrei Ioniță či německo-ruská pianistka Olga Schepsová, ale i tuzemští umělci, namátkou klavíristé Martin Kasík a Karel Košárek,“ podotkl dramaturg orchestru Tomáš Koutný.

Zazní skladby Čajkovského, Griega, Ravela, Dvořáka, Bacha, Beethovena, Schuberta, Prokofjeva, Chopina a mnoha dalších autorů.

„Osobně se mimořádně těším jak na provedení úžasného díla Gustava Mahlera, jímž je Symfonie č. 2 c moll nazvaná Vzkříšení, tak skvostné Alpské symfonie Richarda Strausse, v jejichž případě to bude, pokud se nemýlím, zlínská premiéra,“ připomněl šéfdirigent orchestru Tomáš Brauner, který zlínské hudebníky povede třetím rokem.

Největší zájem už tradičně posluchači projevují o abonentní cyklus C, který dramaturgie ladí populárněji. Chybět v něm nebudou operní árie z děl Mozarta a Rossiniho v podání sopranistky Markéty Cukrové, písničky z muzikálů Fantom opery, Dracula, Mamma Mia, Chicago, My Fair Lady či Čaroděj ze země Oz.

Jeho součástí bude také promítání němého filmu s živým doprovodem orchestru, spojení symfonického orchestru a Cigánských Diablů či výběr z toho nejlepšího, co za svoji existenci vytvořila švédská skupina ABBA.

„Písničky od skupiny ABBA představíme v netradičních hudebních aranžích Michala Jániše, které nekopírují doslovně originální verzi, ale vnášejí do hudby vlastní originalitu. Posluchači se mohou těšit na hity, jako jsou Gimme Gimme Gimme, SOS, Money Money Money, Chiquitita a celou řadu dalších,“ zmínil Koutný.

Mezi mimořádnými koncerty pak návštěvníci najdou zahajovací a závěrečný koncert festivalu Harmonia Moraviae, který filharmonie každoročně pořádá. Na prvním z nich se představí houslový koncertní mistr České filharmonie Josef Špaček, na druhém zazní slavnostní Smetanova Má vlast.

Filharmonie nezapomíná ani na děti. Jim je určen cyklus D, který obsahuje dva koncerty už v tradičních časech – před Vánocemi a na jaře.

Čtyři vystoupení nabídne komorní řada K. Pro zájemce je připraven například koncert odkazující k moravskému folkloru nebo recitál koncertního mistra zlínské filharmonie Pavla Mikesky a srbského klavíristy Milana Rabrenoviće.

Většinu zrušených vystoupení filharmonie nahradí

Nadcházející sezonu orchestru by nemělo poznamenat, že hudebníci kvůli opatřením proti šíření koronaviru nestihli odehrát všechny koncerty sezony, která právě končí. Zrušená vystoupení by rádi nahradili ještě do začátku nové sezony. Na programu budou zejména na konci června a v srpnu.

„Jsme jednou z mála filharmonií v České republice, které jdou touto cestou, většina našich kolegů neodehrané koncerty zrušila,“ řekl ředitel zlínské filharmonie Josef Němý.

Filharmonie odehraje 11 ze 14 plánovaných koncertů, neuskuteční se výchovné koncerty pro školáky a zahajovací koncert festivalu Talentinum, na který měla na konci dubna přijet z Velké Británie sólistka Gabriela Demeterová.

První koncert v náhradním termínu se uskuteční zítra, 25. a 26. června pak jsou na programu koncerty Operní gala nabízející slavné operní árie. Ty se měly původně konat na začátku března.

Naplánovaná vystoupení chce filharmonie absolvovat i kvůli odpovědnosti k posluchačům, zanedbatelná není ani finanční stránka.

„Pokud bychom neodehráli všechny koncerty, ztráta by pro nás byla asi 900 tisíc korun. Při našem plánu se dostáváme na ztrátu 300 tisíc korun, což při našem rozpočtu přes 70 milionů korun bude určitě zvládnutelné,“ popsal Němý.

Filharmonie hodlá také vyjít vstříc dirigentům a sólistům, kteří jsou osoby samostatně výdělečně činné a kvůli koronavirové pandemii přišli o peníze.

Zlínští filharmonici zahráli v době nouzového stavu ze svých domovů Ódu na radost z domovů i na skleničky:

Autor:
  • Nejčtenější

Luxusní vila trestně stíhaného strůjce kauzy Dozimetr Redla je na prodej

11. června 2024  18:54

Luxusní vila kontroverzního podnikatele Michala Redla, která se nachází ve Zlíně, je na prodej....

Neznámí cyklisté pomohli zachránit muže. Zdravotníci jim děkují aspoň na dálku

11. června 2024  18:31

Nečekané pomoci se dostalo zlínským záchranářům. Ti se vypravili zachraňovat muže do těžko...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Klobouky se vzpamatovávají z bleskové povodně, druhé za krátkou dobu

11. června 2024  9:24,  aktualizováno  16:52

Zničený ekopark, vypuštěný bazén, ucpaná kanalizace, desítky zaplavených sklepů. Blesková povodeň v...

Ve Zlínském kraji mají první obchod bez obsluhy, je šancí pro další obce

10. června 2024  12:02

V Uherském Ostrohu na Uherskohradišťsku otevřeli první automatizovanou prodejnu na východní Moravě....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

První hrad ve Zlíně měl stát na záhadném kopci. Legenda nebyla vymyšlená

9. června 2024  10:08

Měl dvě kulaté věže, zdi tlusté na dva sáhy a tři poschodí. Tak zřejmě vypadal hrad, který před...

Sám si navrhl i zrealizoval zahradu, kde vládne kámen. Jako ze žurnálu

17. června 2024

Soutěž S realizací proměny své zahrady na Uhersko-Hradišťsku začal čtenář Marian krok za krokem na podzim...

Obyčejný hoch, co skončil v koncentráku. Děti se učily o Židech netradičně

16. června 2024  9:17

Muzeum Kroměřížska spustilo novinku, učí školáky o životě Židů takzvanou badatelskou výukou. Děti...

Mlynář dokázal otočit celý mlýn podle směru větru, reguloval i jeho sílu

15. června 2024  15:04

Svým chraplavým hlasem, způsobem vyprávění i dobovým oblečením působí tak přirozeně, jakoby se v...

Omladit musíme. Sportovní šéf Slovácka o konci Svědíka, novém kouči i Petrželovi

15. června 2024  13:23

Po úspěšné éře trenéra Martina Svědíka, se kterým ho pojily nadstandardní vztahy a jemuž sekundoval...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...