Zájem o potraviny bez chemie roste, Zlínský kraj je chce dostat i do škol

  10:25aktualizováno  10:25
Ve Zlínském kraji přibývá ekologických zemědělců, už je jejich kolem čtyř set. Lidé mají o biopotraviny stále větší zájem. Tento trend by měl i nadále pokračovat. Hejtmanství zvažuje, že produkty ekozemědělců zařadí i do nabídek školních jídelen a dalších zařízení.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Michal Šula, MAFRA

Před čtyřmi lety Radek Fryzelka s manželkou opravil ve Vlachovicích na Zlínsku starou sušírnu na ovoce a začali s ekologickým zemědělstvím. Nejdříve prodávali sušené ovoce, potom začali pěstovat byliny. Dnes už vyrábí bylinné čaje i lázeňské bylinné koupele. Všechno jsou to biovýrobky.

„Zájem zákazníků roste. Nevím, jestli je to jen tím, že už jsme známější, nebo stoupá poptávka po bioproduktech,“ zmínil Fryzelka.

V začátcích měl ještě jinou práci, dnes hospodaří se ženou na plný úvazek, mají jednoho zaměstnance a přes léto dva až tři brigádníky. Produkty prodává stálým zákazníkům i přes internet, koupele dodává do lázní a hotelů.

„Je to akorát tak na uživení, protože děláme spíše okrajový sortiment. Pořád nás to ale baví,“ nastínil Fryzelka. „Situace by mohla být ještě lepší, ale dokud tady budou velcí zemědělci hospodařit na rozsáhlých polích, tak jak většinou nešetrně hospodaří, ti menší, ekologičtí, budou spíše živořit,“ doplnil.

Vadí mu například, že stát při administrativě nerozlišuje mezi velkými a malými farmáři, z nichž se podle něho stávají stále více úředníci. Nicméně rodinné podnikání chce pořád rozvíjet, protože ho naplňuje a je prospěšné krajině.

Ekozemědělci by mohli dodávat potraviny do nemocnic a škol

To je jen jeden příběh ze zhruba 400 ekozemědělců a zpracovatelů biopotravin ve Zlínském kraji. Hospodaří na 39 tisících hektarech. Jen pro srovnání: před pěti lety ekologicky hospodařilo 360 farmářů, v roce 2005 jich byla necelá stovka.

„Tendence je stoupající, ekologických zemědělců přibývá,“ shrnul poradce v ekologickém zemědělství a jeden z jeho zakladatelů v Česku Milan Drgáč.

Podle něho je to dáno poptávkou lidí, kteří už jsou ochotni připlatit si za dražší biopotraviny, protože jsou kvalitnější než levnější produkty z hypermarketů.

„Životní úroveň je vyšší a lidé si dokážou vyhledat lepší potraviny, tedy i biopotraviny. Je to pro ně přínosem,“ míní Drgáč.

Současně zmiňuje i šetrnost ekozemědělců vůči životnímu prostředí, což může u odběratelů také hrát roli. V kraji se farmáři, kteří hospodaří v souladu s přírodou, zaměřují nejvíce na pěstování obilovin a chov skotu na mléko i maso. Nejméně jich je na Kroměřížsku, kde úrodnou půdu obhospodařují většinou klasičtí zemědělci, nejvíce naopak na Zlínsku.

Farma vrací do polí remízy. Traktoristé mi nadávali, směje se ředitel

„Zájem o biopotraviny roste. Nově vznikající farmy jsou ale spíše menší. Celkový objem produkce se proto zase tak moc nenavyšuje,“ zmínil ředitel ekofarmy Javorník ve Štítné nad Vláří Josef Tománek.

Ekofarma za šetrný přístup ke krajině posbírala řadu ocenění a loni ji ministerstvo zemědělství určilo jako vzorovou. V Javorníku chovají především masné a dojné krávy, zpracovávají ale i vlastní biomléko v malé mlékárně. Dodávají mléko do škol v Praze i v bližším okolí, což je akce státu.

Tománek by ale uvítal stejně jako jiní ekofarmáři, kdyby jejich výrobky odebíraly také krajské nemocnice, školy nebo ústavy sociální péče.

„V Rakousku mají nemocnice dané, že část produktů musejí být biovýrobky. Je to politická záležitost. Zdejší politická garnitura to ale nevstřebává tak rychle,“ míní Drgáč.

Nicméně Zlínský kraj aktuálně prověřuje možnost, že by vypsal výběrová řízení na dodavatele potravin do škol, nemocnic či sociálních zařízení, která zřizuje.

„Teď mají ve školách třeba tři jídla. Mohlo by to být tak, že čtvrté by bylo od regionálního zemědělce, páté od ekozemědělce. Musíme to však ještě dopočítat, abychom zjistili, jestli je to reálné,“ nastínila krajská radní Margita Balaštíková, která má tuto oblast v kompetenci.

„Pacienti nebo děti by si pak na jídlo od ekozemědělců přispívali. V nemocnici v Uherském Hradišti už nabízejí jedno jídlo z regionální produkce a osvědčilo se to,“ doplnila Balaštíková.

Jestli bude stoupající zájem o biopotraviny pokračovat, může dojít i k jejich zlevnění. Podle Drgáče stále více lidí nechce jíst potraviny s „éčky“, tedy barvivy, konzervanty či emulgátory. Záleží jim na kvalitě. Při výrobě biopotravin se nemohou používat žádné chemické přípravky na hnojení nebo ochranu.

Autor:

Nejčtenější

Odháčkování je dobrovolné, jinak by nefungovalo, říká obhájce guru Járy

Jaroslav Dobeš ve filipínském vězení.

Znásilnění vydávané za léčebnou metodu zvanou odháčkování, která ženám pomůže nastartovat další život, se znovu vrátilo...

Zlín - Sparta 0:2, před derby zlepšený výkon, trefili se Tetteh a Kanga

Hráči Sparty se radují ze vstřelené branky v utkání proti Zlínu.

Fotbalisté Sparty konečně vyhráli ve Zlíně, po třech předchozích neúspěších tam v 9. kole ligy zvítězili 2:0. První...

Pronájmy ve Zlíně jsou třetí nejdražší v zemi, chtějí je i studenti

Spousta městských bytů je ve dvou „segmentech“ na zlínském sídlišti Jižní Svahy.

Weby s poptávkou bydlení či skupiny na Facebooku na stejné téma jsou v posledních týdnech zahlceny inzeráty, které mají...

Bohemians - Zlín 2:2, domácí dvakrát prohrávali, bod zajistil Havel

Milan Havel z Bohemians hlavičkuje na bránu Zlína. Zleva brankář Stanislav...

Fotbalisté Bohemians 1905 podruhé v letošním ročníku ztratili body doma. V předehrávce 10. kola Fortuna ligy se Zlínem...

První liga: Budějovice vyhrály i potřetí, zatím neztratila ani Poruba

Českobudějovický útočník Radek Prokeš (vlevo) se snaží uniknout Lukášovi...

Hokejisté Českých Budějovic a Poruby potupili ve třetím kole první ligy soupeře devíti góly a vládnou tabulce se...

Další z rubriky

Dvanáct vrstev křídy, třináctá zlato. Na Velehradě se učili psát ikony

Kurz psaní ikon na Velehradě.

Celou řadu zájemců přilákal kurz psaní ikon, který se konal na Velehradě. Přestože je ikona spojena s pravoslavím,...

Podvodnice oslovila muže přes internet a vylákala z něj 150 tisíc

Ilustrační snímek

Kroměřížští policisté vyšetřují případ podvodu, kdy se osmačtyřicetiletý muž seznámil na sociálních sítí s ženou, která...

Cyklosíť zhoustne, nové trasy se chystají kolem Zlína i u Kroměříže

Baťův kanál.

Zlínský kraj má výborné pokrytí cyklistickými stezkami a trasami. Chybějící důležité úseky však brzdí finance či...

Kočičí máma ze Zlína má síť dobrovolníků, suplují chybějící útulky

Eva Janišková založila ve Zlíně organizaci Dobré ruce a s kolegy se stará o...

Před toulavými kočkami lidé zavírají oči, říká Eva Janišková. Ve Zlíně vede organizaci Dobré ruce a s kolegy zachránila...

Adecco spol. s r.o.
Nákupčí

Adecco spol. s r.o.
Moravskoslezský kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 27 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz