Stamiliony na opravy náměstí: města naposledy žádají o evropské peníze

  10:40aktualizováno  10:40
O evropské dotace ve výši 408 milionů korun žádá 53 měst a obcí ve Zlínském kraji na úpravu svých náměstí a veřejných ploch. Zájem asi dvojnásobně převyšuje možnosti. A není jasné, zda i nadále bude na opravu náměstí a návsí možné čerpat peníze z Unie.

Masarykovo náměstí v Uherském Brodě čeká v roce 2014 zásadní proměna, byť město ještě dotaci nemá schválenou. | foto: MAFRA

"Zájem o obnovu veřejných ploch je pořád velký. Hlavně na venkově je obrovský," sdělila Renata Škrobálková, mluvčí Regionálního operačního programu Střední Morava, který dotace rozděluje pro Olomoucký a Zlínský kraj.

V řeči čísel podle ní zájem až dvakrát převyšuje nabídku. Vyplývá to z výsledků dotační výzvy uzavřené koncem dubna.

Kdo chce dotaci na náměstí a náves

Města (nad 5 000 obyvatel):

Kroměříž, Brumov-Bylnice, Uherské Hradiště, Rožnov pod Radhoštěm, Staré Město, Hulín, Luhačovice, Slavičín, Uherský Brod, Valašské Klobouky, Vsetín

Obce (500-5 000 obyvatel):

Zašová, Újezd, Halenkov, Roštín, Počenice-Tetětice, Březolupy, Troubky-Zdislavice, Bánov, Horní Lhota, Rymice, Pozlovice, Tupesy, Bezměrov, Liptál, Toporná, Hutisko-Solanec, Koryčany, Nedašov, Jalubí, Kašava, Bojkovice, Březnice, Prostřední Bečva, Jarcová, Boršice u Blatnice, Uherský Ostroh, Strání, Polešovice, Vigantice, Želechovice nad Dřevnicí, Hradčovice, Tečovice, Bílovice, Spytihněv, Bystřička, Kelč, Horní Lideč, Lidečko, Valašská Polanka, Nový Hrozenkov, Velký Ořechov, Ostrožská Lhota, Vizovice, Valašská Bystřice, Pačlavice, Chvalčov

Z měst chce například Uherský Brod opravit své Masarykovo náměstí (více zde), Kroměříž Slovanské náměstí a Hulín zase náměstí Míru. Většinou jde o zanedbané, desítky let neopravované plochy.

"Investice počítá s 22 miliony, výsledná cena však může být nižší. Záleží na tom, jak bude probíhat soutěž," řekl starosta Hulína Roman Hoza (více čtěte zde).

Staré Město chce zase u vznikajícího nového kostela vybudovat Velkomoravské náměstí (více zde). O evropské dotace na svá veřejná prostranství požádaly také Rožnov pod Radhoštěm nebo Luhačovice.

Ve Zlínském kraji tak celkem jedenáct měst s více než pěti tisíci obyvateli podalo žádosti o 170 milionů korun, zatímco 42 obcí pod pět tisíc obyvatel požádalo o 238 milionů. Jsou mezi nimi například Zašová, Roštín, Bánov, Rymice či Jalubí.

Na koho se dostane? Jasno bude až v srpnu

Jednoduchá matematika však napovídá, že na všechny se nedostane. Zájemců je zkrátka moc.

Především je tu ještě Olomoucký kraj, kde města a obce předložily žádostí o něco víc. V celém ROP Střední Morava - tedy v obou krajích dohromady - se tak 23 měst uchází o 370 milionů, přičemž k dispozici je pro ně "pouze" 240 milionů.

Obce žádají o 690 milionů korun ve 118 projektech, vyčleněno je pro ně ale "jen" 368 milionů. "Dohromady tak starostové z obou krajů letos k 30. dubnu požádali o víc než jednu miliardu korun evropských dotací, dostanou ale nejvýš 608 milionů," vypočítala Škrobálková.

Na koho se dostane a na koho ne, by se mělo vědět po jednání Regionální rady operačního programu Střední Morava, s kterým se počítá na srpen.

V dubnu skončená výzva je v tomto dotačním období svého druhu už třetí a zřejmě i poslední. Předchozí výzvy byly vypsány roku 2007 a 2010. Co bude dál v novém dotačním období EU, které začne napřesrok a potrvá do roku 2020, ale zůstává nejasné.

Včetně toho, zda se obcím a městům vůbec ještě někdy naskytne šance opravit si náves či náměstí z evropských peněz.

"Bohužel sami ještě nemáme informace o tom, jak bude vypadat příští programové období, co bude podporováno a v jakém rozsahu," uvedla mluvčí Škrobálková.

Chuť do úprav veřejných prostranství přitom neopadá. Spíš naopak. "Zájem o obnovu veřejných ploch je pořád velký. Hlavně u obcí je převis poptávky skoro dvojnásobný," vysvětlila Škrobálková.

Autor:

Nejčtenější

Zemřel spoluzakladatel Tescomy, k hrncům se s kamarádem dostali od muziky

Jiří Vaculík měl ve společnosti Tescoma na starosti vývoj.

Před pár dny nečekaně zemřel jeden ze zakladatelů zlínské společnosti Tescoma vyrábějící kuchyňské potřeby. Jiřímu...

Kouč Jílek: Dostali jsme pořádnou facku, hodně lidem to nahraje

CO S TÍM? Zadumaný sparťanský trenér Václav Jílek během neúspěšného zápasu se...

Nikdy na jeho tým nepřišlo doma tolik fanoušků. „Skoro patnáct tisíc lidí, fantastická atmosféra a my se jim odvděčíme...

Zlín - Slavia 0:1, body pro obhájce zařídil po šťastném odrazu Hušbauer

Slávistická radost ve Zlíně, střelec gólu Josef Hušbauer (vpravo) v objetí...

Slávističtí fotbalisté za obhajobou titulu vyrazili vítězstvím. V úvodním kole nového ročníku na něj dosáhli ve Zlíně,...

Z nákladního auta na D1 vytekla kyselina sírová, řidič zřejmě zaspal

Jiří Vaculík (vlevo) a Petr Chmela začínali coby spoluhráči v kapele Symfonik...

Mikrospánek mladého řidiče zřejmě stál za nehodou nákladního auta, které převáželo barely s vysoce koncentrovanou...

Podlesníky, pivovarský guláš a jelení steak. Ochutnejte krajové speciality

Pivovarský guláš se dříve připravoval z koňského masa, dnes vítězí hovězí.

Chcete-li hodovat jako kdysi šlechta, dejte si kvalitní kus jeleního masa. Vyrazit pro něj můžete i ke středočeským...

Další z rubriky

Ve Zlíně schází téměř třetina soudců, jmenování nových trvá dlouho

Ilustrační snímek

Správně by mělo na okresním zlínském soudu pracovat 25 soudců, to je však v poslední době nedosažitelný ideál....

Řidič neohlásil, že srazil cyklistu, pak měl pozitivní test na drogy

Ilustrační snímek

Těžké zranění utrpěl cyklista, kterého na Zlínsku srazilo nákladní auto. Jeho řidič mu sice poskytl první pomoc, nehodu...

Města schovávají kontejnery pod zem, třídit tak jde i v historickém centru

Podzemní kontejnery fungující pouze s čipovou kartou jsou ve Zlíně třeba na...

S receptem na to, jak odstranit nevzhledné a zapáchající stanoviště popelnic, přichází hned několik měst ve Zlínském...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz