Píše se rok 1853 a těžba železné rudy, jež dávala v Bojkovicích bezmála dvacet let práci desítkám lidí z města i okolí, končí. Společně se zastavením těžby začíná úpadek ve své době rozlehlé a živé čtvrti vystavěné ve strmém kopci nad městem.
Z hornické kolonie s desítkami domů postavených z kotovic, tedy nepálených cihel z jílu, slámy, písku a chlévské mrvy, se dochoval pouze jediný dům.
Dnes je z malého stavení s číslem popisným 302 nová kulturní památka a turistická atrakce malého městečka z Bílých Karpat. Nedávno zrekonstruovaný domek v ulici Potok je navíc součástí nové turistické trasy. Zatímco ostatní stavení si noví majitelé proměnili v moderní rodinné domy, dnes památný dům byl dlouho na odpis. Jeho záchrana začala v roce 2016, kdy jej radnice odkoupila za 200 tisíc korun od soukromého vlastníka.
„Postupná obnova začala o rok později a letos skončila instalací expozice a mobiliáře,“ říká starosta Bojkovic Petr Viceník.
Domek postavený nejspíš už na konci 18. století reprezentuje podle historika a ředitele Muzea Bojkovska Tomáše Hamrlíka cennou a naprosto ojedinělou ukázku lidového bydlení tehdejších chudších vrstev. Stavení, jež několikrát změnilo majitele, se nakonec dochovalo v původních rozměrech a podobě, kterou získalo v 19. století, kdy v okrajové části města bydlely hornické rodiny. Celková obnova si vyžádala na dva miliony korun.
„Radnice do rekonstrukce investovala zhruba 800 tisíc, se zbytkem nám pomohly státní a krajské dotace, na které jsme dosáhli díky zařazení domku na seznam kulturních památek,“ přiblížil Viceník.
„Jedna věc je udělat obnovu stavby lidové architektury a druhá je pak najít pro ni využití,“ doplňuje Hamrlík s tím, že snahou města je mít živou expozici. „Chceme, aby to nebyl pouze krásně zrekonstruovaný dům bez života, ale aby to v něm pulzovalo, aby se v něm konaly různé akce a aktivity a aby sloužil všem věkovým skupinám,“ plánuje ředitel Hamrlík a zároveň autor projektu.
„Chceme nabídnout přesnou ukázku, jak se v hornické kolonii žilo před sto lety, proto chceme v domku také vařit, péct a na zahrádce chovat třeba slepice nebo kozy,“ prozradil s tím, že muzejníci hodlají využít i vhodnou polohu stavení. Památná kotovice stojí přímo u turistické trasy směřující na Hradskou Nivu s miškářskou kaplí a zbytky slovanského mohylového pohřebiště, jež patří už nyní k častým výletním cílům.
Hornické stavení zaujalo jen pár týdnů od ukončení stavebních prací porotu vyhlašující Lidovou stavbu roku Zlínského kraje.
Kromě bojkovického domku, jenž výroční ocenění nakonec získal, byla v nominaci ještě zrekonstruovaná vinná búda z Veletin, opravená kaple sv. Panny Marie v Mistřicích-Javorovci a proměna jednopodlažního stavení v Suché Lozi v penzion.