Bezdomovci zabrali bývalou dostihovou dráhu, koupaliště hlídá ostraha

  17:53aktualizováno  17:53
Na bývalé dostihové dráze mezi Otrokovicemi a Tlumačovem se utábořila skupina bezdomovců, potíže s nimi jsou i jinde ve městě. Radnice svůj přístup k nim zpřísnila, legislativa jí ale moc možností nedává.

Před pár dny byli v Otrokovicích bezdomovci vystěhování z nevyužívané budovy u Kauflandu. | foto: Město Otrokovice

Poházené odpadky, hadry, zbytky jídla či lahve od alkoholu a kousek od nich postavené stany. Tak to před pár dny vypadalo na dnes už nevyužívané dostihové dráze mezi Otrokovicemi a Tlumačovem, kde se utábořila skupina bezdomovců.

Je to jen kousek od rekreační oblasti Štěrkoviště, kde potíže s lidmi bez domova řešili také. Dorazili sem večer a v dětském bazénku vykonávali osobní hygienu. Areál proto bude do konce koupací sezony střežit od 20 do 6 hodin bezpečnostní služba, kterou najala radnice.

„Do budoucna se plánuje kompletní oplocení pozemku, aby byl přístup těmto lidem znemožněn,“ podotkla otrokovická mluvčí Romana Stehlíková.

Lokalita, kde se bezdomovci usídlili, patří do katastru sousední obce Tlumačov. Pozemek je ale státu a právo hospodařit na něm má Zemský hřebčinec Tlumačov.

„Po dohodě se všemi stranami jsme se rozhodli, že lidé bez domova tam mohou dočasně zůstat. Jde o kompromis a vstřícný krok z naší strany, ale je podmíněný tím, že na místě bude pořádek,“ uvedl ředitel hřebčince David Olejníček.

Podle něj jde i o to, že i kdyby byli z místa vykázáni, jen se přesunou o kus dál.

Dostihovou dráhu minulý týden uklidily Technické služby Otrokovic a bude pod kontrolou státní policie či sociálních pracovníků.

Spousta jich už má k městu sociální vazby

Potíže s bezdomovci jsou v Otrokovicích dlouhodobě palčivé téma. Podle Davida Špendlíka, sociálního kurátora městského úřadu, zde přebývá kolem 25 až 35 lidí bez přístřeší. Jejich počet se průběžně příliš nemění, ale v létě jsou více na očích. Řada z nich si už ve městě navíc vytvořila sociální vazby, a proto nemá důvod jít jinam.

Dalším problémem je fakt, že mezi nimi přibylo mladších a daleko agresivnějších lidí, kteří nepoznali pracovní návyky a život na ulici už berou skoro automaticky. Hodně posedávají u vlakového nádraží, v parku na Baťově nebo před Otrokovickou Besedou.

„Močí tady, sprostě pořvávají, zapáchají a obtěžují. Nedovedu si představit, že bych si sedla na náměstí na lavičku, když vidím, jaká individua se tam zdržují,“ řekla místní obyvatelka Jana Lorencová.

Otrokovická radnice, která sídlí jen kousek od Besedy, situaci řeší, moc možností ale nemá. Začátkem srpna vystěhovala šest lidí bez domova z nevyužívané budovy vedle kvítkovického hypermarketu Kaufland, kterou předtím obsadili (viz též Bezdomovci přebývali v opuštěné budově, po čtyřech měsících je vystěhovali).

Kromě toho město vyzvalo pronajímatele obchodů na Bahňáku, aby jim neprodávali alkohol výměnou za poukázky dávek pomoci v hmotné nouzi. Totéž ale dělají i někteří obyvatelé města, kteří s nimi mění poukázky za peníze, navíc často v nevýhodném kurzu.

„V důsledku obdobného jednání může docházet ke zvýšení počtu podnapilých osob, včetně lidí bez domova, které konzumují alkohol na veřejném prostranství, především v centru města,“ upozornil starosta Jaroslav Budek.

Města nemají zákonné možnosti vykázat bezdomovce pryč

Strážníci mají za úkol dané lokality častěji objíždět a kontrolovat. V terénu jsou i sociální pracovníci. Jenže potíž tkví v tom, co trápí nejen Otrokovice, ale i řadu dalších měst po celé zemi.

„Nemáme žádné zákonné možnosti vykázat tyto osoby z veřejných a pro lidi atraktivních lokalit, pokud neporušují vyhlášku či zákon nebo pokud si na veřejné pohoršení oficiálně nestěžují minimálně tři občané, kteří jsou ochotni svědčit,“ vysvětlil velitel otrokovických strážníků Tomáš Gromus.

Mohou jim tak jen znepříjemňovat život neustálými kontrolami. „Máme kamery namířené mimo jiné na prostor před Besedou a neustále ho monitorujeme. Pokud vidíme, že tam někdo pije alkohol, hlídka vyrazí na místo a situaci řeší,“ konstatoval Gromus.

V Otrokovicích totiž platí vyhláška, která – vyjma městem povolených akcí – zakazuje konzumaci alkoholu na vybraných místech, jako jsou park před Společenským domem, Městská poliklinika, Otrokovická Beseda, nebo na dalších plochách parkového charakteru.

Ani to ovšem problém neřeší. Bezdomovci se totiž jednoduše přesunou o něco dál nebo se na místo posléze vrátí.

„Snažíme se jejich protiprávní jednání a buzení veřejného pohoršení minimalizovat,“ dodal Gromus, podle něhož mají lidé všechny problémy hlásit na linku 156.

Autor:

Nejčtenější

Fenomén Zikmund. Cestovatel oslaví 100 let, připomene si ho celé Česko

Miroslav Zikmund s novou knihou Zikmund a Hanzelka - s Tatrou kolem světa.

Cestovatel Miroslav Zikmund oslaví 14. února sté narozeniny. Kulaté výročí si budou jeho obdivovatelé připomínat nejen...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Tátovu nepřítomnost jsem nebral jako újmu, říká Miroslav Zikmund mladší

Miroslav Zikmund mladší je synem cestovatel Miroslava Zikmunda a operní pěvkyně...

Po slavném otci zdědil vášeň k cestování. Na rozdíl od něj je ale Miroslav Zikmund mladší nejšťastnější, když krajinu a...

Hanzelka a Zikmund naštvali Brežněva, cestovatele sledovala tajná policie

Prezident Václav Havel při návštěvě Zlína 7. března 1990 v Divadle pracujících....

Cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund byli miláčky národa, komunistický režim je však odepsal, když popsali...

Mladík na internetu vyhrožoval, že bude střílet do lidí jako Breivik

Ilustrační snímek

Jednadvacetiletý muž ze Zlínska na sociálních sítích vyhrožoval střelbou do lidí a následnou sebevraždou. Vyjadřoval...

Další z rubriky

Zikmund očima cestovatelů. Jeho preciznost je inspirativní, shodují se

Oslava stých narozenin cestovatele Miroslava Zikmunda se uskutečnila ve Zlíně.

Při příležitosti stých narozenin Miroslava Zikmunda MF DNES oslovila jeho následovníky, přátele, spolupracovníky a...

Pacient odpojil přístroje a rozbil dveře na balkon, pád z něj nepřežil

Ilustrační snímek

Pád ze čtvrtého patra budovy zlínské nemocnice nepřežil ve čtvrtek nad ránem pacient neurologie. Případem se zabývají...

Oslavence Miroslava Zikmunda přátelé překvapili novým vydáním jeho knihy

Nové vydání cestopisu ze Srí Lanky.

K dnešním stým narozeninám připravili pro cestovatele Miroslava Zikmunda jeho blízcí překvapení, je to nové,...

Najdete na iDNES.cz