Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Cibule do naší tortilly patří, shodla se většina Španělů

Vášnivá, hlasitá, leckdy zlobná španělská debata se zdá být rozřešená. Souzní totiž jasná většina žen i mužů, shoda panuje mezi majoritou stoupenců levice i pravice. Cibule do omelety s brambory patří, vyjevil průzkum. Je to přitom pokrm, který byl součástí politických dějin země.
Onou debatou Španělsko dýchalo. A možná ji neukončila ani aktuální anketa:...

Onou debatou Španělsko dýchalo. A možná ji neukončila ani aktuální anketa: Patří do tortilly de patas cibule, nebo ne? | foto: Getty Images

Výzkum prokázal jasnou preferenci v receptu na ikonický pokrm tortilla de patatas (bramborová omeleta), pro nezbytnost cibule hlasovalo v anketě, jejíž výsledky vydal list El Mundo, 73 procent lidí, proti bylo 25 procent, zdržela se dvě procenta. Jednoznačně tedy zvítězila frakce concebollistas, procibulových. Sincebollistas mohou dál cibuli vynechávat, ovšem s trpkým pocitem menšiny.

Spor to přitom až tak jednoznačný nebyl. A nebylo možné ho podceňovat – týkal se totiž pokrmu, který byl v dějinách země víc než jen položkou na jídelním menu.

Budovat národ skrze tortillu

Někdejší marginální jídlo dělnické třídy, omeleta s vejci a brambory, se totiž během historie stalo produktem a nástrojem nacionalistické politiky, jak připomíná práce Tortilla a budování národa: případ španělské omelety Marii Reyes Baztánové.

Fish and chips. Za svůj národní poklad vděčí Británie imigrantům

Je to pokrm, který proslavil Velkou Británii. Podle listu The Independent je...

Je svéráznou národní institucí. Pokrm fish and chips držel morálku britské společnosti za první i druhé světové války. George Orwell ho obviňoval z toho, že udržuje dělnickou třídu v povrchní spokojenosti a zbavuje ji revolučních aspirací. Jeho kořeny však sahají mimo hranice Velké Británie.

Jakkoli nadneseně a bizarně může ono tvrzení znít, autorka klade jeden fakt za druhým. Připomíná, že prosté jídlo překračovalo hranice španělských regionů. Paella má původ ve Valencii nebo Alicante, Katalánsko má klobásu butifarra, Baskicko se pyšní svými pintxos, pokrmy na špejlích, v Galicii je jako doma vařená chobotnice s paprikou. Tortilla je však součástí kuchyně všech oblastí. Proto může zosobňovat „španělskost“, národní svorník celé země.

Jako nástroj pro nacionalizaci španělské kuchyně a země ji používala na začátku dvacátého století vlivná intelektuálka Emilia Pardo Bazánová. Stranou nenechala jednoduchý pokrm ani diktatura Miguela Primo de Rivery. Tortilla, stejně jako všechny omelety, má původ ve Španělsku, hlásala kuchařka nacionalistického autora, novináře a kulinářského experta Dionýsia Péreze. Byl součástí proudu, který se vyrovnával s mnoha zpochybněními španělského národa a jeho identity, se ztrátou někdejšího impéria, s kulturní závislostí na Francii. A oporu hledal i v tradiční, španělské národní gastronomii, vysvětluje další studie nazvaná Jak uvařit národ.

A význam bramborové omelety pokračoval i za diktatury generála Francisca Franca. „Během ní byla podpora národní kuchyně obecně důležitým prvkem nacionalistické agendy, byla nahlížena jako významný národní symbol,“ uvedla Bazánová serveru INews. A upřesňuje, že v praxi to znamenalo, že Francův úřad pro turismus cíleně upozaďoval regionální pokrmy a vyzdvihoval právě tortillu a další „španělská jídla“.

Špagety kazí národní duši. Proti těstovinám bojovali futuristé i fašisté

Národní pokrm. Přesto měly makaróny, špagety, těstoviny všeho druhu padnout za...

Podněcují v národu melancholii, lenost, pesimismus, zápecnictví. Proto těstoviny pranýřovali italští futuristé. A činí zemi závislou na dovozech, zatímco by se měla tyčit v heroické soběstačnosti. Proto je odmítali fašisté. Obě hnutí se ve třicátých letech minulého století snažila tradiční potravinu nahradit rýží.

„Jeho posedlost propagací všeho, co bylo španělské a ryze národní, udělalo z tortilly jedno z nejoslavovanějších a nejoblíbenějších jídel španělské gastronomie,“ shrnuje Bazánová.

Puristé a nonkonformisté

Naprosté a bezrozporné národní jednoty se však ani v případě onoho pokrmu nedosáhlo. Patří do něj cibule, nebo ne? Je tortilla de patatas s cibulí přípustná, ryzí, nebo je kacířskou úchylkou? Je pilířem čisté, národní kuchyně, nebo jejím pošpiněním nemístnou diverzitou?

Do ohně letitého sporu přilila v roce 2018 olej městská rada Betanzosu v Galicii, jejíž tortilly jsou považovány za nejlepší v celém Španělsku. Před tamní soutěží o nejlepší tortillu de patatas totiž úředníci vyhlásili, že cibule má na ni vstup zakázán. Povolenými ingrediencemi byly jen vejce, brambory, olej a sůl. „Nic víc,“ zdůraznili představitelé města.

Tamní šéfkuchař Alberto García, několikanásobný vítěz tortillových betanzoských i celošpanělských klání, pro The Guardian v roce 2018 připomněl, že staré španělské recepty cibuli připouštějí. „Jenže upřímně řečeno, Betanzos se stal pro svou omeletu slavným díky místní kuchařce señoře Angelitě, která je připravovala před víc než stoletím bez cibule,“ líčil s tím, že k zastáncům takové tortilly se řadí i on.

A jakkoli podle něj otázka cibule nebyla pro omeletu nejpodstatnější, netvrdil, že tortilla s cibulí je „špatná“, vyjasnění bylo třeba. „Je to tady v Betanzosu náš ekonomický motor, takže potřebujeme konsenzus,“ přiznával.

Nynější anketou ho dostalo nejen galicijské město.

Poučme se z Trumpa

A procibulovém postoji našli společnou řeč lidé jinak rozdělení v politických otázkách. V řadách „concebollistas“, stoupenců cibule, se sešikovalo jak 73 procent stoupenců socialistické strany, tak 72 procent voličů konzervativní, jak 65 procent sympatizantů levicového uskupení Podemos, tak 69 procent stoupenců krajněpravicové strany Vox i 74 procent voličů střední pravice ze strany Ciudadanos.

Ukázkově však cibule nekráčela pouze skrze politické spektrum. Oslovuje společnost napříč genderem a věkem, straní jí 73 procent žen a 72 procent mužů, 69 procent mladých mezi osmnácti a šestadvaceti roky věku a 75 procent ve věku od pětačtyřiceti do čtyřiašedesáti.

Veřejnost nebere spor na lehkou váhu navzdory jasným výsledkům ankety. „Vyzývám vás, abyste přijali vítězství se sportovním duchem a prohru se stoickým klidem,“ tweetoval redaktor listu El Mundo Gonzalo Suárez. Leckteří stoupenci cibulové nebo proticibulové strany to však nezvládli, opačný tábor uráželi, neskrývali rozhořčení.

List The Guardian však s nadějí hledí na hlas rozumu zosobněný jedním z politicky prozíravých a pokorných příspěvků na Twitteru: „Musíme se naučit poslouchat a rozumět sincebollistas, stoupencům tortilly bez cibule. Protože Brexit a Trump jsou dokladem toho, co se stane, když k tomu nedojde.“ Španělsko ví, že nejde o málo.

Autoři:
  • Nejčtenější

Matriarchát neexistoval nikdy a nikde, je to jen romantický blud, říká biolog

6. května 2024

Premium Už před dvěma miliony let míval člověk strach z hadů, mírný sklon k mnohoženství, deprese, chuť na...

Až k orgasmu. Lechtání je nedoceněným fenoménem, existují dva druhy

13. května 2024

Premium Sexuální libůstkou může být cokoli. Zatím jako poslední erotickou kratochvíli věda zkoumala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Léta zahálení se dají zvrátit. Cvičení pomůže i po čtyřicítce

10. května 2024

Vysoký krevní tlak, ischemická choroba srdeční, cukrovka. Nechceme jen žít dlouho, chceme se též...

Třetí otázka byla, jestli to maminku nebolelo. Mazánek o nejhorší chvíli u kriminálky

12. května 2024

Premium Co je noční můra všech policistů a které krimiseriály připadají někdejšímu šéfovi středočeské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žijeme v době výkonové. Generace Z to chce jinak, říká manažer a psycholog

10. května 2024

Premium Dobrý manažer se musí orientovat nejen ve svém oboru, ale i v potřebách svých zaměstnanců, říká...

Sadistická show týrala muže přes rok. Japonsko fascinovala, děsila i léčila

14. května 2024

Cyklus oněch reality show v roce 2003 vláda oficiálně postavila mimo zákon. Byly brutální,...

Až k orgasmu. Lechtání je nedoceněným fenoménem, existují dva druhy

13. května 2024

Premium Sexuální libůstkou může být cokoli. Zatím jako poslední erotickou kratochvíli věda zkoumala...

Třetí otázka byla, jestli to maminku nebolelo. Mazánek o nejhorší chvíli u kriminálky

12. května 2024

Premium Co je noční můra všech policistů a které krimiseriály připadají někdejšímu šéfovi středočeské...

OBRAZEM: Stormy Daniels. Pornohvězda, která otřásá Trumpem

11. května 2024

Dopustila se bezpočtu sexu před kamerami, nejvíc ji však proslavil ten, který se odehrál v...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Silničářští popletové pobavili Mohelnici. Zpackaný nápis zaujal každého

Zpackaná dopravní značka pobavila Mohelničany. Silničáři při stříkání nápisu na asfalt otočili šablonu a vytvořili...

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky, předpovídání složitých...