Čtvrtek 22. dubna 2021, svátek má Evženie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. dubna 2021 Evženie

Pět legend kolem nacistické zombie Rudolfa Hesse

  14:00
Na scéně je opět Rudolf Hess, muž mnoha záhad. Neonacisté kolem Hitlerova náměstka budují kult "nevinného nacisty", jeho rodina i ošetřovatel si myslí, že jej ve špandavském vězení zabili britští agenti a další legenda dokonce říká, že za mřížemi vůbec nebyl Hess.

V třicátých letech byl třetím nejmocnějším mužem Německa, po Adolfu Hitlerovi a Hermannu Göringovi. Během války ustoupil do stínu vojenských vůdců, jako byl Joseph Goebbels či Heinrich Himmler. | foto: Profimedia.cz

V bavorském Wunsiedelu, což je vzdušnou čarou asi dvacet kilometrů od Ašského výběžku, vykopali jeho pozůstatky, spálili je a vysypali do moře, aby neonacistům vzali poutní místo, které hrob Hitlerova náměstka představoval. Ale udělali to Bavoři opravdu? Kolem Hesse je už tolik umělých záhad a spikleneckých teorií, že jedna navíc už by ani nepřekvapila.

Takže popořádku.

Legenda číslo 1: Zabili ho

Začneme tou smrtí, Sherlocka Holmese by na ní totiž rozhodně něco zarazilo. Poslední vězněný válečný zločinec z Norimberka, jehož jako jediného vězně trestnice o rozloze 37 tisíc metrů čtverečních v berlínské Špandavě střežili Američané, Sověti, Britové a Francouzi, byť se střídali, se oběsí na procházce.

Udělá to v zahradním altánu, který pro něj postavili, a na elektrické šňůře, kterou tam dali jen čtyřiadvacet hodin předtím. To vypadá trochu zvláštně.

Ale zvláštní je hlavně způsob, jak se to celé stalo. Jen si to představte: Rudolf Hess si kolem krku nasadí smyčku, druhý konec přiváže k okenní kličce, a pak se zvrátí dopředu a uškrtí váhou vlastního těla.

Jistě, něco takového je možné, ale ti, kteří věří na to, že smyčky vázaly jiné ruce, mají celkem dost argumentů.

Jako Hitlerův náměstek rozhodoval o tom, komu dá nacistický vůdce audienci a

Jako Hitlerův náměstek rozhodoval o tom, komu dá nacistický vůdce audienci a vedl aktivity NSDAP.

Hessovi bylo už 93 let. Měl by ještě vůbec tolik sil, aby se takto zabil? Prý ne, protože si nedokázal sám už ani zavázat tkaničky. Trpěl artritidou, takže nemohl zvednout ruce do výše ramen a se vším mu museli pomáhat ošetřovatelé.

Rudolf Hess

Narodil se roku 1894 v Egyptě, kde jeho otec působil jako obchodník. Do Německa se dostal až v roce 1913. Bojoval jako pěšák u Verdunu a u Yprů, byl několikrát zraněn a vyznamenán. Protože už nemohl sloužit v zákopech, prožil poslední měsíc války jako stíhač. Od roku 1920 byl souputníkem Hitlera, přepisoval jeho Mein Kampf, když s ním seděl ve vězení. V roce 1933 se stal šéfem NSDAP. Dne 10. května 1941 letěl do Británie s mírovou nabídkou. V roce 1946 byl odsouzen v Norimberku na doživotí, 17. srpna 1987 jej nalezli oběšeného ve vězení.

Jenže velmi logické jsou i protiargumenty. Kdyby ho chtěli zabít, proč by to dělali takhle hloupě? Měli ho dokonale ve své moci a nebylo tudíž těžké ho sprovodit ze světa "přirozenou cestou", tedy odborně s pomocí lékařů. Nikdo by nemohl nic prokázat, u starce tak vysokého věku by se úmrtí nikdo nedivil. Šla by zařídit také nehoda. Možností je řada. Hess navíc zanechal dopis na rozloučenou (byť i ten se dá podvrhnout) a o sebevraždu se pokusil předtím už třikrát. Jednou ještě za války v Británii, podruhé v roce 1959, potřetí v únoru 1977.

A vůbec, proč by ho vlastně někdo chtěl zabíjet? A když, tak kdo?

Legenda číslo 2: Udělali to Britové

Dnes už víme, co jsme tehdy nevěděli. Západní spojenci považovali tak dlouhé věznění Hesse za nelidské a chtěli ho propustit z humanitárních důvodů. SSSR byl však vždy zásadně proti, dokonce tak, že se Hess občas stával jednou z docela horkých třecích ploch studené války. Jestli si ale tedy teď myslíte, že v jeho smrti měli prsty Sověti, jste na omylu. Hess zemřel v době, kdy měla celou věznici pod palcem Británie. Oddíly strážců se střídaly po měsíci.

Takže Britové? Spiklenecké teorie tvrdí, že ano. Vystupují v nich dva britští tajní agenti rozvědky, kteří přijeli do Západního Berlína jen kvůli Hessovi. Tvrdí to i jeden z jeho ošetřovatelů Abdallah Melaouhi, který se o něj staral poslední tři roky jeho života. Napsal o tom i knihu. Totéž si myslí Hessova rodina.

Hitlera Hess obdivoval více než jiní nacističtí lídři.

Hitlera Hess obdivoval více než jiní nacističtí lídři.

Britové? To zní bizarně. Ale spiklenecké teorie mají vysvětlení na všechno.

Legenda číslo 3: Vezl mír

V tomhle případě to bylo proto, že s Hessovým letem bylo podle nich všechno jinak. Churchill "zazdil" mírovou nabídku, a kdyby to neudělal, Británie nemusela válčit. A tak Britové Hesse zabili, aby zametli stopy. Churchill totiž vyprovokoval Německo k válce na západě, protože ho chtěl zničit, zatímco Hitler a další "hodní hoši" v Berlíně chtěli mír – a válku jen se Stalinem. Pozor, to netvrdí autor tohoto článku, ale především neonacisté, kteří s těmito teoriemi přicházejí a snad jim i věří.

A proč tedy Britové Hesse zabili tak pozdě? Podívejte, píše se rok 1987, v Moskvě zuří perestrojka a Gorbačov dal najevo, že proti propuštění Hesse nic nemá. Tvrdil to Hessův syn a zdá se, že to byla i pravda. Britové mají poplach, přemýšlejí, jak zabránit tomu, aby tajemství vyšlo na světlo.

Hess totiž, opět podle spikleneckých teorií, nebyl blázen, který se utrhl ze řetězu. Naopak, letěl s požehnáním Hitlera, který si chtěl uvolnit ruce pro vpád do SSSR, kam vpochodoval zhruba měsíc po odletu Hesse do Británie. Vůdcova nabídka, kterou pošťák Hess předal Britům, zněla asi takto: my budeme mít jako sféru vlivu celou kontinentální Evropu, vy vaše kolonie. Ale my chceme zpátky ty kolonie, o které jsme přišli po roce 1918. Výměnou se stáhneme ze všech zemí západní Evropy, ponecháme si z ní jen Alsasko, Lotrinsko a Lucembursko. V okupované východní Evropě zůstaneme. Churchill tuhle krásnou nabídku sabotoval a Británie musela bojovat dál.

Na rozdíl od jiných nacistických pohlavárů měl Hess vybranější chování i lepší

Na rozdíl od jiných nacistických pohlavárů měl Hess vybranější chování i lepší vzdělání. Od roku 1946 si však mohl číst jen za mřížemi špandavské věznice.

Tak takhle si to představují spiklenci.

Ale pořád je v tom guláš, protože to možná bylo ještě jinak.

Hesse například vůbec neposlal Hitler. Tak kdo tedy?

Legenda číslo 4: Byla to past

Do Británie ho nalákali Britové. Bylo to mistrovské dílo tajné služby. Přesně tohle si myslel například i Edvard Beneš a šéf československého zpravodajství v Británii František Moravec. Ale něco podobného napsal během války i tehdy významný americký časopis American Mercury. Britové políčili na Hitlerova náměstka past, aby se dozvěděli, co má Hitler za lubem. Vzpomínáte, Hess letěl do Skotska za lordem Hamiltonem, který byl údajně přátelský k Německu. Ale podle tohoto výkladu psali Hessovi dopisy, o nichž si adresát myslel, že jsou od lorda, britští agenti. Hitlerovi (nebo jen Hessovi, záleží na tom, které verzi příběhu věříte) se líbila myšlenka, že by mohli vyšachovat Británii a mít krytá záda, a tak se rozhodli riskantní hru přijmout.

Ale to pořád ještě není všechno.

Vězněný muž ve Špandavě taky vůbec nemusel být Hess.

Legenda číslo 5: Nebyl to Hess

Byl to totiž jeho dvojník. A britský agent k tomu. Je sice zvláštní, že by britská tajná služba měla kromě Jamese Bonda ještě i agenty ve věku kolem 90 let, kteří náhodou vypadají jako Hitlerův náměstek a nechají se nakonec i zabít nebo ve službách Jejího Veličenstvu spáchají sebevraždu, ale proč ne, že… Přesně tohle si myslí například doktor Hugh Thomas, lékař britské armády, který vyšetřoval Hesse v roce 1973. Tvrdí, že tehdy nenašel na těle vězně žádné stopy po zraněních, která Hess utrpěl jako voják první světové války. Například průstřel plic.

Proč by to ale Britové dělali? Vysvětlení: Hess byl za války popraven nebo jednoduše zemřel a dvojník byl potřeba, aby se Němci nemstili na britských zajatcích, což uměli opravdu velmi dobře. A taky proto, aby byli Hitler a spol. pořád udržováni v nejistotě. Ale proč by Britové nechali svého agenta doživotně hnít ve vězení i po válce, když už to nebylo třeba, je záhadou. Faktem však je, že teorie dvojníka se probírala svého času v britském parlamentu i německém Bundestagu.

Pravděpodobná verze

Skutečnost ale asi tak divoká nebude. Pravděpodobný výklad nezní tak atraktivně, je ale logický. Rudolf Hess strávil dlouhá léta po boku Adolfa Hitlera, ve 20. letech byl jeho osobním sekretářem, důvěrníkem a dokonce se s ním roku 1923 nechal zavřít do stejné cely v Landsbergu, kde mu Hitler diktoval Mein Kampf. Po roce 1933 převzal jako jeho náměstek vedení NSDAP.

Zmizel. Tady býval hrob nacistického zločince Rudolfa Hesse. V červenci 2011 ho

Zmizel. Tady býval hrob nacistického zločince Rudolfa Hesse. V červenci 2011 ho nechaly úřady odstranit, protože se kvůli němu stal německý Wunsiedel poutním místem neonacistů.

Přesto není v hlavním mocenském okruhu. Jak se blíží a začíná válka, vypadává z něj. Pro muže, který byl führerovi až otrocky oddaný, jak vzpomínali pamětníci, to muselo být bolestivé. Stojí na absolutní špici, ale za dveřmi. Úspěšné jednání v Británii mu může přinést slávu a dodat mu aureolu politika, který přinesl mír na Západě.

Jeho let ve stíhačce nad Skotsko (Hess byl pilot z první světové války) byl možná jen chybným odhadem situace, možná symptomem duševní poruchy, která se později plně projevila. Faktem však je, že Churchill hned na jaře 1941 v tajném dopise americkému prezidentu Rooseveltovi napsal, že Hess se nechová jako blázen.

Jak to tedy bylo? Vydržte šest let. V roce 2017 se mají otevřít britské archivy o Hessovi.

A jako tečka: Rudolf Hess je občas prezentován jako oběť. Byla to však nacistická zombie, která se až do roku 1941 podílela na budování třetí říše a z titulů svých funkcí také na budování koncentračních táborů. Kromě toho podepsala norimberské zákony.

V Norimberku u soudu řekl: Ničeho nelituji.

Klasická nacistická zombie.

Autoři:
  • Nejčtenější

Myslím, že jsem někoho zabil, řekl sjetý producent Spector. Nemýlil se

Premium Phil Spector, vyšel s pistolí v ruce z ložnice svého luxusního panství, odkud se krátce předtím ozval výstřel. Byl...

Zrzky mají kouzlo, jsou jedinečné a nejvíc sexy, směje se MOgirl Estelle

Za sebou má vysokou školu v Amsterdamu. Aktuálně žije v Oxfordu, kde studuje mezinárodní obchodní management a...

Vraždila mlýnkem na maso. Poté svého manžela celou noc porcovala

Premium Holínky se jim bořily do měkké hlíny, kterou před chvílí skropil vydatný říjnový déšť. Švitořily a smály se. Chlápek...

OBRAZEM: Lézt nahá po skalách je osvobozující, říká Američanka

Pracuje v kasinu v New Jersey, ale její vášní je lezení po skalách. A již celé roky se na ně vydává nahá, částečně nebo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Češi a porno fetiše. Svádí nás tenisky, mimozemšťané a rusovlásky

Zajímají nás fetiše ženských nohou, mimozemšťanů, ale taky animovaných poníků. Vůbec nejvíc ze všeho však rusovlásky....

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Duchaření: nevinná zábava se v Austrálii zvrhla v nekonečný festival hrůz

Premium Pátrat po pachatelích trestných činů nebylo v devatenáctém století snadné. Jenže ani ti nejlepší komisaři ze Scotland...

Pro život i pro smrt. Knihovnička se změní na rakev

Onomu kusu nábytku říká Poličky pro celý život, pravdou však je, že slouží i po smrti. Jeho design totiž umožňuje, aby...

Zívání jako příprava na lov. Vědci jsou na stopě lví záhady

Zívání jednoho se dá fyziologicky vyložit, okysličuje, ochlazuje mozek. Proč je však u savců tak nakažlivé, vědci...

Zabíjím se. Věřím, že jsem nesmrtelný. Prokletý Baudelaire dožíval v bolesti

Premium Jeden z otců moderní poezie. Francouzský velikán, jehož řadíme do generace tzv. prokletých básníků. To se o něm učí ve...

Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F
Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F

Jaro máme v plném proudu, a tak je nejvyšší čas vybavit své ratolesti pohodlným, kvalitním a zároveň trendy oblečením. Co třeba vyzkoušet novou...

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Mohlo by vás zajímat