Zde by vědci podle studie osobnostní rysy založené na svědomitosti zřejmě...

Zde by vědci podle studie osobnostní rysy založené na svědomitosti zřejmě nehledali. | foto: Profimedia.cz

Metal není pro svědomité. Věda párovala hudbu a osobnostní rysy

  • 94
Otevření lidé poslouchají Davida Bowieho, ti s neurotickými rysy Nirvanu, svědomití lidé nevyhledávají intenzivní muziku jako punk a metal. Naše osobnostní rysy souvisejí s typem hudby, který preferujeme, zjistila rozsáhlá studie. A doložila, že to platí napříč naší planetou.

Výzkum zahrnoval přes 356 tisíc lidí, na něž autoři práce z Cambridgské univerzity a Bar-Ilan University dosáhli skrz internetová šetření, obsáhl šest kontinentů a 53 zemí. Hudební druhy rozdělil na melodickou hudbu jako poprock nebo rhytm & blues, nenáročnou muziku, což bylo například country, sofistikovanou jako jazz nebo klasická hudba, avantgardní, intenzivní, jejímž zástupcem může být například hard core, punk, metal, power pop, a současnou, tedy europop a elektroniku. Osobnostní typy byly postaveny na otevřenosti, svědomitosti, extroverzi, přívětivosti, neuroticismu.

Linky, které spojují konkrétní druh muziky se specifickým typem osobnosti, byly z výsledků rozsáhlého výzkumu, který zveřejnil časopis Journal of Personality and Social Psychology, zřejmé.

Co posloucháme, naznačuje, jací jsme

Sex podle hudebního vkusu. Nejspokojenější jsou fanoušci country

Fanoušci country hudby v průzkumu překvapili.

Mají raději anální sex než ostatní, stejně tak intimní hraní rolí, jsou největšími vyznavači nebo vyznavačkami milostné pozice vespod. A jsou vůbec nejspokojenější se svým sexuálním životem. Stoupenci country z průzkumu, který studoval intimní život podle hudebního klíče, vysoce čnějí.

Extroverze si rozuměla se současnou muzikou, svědomitost s nenáročnou, přívětivost měla v páru nenáročnou i melodickou hudbu, otevřenost sahala po melodické, současné, ale i sofistikované a intenzivní hudbě. Jasně se narýsoval i zřetelně negativní vztah mezi svědomitostí a intenzivní muzikou, poznamenává server Phys.org. A platilo to, bez větších odchylek, napříč celou planetou.

Mnohá zjištění vědce nepřekvapila. Vlastně dokonce správně předpokládali, že extrovertní osobnosti, určené zájmem o dobrodružství, družností, pozitivními emocemi, budou vyhledávat současnou hudbu, která je spojena s tancem, s veselím. A rovněž očekávali, že svědomitost, která s sebou nese respekt k pořádku a poslušnost, nebude mít blízko k agresivitě a podvratným textům stylů, jako je punk, hard core, metal, rap.

Přesto analýza v některých ohledech zaskočila. Vědci se například domnívali, že neuroticismus se ve svých hudebních preferencích rozdělí do dvou cest – jedna povede ke smutné hudbě, která bude sedět k osamělosti, druhá k příjemnému hudebnímu stylu, což bude výrazem snahy zlepšit si náladu pozitivní melodií a texty. Jenže statistika řekla něco jiného. „V průměru preferovaly neurotické osobnosti intenzivní hudební styly. Možná to reflektuje úzkost a frustraci,“ uvádí na serveru Cambridgské univerzity vedoucí studie David M. Greenberg.

Melodickou hudbu obecně poslouchaly spíš ženy, a to platilo globálně. Intenzivní hudbu pak vyhledávali víc muži, ovšem pouze na západní polokouli – na východní ji, s výjimkou Austrálie, nesnášeli, líčí server Big Think. Intenzivní hudba se netěšila velkému zájmu ani mezi staršími muži a ženami, lidé vyššího věku dávali obecně přednost melodické, nenáročné nebo sofistikované hudbě – a v tom se jejich preference kryly s hudbou, kterou vyhledávali obyvatelé Asie bez ohledu na věk.

Jakkoli se spojení mezi typem osobnosti a hudebním žánrem obecně shodovala napříč světem, nejsilněji se kryla mezi zeměmi, které spolu sousedily. Obdobně výrazné shody však autoři výzkumu našli ve skupině zemí zahrnující Brazílii, Argentinu, Hongkong, Filipíny a Jižní Afriku. Proč? Autorský tým nabízí hypotézu, že jednotícím prvkem může být teplé podnebí. A obdobně vysvětluje, proč je linka mezi extroverzí a současnou hudbou výrazně silná v zemích kolem rovníku, především v oblasti Střední a Jižní Ameriky. Lidé v podmínkách teplého klimatu mají tendenci mít osobnostní rysy, které je vedou k preferenci rytmické, taneční hudby, soudí.

Hudba může spojovat

„Po tisíce let lidé přenášeli zvuky jiným lidským skupinám, aby zjistili, zda mají obdobné hodnoty, jestli mohou sdílet zdroje nebo chystají-li se utkat. Dnes lidé používají hudbu jako způsob, jak dát signál o své osobnosti. Existuje tedy potenciál, aby se s hudbou pracovalo na rozrušování společenských hranic,“ píše Cambridgská univerzita. Hudba se může stát skutečným mostem mezi různými kulturami.

Přesto sami autoři i komentátoři poukazují na limity studie. I když například výzkumy zahrnovaly chudé země, evidentně dosáhly zejména na bohatší obyvatele. Už jen proto, že se první ze dvou šetření odehrálo v letech 2003 až 2010, kdy nebyl internet v chudších zemích rozšířený napříč společností, upozorňuje server Big Think.

Sám Greenberg zdůrazňuje, že lidi nechce třídit do jednoduchých neměnných přihrádek. „Hudební preference se mění a vyvíjejí, nejsou vytesány do kamene. A my netvrdíme, že někdo je pouze otevřená nebo extrovertní,“ říká, „my všichni máme kombinace osobnostních znaků a kombinace hudebních preferencí o různé síle. Naši zjištění jsou založena na průměru. Někde jsme museli začít, abychom viděli propojení a rozuměli jim.“

V dalším zkoumání se chce zaměřit na subtilnější prvky a detaily. „Co se stane, když lidé, kteří mají vysoké skóre ohledně neuroticismu, dostanou intenzivnější hudbu, zatímco se již sami o sobě cítí ve stresu a frustrovaně? Pomůže jim to od úzkosti, nebo ji jen posílí, zachová? To jsou otázky, na které potřebujeme odpovědi,“ soudí.


Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit