Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 1. října 2023 Igor

Show i intimita. Své prožitky sdílí s kalendářem Pirelli Cher i Iggy Pop

Fanoušci vidí jen vystoupení, pro hudebníky jsou však turné kolotočem rituálů, emocí, příprav. Šňůry pro ně představují okamžiky setkávání i samoty. Kalendáři Pirelli pro rok 2022 přiblížily muzikantské putování osobnosti jako Iggy Pop, Rita Ora nebo Cher. Otevřely se mu tím důvěrněji, že je fotil rocker Bryan Adams.

Kanadský umělec spojil v publikaci nazvané On The Road, která se světu představí v pondělí 29. listopadu, svou dlouhou a známější dráhu hudebníka se svou druhou kariérou fotografa. A díky tomu otevřel dveře do světa muzikantských cest, šaten, koncertů, hotelů. Do kosmu plného energie i meditace, masového nadšení i samoty.

Jeho průvodci jsou top hvězdy jako Iggy Pop, Cher, Rita Ora, též Normani, Kali Uchis, Grimes, Bohan Phoenix, Saweetie, St Vincent. Adams je fotil v proslulém chicagském Palace Theatre, kde vystupovala například Rita Hayworthová, Fred Astaire nebo Harry Houdini, a v legendárním hotelu La Scalinatella na Capri.

I když hudební osobnosti provázely již předchozí kalendáře Pirelli, jako například Patti Smith nebo Yoko Ono, je to vůbec poprvé, kdy je hudba hlavní, jednotící linkou publikace.

Dražba kalendáře

Již tradičně se kalendáře Pirelli nabízejí v aukci na iDNES.cz. Od roku 2002 tak dražby vynesly přes čtyři miliony korun, které putovaly do Masarykova onkologického ústavu v Brně.

Dražitelé tak přispěli například na speciální ortopedickou vrtačku pro oddělení radiologie, na aeroskop, infuzní pumpy pro protinádorovou chemoterapii, chirurgické instrumentárium včetně například chirurgických nůžek k harmonickému skalpelu, kryochirurgického pera či elektrochirurgické koagulační jednotky. Finance podpořily rozvoj oddělení magnetické rezonance či nákup ozařovacího lůžka.

Adamsův kalendář pro rok 2022 se bude na iDNES.cz dražit ve středu 8. prosince.

Fotograf přitom nechce potulný muzikantský život zkrášlovat. Jistě, zachycuje všechnu jeho krásu, vzrušení, napětí. „Umělci jsou fantazií svých fanoušků. Fanoušci jsou jejich realitou. Šňůry oba světy propojují,“ dosvědčuje Normani. Adams však roztahuje oponu, jde dál, hlouběji. Nezastírá, že turné obnášejí i únavu, nudu, čekání, vyčerpání, opuštění, odcizení.

Přiznává, že by bylo ošidné snažit se zachytit vše, co s sebou muzikantský osud v pohybu nese. „Pokusil jsem se tedy představit několik jeho aspektů,“ říká. Zpěváky a zpěvačky zachytil při čekání na let, v hotelu, šatně před vystoupením. Před a po vystoupení, před a po momentu, který jako jediný na jejich šňůrách vidí jejich fanoušci.

Po roční pauze

Loňský rok byl pro Pirelli kalendář ve znamení odmlčení se. Společnost se sídlem v Itálii, těžce zkoušené koronavirem, věnovala již v březnu 2021 sto tisíc eur na boj s pandemií. A ohlásila, že edici pro rok 2021 ruší, byla to druhá přestávka ve vydávání, ta první se odehrála v letech 1975 až 1983.

Ona koronavirová pauza byla naštěstí kratší, letos se tvůrčí soukolí kolem projektu kalendáře dalo opět do pohybu. A v jeho centru byl muzikant Bryan Adams. „Jsem nadšený,“ ohlásil jednašedesátiletý Adams. S jeho hudební kariérou se fotografování snoubí už od konce devadesátých let a před jeho objektivem stál například Mick Jagger, Naomi Campbellová, Amy Winehouse, John Boyega. Fotil však též státníky, politiky. Jeho portréty si nacházejí cestu do magazínů jako Vanity Fair, GQ, Harper’s Bazaar, Vogue.

Kalendář jako otisk ducha doby

První edice kalendáře vyšla v roce 1964. Fotografem byl Robert Freeman, který se proslavil portrétními snímky skupiny Beatles. Kompletních 46 vydání nese rukopis celkem 36 prestižních fotografů, devět z nich dostalo šanci vytvořit hned po dvou ročnících. Kalendář Pirelli je tradičně určen společenské elitě, významným zákazníkům, slavným osobnostem i hlavám států. Mezi jinými ho dostávají i královské rodiny Velké Británie a Španělska.

Kalendář na trh vstoupil jako klasický pin-up produkt, postupně však vyzrával – a především reflektoval duch doby. Poslední roky byly ve znamení invence na rovině obsahu, formy a zejména poselství.

Jeho poslední edice, pro rok 2020, se inspirovala shakespearovským námětem Julie a Romea. Fotograf Paolo Roversi v ní sděluje, že hrdinka romantického dramatu se ukrývá v každé ženě, a zachycuje celou paletu jejích poloh – nejen křehkost, ale i tvrdost, nejen naivitu, ale i cílevědomost, ambice, odhodlání. V rozsáhlém díle o 132 stranách se představily britské herečky Emma Watsonová, Claire Foy a Mia Gothová, americké herečky Yara Shahidi, Kristen Stewartová a Indya Moore, čínská zpěvačka Chris Lee, španělská hudebnice Rosalía i fotografova dcera, francouzsko-italská umělkyně Stella Roversi.

Edice pro rok 2019 uvedla na kalendářové listy vyvedené v úchvatných barevných kompozicích snímky Alberta Watsona. Jeho kalendář s očividnými kinematografickými prvky byl věnován tématu ženských snů a do jejich příběhů uvedl například modelku Gigi Hadidovou nebo herečku Julii Garnerovou, ale též modelku Laetitii Castu nebo tanečníka Sergeje Polunina.

Výrazně ční v kalendářové historii dílo fotografa Tima Walkera pro rok 2018 – groteskní, výpravné, surrealistické zpracování Alenky v říši divů s Naomi Campbellovou, Duckie Thotovou, Whoopi Goldbergovou.

Kalendář provázející rokem 2017 nesl rukopis již zemřelého fotografa Petra Lindbergha, skládal hold přirozené ženské kráse a skvěly se v něm intimní, i když neodhalené snímky hereček, mezi nimiž nechyběla Uma Thurmanová, Helen Mirrenová, Nicole Kidmanová či Penélope Cruzová.

Rokem 2016 provázely revoluční fotografie Annie Leibovitzové, která vsadila na snímky silných žen, vzpírajících se patriarchální nadvládě. Kalendář pro rok 2015 fotografa Stevena Meisela zobrazoval ženu jako erotickou ikonu a nesl se ve znamení fetišismu. Vydání pro rok 2014 se vracelo k „trezorovým“ fotografiím Helmuta Newtona z roku 1985.

Předchozí vydání lákala do exotických, poutavých destinací. Edice pro rok 2013 vsadila na magické Rio de Janeiro, kam zavedla i českou modelku Petru Němcovou, kalendář pro rok 2012 oslavoval ženskou krásu na pozadí Korsiky. V kalendáři pro rok 2011 přenesl Karl Lagerfeld modelky do starého Řecka, aby je situoval do starých bájí.

V roce 2010 se Terry Richardson vrátil k 60. a 70. létům minulého století a jejich ikonickým snímkům modelek na panensky čistých plážích, v kalendáři rok předtím složil Peter Beard hold poušti Kalahari a deltě řeky Okawango v Africe. V roce 2008 našel fotograf Patrick Demarchelier inspiraci v uličkách plných nevěstinců a pomíjivé lásky v pověstné Francouzské čtvrti v Šanghaji.

Autor:
  • Nejčtenější

Ráno, nebo večer? Věda už ví, kdy cvičit při sedavé práci a pro zhubnutí

Na načasování záleží. Máte-li pracovní den vyplněný sezením za stolem nebo chcete-li cvičením zhubnout, zdá se dobré...

Mizerní válečníci a jejich oligarchie. Renomé Sparty je kolekcí mýtů

Drsní, brilantní bojovníci, kteří si nadevše cenili svobody. Renomé starověké Sparty září aurou válečnické nadřazenosti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexuální, velikášské. Sny vypoví o našich temných rysech, míní věda

Jak ve dne, tak v noci. Náš bdělý život ovlivňuje ten snový, tvrdí aktuální studie. Konkrétně to vypovídá o třech...

Nebezpečné sexuální pozice. Nemusejí to být ty nejkrkolomnější

Od dob starodávných tantrických textů a egyptských erotických papyrů jich svět vyzkoušel bezpočet. Jenže některé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Místo kochání krajinou si měříme tempo. Špičkoví běžci kritizují chytré hodinky

Jako vynikající vysokoškolský běžec na University of Notre Dame v americké Indianě a poté na univerzitě v Tennessee...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Smrtka a hurikán Katrina aneb proč personifikujeme nemoci či nebezpečí

Jak byste si představili nehmotnou pohromu, která připraví o život vaše blízké? Ve středověké Evropě byl odpovědí...

Syndrom nožního orgasmu. Některé ženy prožívají nezvyklý typ vyvrcholení

Premium Pětapadesátiletá dáma z Nizozemska o ta vyvrcholení vlastně neměla zájem. Její orgasmy se dostavovaly zhruba šestkrát...

Mizerní válečníci a jejich oligarchie. Renomé Sparty je kolekcí mýtů

Drsní, brilantní bojovníci, kteří si nadevše cenili svobody. Renomé starověké Sparty září aurou válečnické nadřazenosti...

Sexuální, velikášské. Sny vypoví o našich temných rysech, míní věda

Jak ve dne, tak v noci. Náš bdělý život ovlivňuje ten snový, tvrdí aktuální studie. Konkrétně to vypovídá o třech...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...