Jak se vypořádat s jejím ex-partnerem

aktualizováno 
Spal s ní, stýkal se s jejími kamarády, trávil s ní volný čas a vypadá to, že z jejího života ještě úplně nezmizel. Aby se její bývalý přítel nestal znovu současným, je třeba zachovat chladnou hlavu. Své partnerce důvěřujte, nenuťte ji, aby za sebou spálila všechny mosty, ale vyjasněte si pravidla. Jejímu ex vymezte teritorium a hranice, které jeho kontakty s vaší přítelkyní nesmí překročit.

S faktem, že vaše přítelkyně vedla milostný život i před tím, než potkala vás, je třeba se smířit. To ale neznamená, že dopustíte, aby její ex-partner překročil přes hranice, které mu vymezíte | foto: Profimedia.cz

1. Důvěřujte jí

Každý má svou minulost. I když však narážíte na stopy po jejím bývalém partnerovi, pořád byste měli mít na paměti, že se nestal bývalým bez důvodu.

"Základním stavebním kamenem vztahu je důvěra, je tedy naprosto nezbytné, abyste partnerce důvěřovali, že chce být právě s vámi a nestojí o nikoho jiného, jinak nemůže vztah nikdy fungovat," říká terapeut Eduard Sobotka. Ostatně, je úplně jedno, jestli má její bývalý víc peněz, větší svaly nebo vyšší inteligenci než vy. On prohrál, vy jste momentálně vítěz. A to se počítá.

2. Nepomlouvejte ho

V žádném případě se nedejte strhnout k laciným pomluvám a očerňování. Jeho vtípky vám mohou připadat ubohé, velikost jeho mozku se může blížit ptačímu a jeho životní styl může být směšný, ale nikdy o tom nemluvte ani nevtipkujte před ní. Zbytečně se tak shodíte. Gentlemanské mlčení, které ukazuje, že jste nad věcí, vám bude slušet mnohem víc.

"Očerňování bývalých partnerů se často mimoděk dotýká i vaší současné partnerky. Vzhledem k tomu, že s nimi trávila nějaký čas a vybrala si je vlastní svobodnou vůlí, jí tak dáváte v podstatě najevo, že je hloupá, že se s někým takovým zahazovala," tvrdí rodinný terapeut. Těžko se potom můžete divit, že pocítí instinktivní touhu bránit ho a že se vaše dobře mířené poznámky během minuty otočí proti vám.

JAROSLAVŮV PŘÍBĚH

"S Petrem chodila Irena přede mnou a strávili spolu tři roky. Rozešli se kvůli jeho úletu s Ireninou kamarádkou, ale já jsem z jejich vztahu měl prakticky pořád pocit, že spolu chodit nepřestali a jen mě jaksi mimochodem přibrali do party," říká šestadvacetiletý Jaroslav.

"Jejich společné fotky sundala ze zdi až po mém razantním naléhání, stále spolu chodili pařit, přičemž se ani netajili tím, že pozvání pro mě neplatí, protože si toho mají přece tolik co říct. Vždycky ji někam vytáhl pod záminkou, že potřebuje vyřešit své aktuální milostné trable, ale evidentně mu šlo jen o to dostat do postele právě ji.

I když mě Irena neustále přesvědčovala, že jsou jen dobří kamarádi, psychicky jsem to nevydržel a po třech měsících se s ní rozešel. A opravdu mě nepřekvapilo, že když jsem ji přibližně za půl roku potkal, vedla se v objetí s Petrem."

3. Pochvalte ho

Jestliže nežijete v přesvědčení, že jste nejdokonalejším člověkem na světě, musíte upřímně připustit, že existují oblasti, v nichž jsou ostatní lidé lepší než vy. A velmi pravděpodobně se takové oblasti najdou i u jejího ex.

Zůstala s ním ve styku kvůli dítěti, společné práci nebo jsou zkrátka kamarádi? Místo toho, abyste se ho snažili z jejího života odstřihnout, buďte velkorysí a uznalí. Pokud se před vámi zmíní o tom, že se mu povedlo získat významného zákazníka, uznejte, že jde o dobrou trefu, a netruste uštěpačné poznámky o počtu potenciálních zákaznic, s nimiž se určitě vyspal, než mu jedna konečně uvízla v síti. Ztrapníte tak jenom sám sebe.

4. Vymezte si teritorium

Je sice hezké, že jste schopni projevit vůči němu svou velkorysost a shovívavost, ale rozhodně se nemusíte dívat, jak třikrát do týdne vyrážejí s vaší přítelkyní pařit, vracejí se ve tři ráno téměř v kómatu a on potom vyspává na sedačce ve vašem obýváku.

S faktem, že vaše přítelkyně vedla milostný život i před tím, než potkala vás, je třeba se smířit. To ale neznamená, že dopustíte, aby její ex-partner překročil přes hranice, které mu vymezíte

Vymezte si jasná pravidla, která jste ochotní a schopní akceptovat. "Stanovení zásad a pravidel, která jsou pro vás přijatelná, stejně jako vytyčení hranic, je naprosto legitimním právem každého z partnerů a rozhodně se nejedná o projev expanzivity nebo přehnané žárlivosti," říká Eduard Sobotka. Promluvte si o tom s partnerkou.

5. Držte se stranou

Snažte se zůstat nestranní a nezasahovat do případných sporů a problémů, které mají mezi sebou. "Vzhledem k tomu, že neznáte okolnosti a detaily jejich vztahu, neměli byste se vměšovat do jejich nevyřešených záležitostí. Velmi snadno se vaše snaha může obrátit proti vám," varuje terapeut.

Svůj názor projevte, jen pokud vás o to vaše partnerka explicitně požádá. Toto pravidlo samozřejmě neplatí pro situaci, kdy vaši partnerku nějakým způsobem ohrožuje nebo napadá.

6. Netlačte na ni

Jakmile jí začnete klást ultimáta, podmínky a lámat z ní sliby, že už se s ním nikdy nesejde a nepromluví, jste na nejlepší cestě k rozchodu. Stejně tak, jako byste si nenechali klást ultimáta vy, nepřistoupí na to ani ona a spíš začne přemýšlet o tom, proč s vámi vlastně je a jestli se jí váš vztah vůbec vyplatí.

"Ultimáta a výroky typu buď - anebo jsou typickou zkratkovitou reakcí, která provokuje další neuvážené kroky. Nátlakem a silou se ve vztahu nikdy nedá dosáhnout dlouhodobě pozitivního výsledku," varuje odborník.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Daniel se živí jako nahý uklízeč. Nabídky se mu jen hrnou

Ne, Daniel studem opravdu netrpí.

Nejprve to prohodil jako žert. Pak se šestadvacetiletý zedník zamyslel a řekl si, že to zkusí. Potom vešel Daniel...

Lepší erekce i sex: milostný prožitek zintenzivní technika mindfulness

Jde o hlavu. Vyplatí se ji neztratit ani v ložnici, tvrdí zastánci praktiky...

Neustálé posuzování se, úzkost z toho, že podám špatný výkon, závazek skončit hrátky orgasmem, ale též stud za svoje...

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

„Beztak ho máš malý“. Nový smajlík může vyjadřovat i malý penis

Emotikon „Pinching Hand“ se může stát hitem letošní edice symbolů.

Ono gesto je vypovídající, velmi srozumitelné. Naznačuje, že něčeho je opravdu málo. Nebo že něco je opravdu malé....

Milionový byznys s ledem: podnikatel ho vozil přes půl světa do Indie

Transportovat po moři led do Indie byla trefa, která panu Tudorovi vyšla.

Tropická vedra v koloniální Indii vyvolávala v Britech víc než jen stesk po domově. Za trochu osvěžujícího chladu nebo...

Další z rubriky

VIDEO: Pražský radní chodí bos. Bezdomovci mu z lítosti dávají boty

Lukáš si libuje, že sníh je měkoučký.

Mladíka bez bot odmítl ve Frýdku-Místku pustit řidič autobusu do vozu. Tato informace namíchla Lukáše Findeise. Radní...

VIDEO: Daniel se živí jako nahý uklízeč. Nabídky se mu jen hrnou

Ne, Daniel studem opravdu netrpí.

Nejprve to prohodil jako žert. Pak se šestadvacetiletý zedník zamyslel a řekl si, že to zkusí. Potom vešel Daniel...

OBRAZEM: Vznešení a hrdí. Podívejte se na ikonické barevné snímky indiánů

Bylo zřejmé, že na invazi bílého muže do svého světa doplatí. Tušili, že...

Bylo zřejmé, že na invazi bílého muže do svého světa doplatí. Tušili, že přijdou o pozemky i svůj způsob života. Do...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz